Jak zabrać psa lub kota do Maroka


Jeśli chcesz w wakacje podróżować ze swoim psem (lub kotem) i planujesz zabrać go do Maroka, zapoznaj się z kilkoma zasadami, aby mieć pewność, że podróż przebiegnie sprawnie.

Wyjazdu z psem lub kotem lepiej nie improwizować, aby oszczędzić niepotrzebnego stresu zarówno pupilowi, jak i sobie – zajmij sie więc organizowaniem dokumentów na podróż odpowiednio wcześniej.

Cudzoziemcy mogą przywieźć ze sobą zwierzęta domowe do Maroka, a proces ten jest stosunkowo łatwy. Ważne jest by spełnić wszystkie kroki by mieć pewność, że zwierzak wjedzie z nami do Maroka.

Jak zabrać psa lub kota do Maroka?

Jakie dokumenty potrzebne są na podróż z czworonogiem do Maroka

Oto wszystkie informacje, których potrzebujesz by zabrać psa lub kota na wycieczkę do Maroka (i spowrotem do domu).

Maroko nie wymaga kwarantanny dla domowych psów i kotów, które spełniają następujące wymagania (wszystkie wymagania odnoszą się również do psów przewodników, ratowników i psów towarzyszących):

  1. PASZPORT – Podstawowym dokumentem jest posiadanie paszportu zwierzęcia. Paszport zastępuje książeczką szczepień.
  2. CHIP – Zwierzak musi być wyposażony w mikrochip zgodny z normą ISO 11784/11785 (ma 15 cyfr i nie jest zaszyfrowany). Jeśli mikrochip Twojego zwierzaka nie jest zgodny z normą ISO 11784/11785, możesz zabrać ze sobą własny skaner mikroczipa.
  3. SZCZEPIENIA – Twoje zwierzę musi otrzymać szczepienie przeciwko wściekliźnie na minimum 30 dni przed podróżą (nie więcej jednak niż na 12 miesięcy przed). Wszystkie pieczątki są wbijane do paszportu.
  4. ŚWIADECTWO ZDROWIA PSA – licencjonowany lekarz weterynarii wystawia oświadczenie o stanie zdrowia psa, jego szczepieniach, że zwierze jest odrobaczone i wolne od pcheł i kleszczy. Z tym orzeczeniem należy udać się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który wystawia świadectwo zdrowia psa. Świadectwo jest ważne 15 dni. Koszt: 20 złotych.
  5. TEST MIARECZKOWANIA (rabies titer test) na poziom przeciwciał przeciwko wścieklizny nie jest wymagany przy wjeździe do Maroka ze zwierzęciem, ale z raportów niektórych podróżników wynika, że byli proszeni o niego przy powrocie promem z Maroka do Hiszpanii. Najlepiej zrobić je u weterynarza w Polsce, najczęściej wykonuje sie jeden test miareczkowania na całe życie. By test był miarodajny, musi zostać wykonany minimum 30 dni po ostatnim szczepieniu na wściekliznę. Na wynik czeka się kilka tygodni. Jeśli nie posiadasz testu miareczkowania, straż graniczna Hiszpanii może skierować zwierzę na kwarantannę, która w Hiszpanii trwa 6 miesięcy. W praktyce mnóstwo psów rocznie przekracza granicę Maroka w obie strony ze swoimi opiekunami, ale dobrze być przezornym.

Po przybyciu do Maroka obcokrajowcy nie muszą uzyskiwać żadnych dodatkowych dokumentów dla swoich zwierząt.

PRZYDATNY KONTAKT W MAROKU

Marokański Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Spożywczych – Departament Farmacji i Weterynarii

  • Service du Contrôle et des Expertises de l’Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires – Direction de la Pharmacie et des Intrants Vétérinaires
  • Adres: Rue Ikhlass, Cité Yacoub El Mansour, BP 4509 Akkari, 10120 Rabat, Maroko
  • Lekarz do kontaktu: Dr Sami Darkaoui
  • Tel: +212 5 37 690477
  • Fax: +212 5 37 690133
  • Email: sami.darkaoui@onssa.gov.ma

Czy mogę zabrać psa lub kota do samolotu?

Jak przwieźć czworonoga w samolocie?

Tak, pies lub kot może lecieć z tobą. Istnieją 3 możliwości przewozu zwierząt w samolotach:

  • w kabinie
  • w luku bagażowym
  • samolotem cargo

Dostępność opcji przewozu zwierząt w samolocie i reguły transportu leżą w całości po stronie linii lotniczej. Zapoznaj się z nimi dokładnie.

Tanie linie lotnicze, jak Ryanair, Wizzair i easyJet nie mają opcji przewozu psa i zwierząt w samolocie. 

Przewóz psa lub kota w kabinie samolotu

Przewóz psa na pokładzie samolotu jest dozwolony tylko dla małych psów i kotów. Zwierzę musi zostać umieszczone w specjalnym transporterze zapewniającym mu dostęp powietrza i odpowiadającym standardom IATA (np. Klatka Ferplast). Maksymalna waga psa i kota, oraz wymiary transportera różnią się w zależności od linii lotniczej (limit wagi psa w linii Royal Air Maroc to 5 kg). Klatka jest liczona jako bagaż podręczny – jeśli chcecie zabrać dodatkową torbę, musicie wykupić dodatkowy bagaż podręczny. Psy przewodnicy, psy służbowe, psy ratownicze i psy towarzyszące są akceptowane bezpłatnie w kabinie, niezależnie od ich wielkości – należy posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie, potwierdzające taką potrzebę.

