Jak zorganizować wycieczkę do Maroka


Maroko, jeden z najpopularniejszych kierunków podróży w Afryce, jest krajem łatwym do podróżowania. Aby podróż była wygodniejsza i by móc cieszyć się krajem w stu procentach, warto wcześniej się trochę przygotować i lepiej poznać kraj.

Oto krótka lista niezbędnych rzeczy do spakowania do walizki oraz porady na przygotowanie Twojej podróży do Maroka.

Jak zorganizować wycieczkę do Maroka?

 1. Przygotuj paszport – sprawdź czy twój paszport jest zgodny z przepisami wjazdowymi do Maroka, czyli czy jest ważny minimum 6 miesięcy od daty przyjazdu.
 2. Wybierz najlepszy czas na zwiedzanie Maroka – zależy to od wielu rzeczy: od tego czy chcesz zwiedzać aktywnie czy wypoczywać, jaką lubisz pogodę, czy chcesz jechać w szczycie sezonu, jaki region chcesz zwiedzać, czy polujesz na promocje lotnicze, od twoich zainteresowań, itd.
 3. Po Maroku możesz podróżować niezależnie lub skorzystać z usług biura podróży w kraju lub na miejscu, aby zarezerwować wycieczkę po Maroku – rozeznaj się w temacie i zobacz jakie masz opcje.
 4. Jeśli podróżujesz na własną rękę wybierz jak dostać się do Maroka – jeśli wybierzesz loty do Maroka, warto rozejrzeć się wcześniej za biletami, szczególnie w wysokim sezonie. Jeśli jedziesz własnym autem lub motorem zadbaj o formalności przed czasem. Jeśli na miejscu masz zamiar wypożyczyć samochód, sprawdź swoje opcje online, bo najlepsze oferty rozchodzą się szybko.
 5. Wybierz hotele – w szczycie sezonu najlepsze hotele i riady mogą być wyprzedane, dotyczy do szczególnie wybrzeża w sezonie wakacyjnym.
 6. Możesz wykupić ubezpieczenie podróżne u ubezpieczyciela lub online, aby być zabezpieczonym podczas wycieczki. Ubezpieczenie nie jest wymagane, ale rekomendowane.
 7. Poznaj Maroko i dowiedz się jakie są marokańskie zwyczaje przed przyjazdem, by nie być zaskoczonym i by umieć docenić egzotykę marokańskiej kultury.
 8. Zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas podróży. Na podróż do Maroka nie ma szczepień wymaganych, tylko szczepienia zalecane, które warto rozważyć, bo są ogólnie przydatne.

Co koniecznie spakować na podróż do Maroka

 • Chociaż Maroko jest egzotycznym i gorącym kierunkiem, pamiętaj, aby zabrać ciepłe ubrania na wieczory w górach lub na pustyni. Pamiętaj też, że zimą jedna trzecia kraju może być pokryta śniegiem.
 • Wybieraj lekką odzież, najlepiej z bawełnianych i oddychających tkanin.
 • Zabierz kapelusz lub inne nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i dobry krem przeciwsłoneczny do ciała i twarzy. Ostre słońce i suche powietrze może szybko doprowadzić do poparzeń skóry i przegrzania.
 • Podstawową apteczkę podróżną.
 • Spakuj wygodne buty do zwiedzania miast i medin, a także sandały lub klapki na łatwiejszy teren.
 • Kserokopię dowodu osobistego i paszportu, pochowane w różne miejsca.

Podczas pobytu w Maroku zawsze miej przy sobie:

 • Ze względu na upały zawsze miej przy sobie butelkę wody.
 • Chusteczki odświeżające i żel antybakteryjny do rąk.
 • Nie zawsze znajdziesz papier w toalecie, więc dobrze mieć trochę z sobą.

Kiedy jechać do Maroka

Sezon na wybrzeżu trwa od wiosna do jesieni. Najlepszy czas na zwiedzanie miast to wiosna i jesień. Na południe Maroka, za górami Atlasu Wysokiego najlepiej wybrać się od października do maja.

Na północy Maroka panuje głównie klimat śródziemnomorski, na zachodzie i wybrzeżu Atlantyku – umiarkowany. W centrum klimat jest bardziej kontynentalny z dużymi amplitudami termicznymi. Teren wokół Gór Atlas jest nieco wilgotny i często pada śnieg. Na południu jest klimat pustynny.

Wynajem samochodu w Maroko

W Maroku obowiązuje ruch uliczny prawostronny.

Drogi są dobre lub bardzo dobre, a kraj można przejechać wzdłuż i wszerz, od Tangeru do Dakhli i od wybrzeża do pustyni. Droga asfaltowa prowadzi prawie pod same wydmy Erg Chebbi, więc są one nie tylko piękne, ale też bardzo łatwo dostępne.

Dostępnych w Maroku jest prawie 57 tysięcy kilometrów dróg, z których 6105 km to autostrady.

Aby wynająć samochód w Maroku, wystarczy krajowe prawo jazdy i ważna karta płatnicza.

W szczycie sezonu warto zarezerwować auto z wyprzedzeniem, gdyż tańsze auta wyprzedają się bardzo szybko.

Przeczytaj także porady przed wypożyczeniem auta w Maroku.

Biuro podróży w Maroku