Agadir atrakcje turystyczne w mieście


Co warto zobaczyć w Agadirze

Niewiele budowli przetrwało katastrofę z 1960 roku, mimo to Agadir i jego okolice mają wiele miejsc do odwiedzenia i mnóstwo do zrobienia.

La Kasbah

La Kasbah znana jest jako Agadir Oufella w język berberyjskim Tachelhit, co znaczy “wysoki Agadir”.

W 1540 roku Mohammed Ech-Sheikh zbudował twierdzę na wzgórzu, aby chronić je przed portugalskimi atakami. W 1572 roku na szczycie wzgórza zostało także zbudowane miasto, któremu nadano nazwę Agadir N’Ighir, co znaczy dosłownie „warowny spichlerz na wzgórzu” w języku berberyjskim Tachelhit.

Miasto zostało całkowicie zniszczone w 1731 roku przez trzęsienie ziemi. W odbudowie miasta uczestniczyli Holendrzy, którzy zajęła to miejsce w 1746 roku pod zwierzchnictwem sułtana Saadytów. Bramę wejściową do kazby wciąż zdobi inskrypcja z 1746 roku w języku niderlandzkim i arabskim: „Bój się Boga i czcij swego króla”. W 1752 roku twierdza została wzmocniona przez Moulay Abdellah i mogła pomieścić 2 tysiące ludzi.

Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku przetrwały tylko mury kazby i napis nad wejściem.

Agadir Oufella jest symbolem miasta Agadir, będąc świadkiem całej historii miasta. Położona na klifie o wysokości 236 m dominuje nad oceanem. Oferuje niezwykły panoramiczny widok na miasto i zatokę i jest idealnym miejscem, aby zobaczyć magiczny zachód słońca.

 • Gdzie jest La Kasbah Agadir? – 7 km na północny zachód od miasta.
 • Jak dojechać do kazby Agadir Oufella? – Wchodzenie na wzgórze może być trudne, szczególnie w godzinach południowych. Większość turystów wybiera taksówkę, koszt 100 dh, lub 150 dh z odbiorem z hotelu. Cena za parking na wzgórzu 10 dh (pokrywa taksówkarz). U podnóża wzgórza jest także parking dla autobusu wahadłowego, który podwozi nas na sam szczyt. Cena biletu: 1 euro. Do Kazby nie ma biletów wstępu. Prywatne lub wynajęte samochody nie mogą wjeżdżać na górę (stoi znak), można zostawić auto na parkingu u podnóża wzgórza, a potem przesiąść się do autobusu wahadłowego.

Stara Medina Agadiru

Stara medina Agadiru znajdowała się na wzgórzu i została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1960 roku. Tam, gdzie znajdowało się stare centrum miasta Agadir, znajduje się dziś Park Pamięci z arabskim napisem, który widać z daleka: „Bóg, król, ojczyzna”, który podświetlony w nocy, dodaje miastu blasku.

Nowa Medina Agadiru

Nowa Medyna w Agadirze znajduje się obecnie około 4 km na południe od miasta i została stworzona przez włoskiego artyste urodzonego w Maroku, Coco Polizzi, na początku lat 90. Ta nowoczesna medyna wiernie odtwarza wszystkie cechy tradycyjnej medyny, jej kręte uliczki z barwnymi sukami. Medina Polizzi zajmuje 4 hektary i składa hołd wszystkim rzemieślnikom – jeśli chcesz zaopatrzyć się w pamiątki, to jest dobre miejsce.

 • Gdzie jest Medina Polizzi? – znajduje się w południowej części Agadiru, w dzielnicy Hay Aghroud
 • Godziny otwarcia: codziennie, od 9.00-18.00
 • Bilety: 40 dh / dorośli, 20 dh / dzieci

Centre Ville – New Talborjt

Agadir dzieli się na część turystyczną, zlokalizowana wzdłuż wybrzeża, oraz dzielnice nowego miasta.

Poszczególne dzielnice nowego miasta połączone są szerokimi alejami. W centrum nowego miasta, New Talborjt, znajduje się kilka współczesnych dzieł architektury wartych uwagi. Jest to budynek poczty, który łączą drewno cedrowe i beton, szkoła podstawową przy Avenue des Forces-Armées-Royales, meczet Mohamed V, meczet Loubnane, dzielnica strażaków z imponująca wieża treningową oraz budynek sądu – wszystkie wybudowane według standardów antysejsmicznych.

W centrum mieści się także kino Salam, o niezwykle nowoczesnej jak na swe czasy architekturze i powierzchni 1200 m2, zbudowane w 1946 roku, które jako jeden z niewielu budynków wytrzymało trzęsienie ziemi w 1960 roku.