Rezerwując bilet na lot z psem, skontaktuj się z linią lotnicza przed zakupem biletu, by dowiedzieć się o dostępności miejsc i ustalić zasady przewozu. 

Przewóz psa lub kota w luku bagażowym

Przy przewozie zwierząt w luku samolotu obowiązuje limit wagi do 75 kg.

Tak naprawdę nie jest luk bagażowy, ale specjalny luk przygotowany do transportu zwierząt. Luk powinien być wygłuszony, wentylowany, ogrzewany i utrzymywany pod ciśnieniem.

Klatki są tam umieszczone bardzo stabilne, nie będą “latać” po luku. Możesz dodatkowo wzmocnić zamknięcie klatki.

Do klatki z psem lub kotem koniecznie dołącz wszystkie niezbędne informacje, jak twoje dane kontaktowe, imię zwierzęcia, numer chipa, dane lotu i adres docelowy.

Przewóz psa w samolocie cargo

Zwierzę podróżuje osobnym samolotem transportowym przystosowanym do przewozu cargo.

Więcej szczegółowych informacje co do technicznych aspektów transportu psa i o tym, jak psy faktycznie znoszą podróże znajdziecie w artykule Podróże z pazurem.

Podróż drogą lądową do Maroka z psem i kotem

By dotrzeć do Maroka drogą lądową musisz przepłynąc promem z Hiszpani do Maroka.

Jest kilku operatorów promów, mają różne trasy, ceny i serwisy. Nie ma jednak problemu, by przewieźć psa lub kota.

Pies nie płaci za bilet. Wymagany jest transporter do zwierzaka. W praktyce jednak nie musi w nim siedzieć – zorientujesz się na promie, albo zapytasz pracowanika promu.

Pamiętaj, by mieć na względzie komfort innych podróżnych, najlepiej znaleźć jakieś ustronne miejsce gdzie pies będzie miał przestrzeń.

Czy można zabrać psa do autobusu i taxi w Maroku?

W Maroku możesz mieć pewne trudności z podróżowaniem taksówką z psem, kierowca może odmówić lub poprosić Cię o dopłatę, nawet dwukrotność ceny za przejazd, ale wszystko zależy od twojej umiejętności negocjacji i podejścia kierowcy.

Niektóre firmy autobusowe, takie jak CTM, nie akceptują psów.

Psy nie mogą także jeździć w tramwajach w Maroku, w Rabacie czy Casablance.

Najpewniejsze opcje transportu z psem to wypożyczony samochód lub autostop.

Hotele akceptujące psy w Maroku

Nie ma dużego problemu, by znaleźć w Maroku hotel, który z chęcią przyjmie czworonoga.

Bardzo pomocna jest strona rezerwacji hoteli Booking.com, gdzie możesz zawęzić wyszukiwania tylko do obiektów, które są Pets friendly. W filtrze Udogodnienia wybierz opcję „zwierzęta domowe akceptowane”.

Zobacz listę riadów i hoteli w Marrakeszu, które akceptują psy, koty i inne zwierzęta domowe. Wszystkie hotele położone są w medinie, oferują śniadanie w cenie i bliskość Jemma el-Fna.

Hotele sieci IBIS, np: centralnie położony hotel IBIS Gare Routiere w Marrakeszu, są znane ze swojej Pet Friendly polityki.

Psy i koty w islamie

Pozycja zwierząt w Maroku jest silnie związana z Islamem.

Koran nie wspomina o kotach, za to trzy razy wspomina o psach, w kontekście ich zdolności jako dobrego strażnika i wytrawnego myśliwego.

Uważa się, że prorok Mahomet miał zamiłowanie do zwierząt, zwłaszcza kotów. Zgodnie z ustną tradycją Prorok, nie chcąc obudzić swojego ulubionego kota, który drzemał na jego okryciu, postanowił odciąć kawałek swojej tuniki.

Islam jest religią czystości, a według kultury muzułmańskiej psy są nieczyste. Z kolei koty, spędzające kilka godzin dziennie na czyszczeniu się, mogą się cieszyć specjalnym uznaniem.

Koty są podziwiane za swoją czystość i dlatego mogą wchodzić do domów, a nawet niektórych meczetów.

Kocia elegancja, niezależny charakter i zdolność integracji w każdym środowisku również sprawiają, że Marokańczykom jest z kotami bardziej po drodze.

Hadisy, czyli drugie po Koranie źródło prawodawstwa i moralności w islamie, dokładnie różnicują, że jeśli pies wyliże talerz, konieczne trzeba go dokładnie umyć, ale nie jest to konieczne w przypadku kotów.

Co do samego współistnienia ludzi i psów, istnieją różne interpretacje hadisów – jedne mówią, że kontakt z psem jest dopuszczalny, przy zachowaniu zasad higieny, inni uważają, że powinno się unikać bliskości psów wogóle.

Psy w opinii Marokańczyków

Choć w Islamie pies postrzegany jest jako stworzenie nieczyste, w praktyce wygląda to bardzo różnie i reakcja na psa zależy od konkretnej osoby i ich doświadczeń.

Niektórzy, szczególnie kobiety, na widok psa uciekają na druga stronę drogi lub rzucą kamieniem, by go odpedzić. Inni będą przyglądać się z zainteresowaniem lub nawet pogłaszczą.

Pies, także w Maroku, jest pomocnikiem człowieka i zobaczysz to choćby obserwując nomadów, którzy mają ze soba nawet kilka psów, pomagających im kontrolować stado kóz.

Generalnie można jednak powiedzieć, że ludzie boją się psów. