Mapa i geografia Maroka

Gdzie jest Maroko

Maroko znajduje się na północno -zachodnim krancu Afryki Północnej.

Od Hiszpanii dzieli je zaledwie 14-kilometrowy odcinek Cieśniny Gibraltarskiej, a przy dobrej widoczności można zobaczyć kontynent afrykański i Maroko z brzegu Hiszpanii.

Maroko graniczy z Algierią na wschodzie i południowym wschodzie, z Mauretanią na południu, Oceanem Atlantyckim na zachodzie i Morzem Śródziemnym na północy.

Jest to jedyny kraj afrykański z ekspozycją na wybrzeże zarówno Oceanu Atlantyckiego, jak i Morza Śródziemnego.

Dwie małe hiszpańskie enklawy, Ceuta i Melilla, znajdują się na północnym wybrzeżu kraju.

Maroko na mapie świata

Maroko mapa świata

Maroko na mapa świata – Afryka Północna

Mapa Maroka

Na mapie Maroka możesz zobaczyć, gdzie znajdują się największe miasta oraz najważniejsze miejsca turystyczne w Maroku.

Mapa Maroka z miastami
Mapa Maroka

Geografia Maroka

Maroko jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. W ciągu jednego dnia podróży możemy przenieść się z plaż w Essaouirze na piaski Sahary, mijając pełne śniegu góry Atlasu Wysokiego.

Duża część Maroka jest górzysta. Góry Atlas znajdują się głównie w centrum i na południu kraju. Góry Rif znajdują się na północy kraju. Oba pasma zamieszkują głównie ludy berberyjskie.

Analizując nieco klimat Maroka, lepiej dostrzegamy jego różnice geograficzne, gdzie wysokie góry Atlas oddzielają łagodne wybrzeże od surowej Sahary.

Marokański region śródziemnomorski ma różne typy miast i miasteczek, 2 hiszpańskie enklawy i kilka ważnych portów. Najbardziej znanym nadmorskim kurortem w tej okolicy Maroka jest Saidia zwana także “Niebieską Perłą”. Saidia to nadmorskie miasteczko i kurort wypoczynkowy w północno-wschodnim Maroku.

Na północnym wybrzeżu Atlantyku, które odpowiada północnej połowie wybrzeża Maroka, znajduje się Rabat – stolica Królestwa – i Casablanca, przeplatane kilkoma nadmorskimi miasteczkami. Na tym wybrzeżu jest kilka miejsc, których nie można pominąć, takich jak Asilah, ruiny Lixus i Grota Herkulesa, znajdujaca sie 14 km od Tangeru.

Południowe wybrzeże Oceanu Atlantyckiego jest znacznie spokojniejsze, z plażami i fascynującymi miastami, takimi jak Essaouira, El Jadida, Safi i Agadir. Cały ten obszar jest bardzo piękny, słynie z mocnych wiatrów i świetnie nadaje się do surfowania, kitesurfingu i innych sportów ekstremalnych.

Atlas Wysoki obejmuje góry szczytu Toubkal i okolice, w tym Marrakesz, i inne obszary na wschodzie, takie jak wioski Imilchil. Zimą w wyższych partiach gór spada dużo śniegu. Najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w tym regionie jest Oukaimeden, położone na wysokim płaskowyżu Atlasu Wysokiego, około 75 km od Marrakeszu.

Pasmo Atlasu Średniego obejmuje góry w okolicach Ifrane i Azrou oraz otaczające obszary, w tym Fez i Meknes. Tutaj możesz odwiedzić lasy cedrowe, gdzie mieszka zagrożony gatunek makaków berberyjskich. Zimą region ten również ma dużo śniegu. Starożytne miasto Fez jest najlepiej zachowaną średniowieczną medyną w świecie arabskim.

Południowe Maroko jest obszarem rozległej Sahary i graniczy z Algierią. Głównymi miastami są Ouarzazate, Errachidia, Erfoud i Zagora. Wydmy Erg Chebbi musisz zobaczyc koniecznie, ale inne imponujące miejsca, takie jak wąwóz Todra, Dolina Dades, Dolina Róż, Dolina Ziz są również piękne. Cały region ogromnego gaju palmowegoTafilalet, który rozciaga się od Errachidii przez Tinghir do Rissani zapiera dech w piersiach.

Antyatlas to południowe pasmo gór Atlasu, obejmujące obszar od Taroudant do Agadiru. Tutaj uprawia się argan, z którego powstaje wyjątkowy, znany na całym świecie, olej arganowy.

Marokańska Sahara Zachodnia to cała południowa strefa od Agadiru do Dakhli i granicy z Mauretanią.

Biuro podróży w Maroku