Souk El Had

Souk Agadiru nosi nazwę Souk El Had, na pamiątkę czasu, kiedy był otwarty tylko w niedzielę (had). Souk el Had ze swoimi 13 hektarami powierzchni i 6000 małych sklepów jest jak miasto w mieście. Pracuje tu 10 000 pracowników. To największy rynek w regionie i jeden z największych suków w Maroku, gdzie odkryjesz autentyczną atmosferę marokańskiego targu. Za glinianymi murami znajdzuesz bogactwo dóbr, od najbardziej współczesnych po najbardziej tradycyjne. Sklepiki są podzielone na różnych sektory: rzemiosło, owoce i warzywa, przyprawy, daktyle, lokalny miód, mięso, odzież, meble, wyroby stolarskie, itp. Zbudowany po trzęsieniu ziemi w latach 60., został odnowiony po raz pierwszy w 1997 roku, gdy założono nowy dach i zmieniono podłogę.

 • Gdzie jest Souk el Had? – w centrum Agadiru, obok Quartier Industriel.
 • Godziny otwarcia: otwarty sześć dni w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałków.

Plaża i promenada

Nabrzeże Agadiru składa się z hoteli i miejskiej plaży. Złota plaża miasta rozciąga się na ponad 7 km i jest szeroka na 300 metrów. Lazurowe, krystaliczne wody oceanu i wspaniałe zachody słońca przyciągają tysiące turystów każdego roku. Piękna, czysta plaża, oblewana przez ciepłe wody Atlantyku, jest idealna do uprawiania sportów wodnych lub po prostu dla relaksu. Na turystów czeka też przejażdżka na wielbłądzie po plaży. Agadir plaża i subtropikalny klimat sprawiają, że ​​jest to miejsce, w którym można cieszyć się morzem nawet w najzimniejszych okresach.

Duża i nowoczesna promenada, pełna restauracji i sklepów, biegnie od przystani do nowego ośrodka turystycznego na południu miasta, Cité Founty, i dalej do pola golfowego Golf du Palais Royal. Dla tych, którzy lubią spacery 5-kilometrowa promenada pozwala na całkowite odkrycie wspaniałego wybrzeża i stanowi prawdziwą ozdobę miasta.

Agadir Marina

Przystań w Agadirze jest piękna i nowoczesna. Znajduje się na północnym krańcu plaży, tuż przed portem rybackim. Marina jest miejscem rozrywki i wysokiej klasy centrum handlowym dla turystów: doskonałe miejsce na zakupy, na drinka w klubie nocnym, na kolację w eleganckiej restauracji, czy lody z dziećmi. Wewnątrz mariny mieści się port jachtowy, który może pomieścić 360 łodzi i Klub Żeglarski. Wycieczkowy statek piracki dla dzieci odpływa z Mariny co 2 godziny, koszt 150 dh (dorosły+dziecko, rejs trwa 1h, wyśmienita zabawa).

Port rybacki w Agadirze

Agadir był pierwszym portem sardynek na świecie i pierwszym portem rybackim w Maroku. Port rybacki Agadir znajduje się tuż obok przystani. W porcie znajduje się targ rybny i restauracje, w których można zjeść świeże ryby z dziennego połowu i pyszne talerze z owocami morza. Restauracje nie są turystyczne, więc zawsze pytaj o ceny przed złożeniem zamówienia. Dalej na północ od portu rybackiego znajduje się port handlowy i przemysłowy.

Dolina Ptaków (Vallée des Oiseaux)

Dolina Ptaków (Bird Valley) to 2,5-hektarowe zoo w środku miasta, znajduje się między Boulevard Hassan II i Boulevard 20 Aout. Można tu znaleźć rzadkie ptaki z Ameryki Południowej i Azji, ssaki (zagrożone owce kanadyjskie, magoty berberyjskie, lama południowoamerykańska) oraz rośliny (magnolie, bananowce, bugenwille, oleandry). Na terenie parku znajduje się chłodny wodospad, zacieniony skwer z fontanną i park zabaw dla dzieci. Popularne miejsce na rodzinny wypoczynek z dziećmi w centrum Agadiru. Opiekun zwierząt zna kilka zwrotów po polsku i za mały bakszysz pomoże ci zrobić dobre zdjęcie ze zwierzęciem w tle.

Plac zabaw w środku jest darmowy, a plac zabaw zewnętrzny dodatkowo płatny (posiada mini pociąg i łódeczki). Przed głównym wejściem Doliny Ptaków znajduje się początkowy przystanek skąd odjeżdża Le Petit Train, kursujący po centrum Agadiru mały pociąg.

 • Godziny otwarcia Bird Valley: 9:30-12:30 i 14.30-18.30.
 • Bilet: Wstęp do parku jest gratis. Ssą dwa wejścia, główne wejście od strony Boulevard 20 Aout i spokojniejsze boczne wejście od strony Boulevard Hassan II.

Ogród Olhão (Jardin d’Olhão)

Ogród Olhão nazywany jest także Ogrodem Portugalskim. To bardzo ładny miejski park znajdujący się przy Avenue du Président Kennedy, w samym sercu miasta. Park upamiętnia historyczne, początkowo niełatwe, relacje między Marokiem a Portugalią oraz podpisanie umowy o współpracy i braterstwie między miastem Agadir a portugalskim miastem Olhao. Styl ogrodu nawiązuje do mauretańskich ogrodów Alhambra w Grenadzie, na południu Hiszpanii.

W przeciwieństwie do Doliny Ptaków, znajdziesz tu spokojna i relaksująca atmosfera. Ogród posiada plac zabaw dla dzieci.

Wewnątrz znajduje się restauracja i Muzeum Pamięci Agadir, które opowiada o niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które spustoszyło miasto i zabiło tysiące ludzi w lutym 1960 roku.

 • Godziny otwarcia Jardin d’Olhão: 9:30-12:30 i 14.30-18.30.
 • Bilet do muzeum: 10 dh.

Ściana Pamięci Ofiar Trzęsienia Ziemi

Ściana Pamięci to pomnik poświęcony ofiarom trzęsienia ziemi w 1960 roku. Zaprojektowany przez architekta Claude Verdugo pomnik to betonowy mur z piękną kaligrafią arabską przedstawiający słynny cytat króla Mohammeda V zaraz po trzęsieniu ziemi: „Los mógł zdecydować o zniszczeniu Agadiru, ale jego odbudowa zależy od naszej wiary i woli”. Ten pomnik ma silne znaczenie symboliczne. Król podkreślił, że nie chciał, by zapomniano o przeszłości i przypominał o wyzwaniu, jakim jest rekonstrukcja Agadiru.

 • Gdzie jest Ściana Pamięci? – znajduje się między Avenue Hassan II i Avenue Moulay Abdellah.

Muzea w Agadirze

Muzeum Dziedzictwa Amazigh (Musée du Patrimoine Amazigh)

Amazigh Heritage Museum znajduje się w samym sercu miasta Agadir, muzeum to pozwala poznać oryginalną ludność Maroka i największą grupę etniczną w kraju: Berberów (zwaną przez siebie Amazigh). Kolekcja biżuterii, dywanów, przedmiotów tradycyjnej obrzędowości Amazigh z Maroka. Ma kilka tymczasowych wystaw sztuki współczesnej.

Miejskie Muzeum Amazigh w Agadirze jest dobrym miejscem do poznania cennej kultury największej grupy etnicznej w kraju: Berberów (zwaną przez siebie Amazigh). Muzeum Amazigh zostało otwarte w 2000 roku. To małe dwupoziomowe, dobrze przygotowane muzeum pokazuje różnorodność berberyjskiego dziedzictwa z regionu Souss-Massa. Ma doskonałą kolekcję ceramiki berberyjskiej, drewnianych drzwi, dywanów, tradycyjnej biżuterii jak bransoletki, broszki strzałki i naszyjniki Soussi, stare instrumenty, tradycyjne stroje, stare rękopisy, lokalne rękodzieła i inne przedmiotów związane z życiem Berberów w południowym regionie Maroka w XVIII i XIX wieku.

 • Gdzie jest Muzeum Amazigh? – znajduje się w strefie dla pieszych Ait Souss między Avenue Hassan II i Avenue Mohammed V.
 • Godziny otwarcia: 9:30 PM-5: 15:00, pon-sob (niedziela zamknięte).
 • Bilety: 20 dh / dorosli, 10 dh / dzieci.

Muzeum Bert Flint (Musée Bert-Flint)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji o marokańskiej kulturze odwiedź Muzeum Bert Flint w Agadirze. Nazwa Bert Flint Museum pochodzi od nazwiska jego założyciela, holenderskiego profesora historii sztuki i wielkiego fana Maroka, który osiadł w Maroku w 1957 roku. Będąc jednym z największych kolekcjonerów tradycyjnych przedmiotów, Bert Flint stworzył spora kolekcję, w tym instrumenty muzyczne, kostiumy, klejnoty, meble, dywany i stare naczynia z doliny Souss i regionu Afryki Subsaharyjskiej. Bert Flint Museum w Agadirze jest częścią większej kolekcji artefaktów, które można zobaczyć w Tiskwin Museum w Marrakeszu.

 • Gdzie jest Muzeum Bert Flint? – znajduje się na Avenue Mohammed V
 • Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, od 9:00-13:00 i od 14:3018:00 (w Ramadanie do 17:00). Zamknięte w niedziele i święta.

Muzeum Pamięci

Muzeum Pamięci w Agadirze opowiada o niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które spustoszyło miasto i zabiło tysiące ludzi w lutym 1960 roku.

 • Gdzie jest Muzeum Pamięci? – znajduje się wewnątrz Ogrodów Olhao
 • Godziny otwarcia: od 9:30-12:30 i 14.30-18.30.
 • Bilet: 10 dh.

Uniwersyteckie Muzeum Meteorytów

Uniwersyteckie Muzeum Meteorytów w Agadirze jest pierwszym tego rodzaju muzeum w Maroku, ale także pierwszym w Afryce i całym świecie arabskim. Ma na celu zorganizowanie stałej wystawy poświęconej meteorytom, które często spadają w Maroku na ziemię. Są to: setki meteorytów, stożki, tektyty.

 • Gdzie jest Muzeum Meteorytów? – znajduje się w kompleksie uniwersyteckim, w dzielnicy Hay Dakhla
 • Godziny otwarcia: od 9:30-11:30 i od 15:00-18:00. Zamknięte w poniedziałki, piątki rano, niedziele i święta.
 • Bilety: 5-15 dh.
Biuro podróży w Maroku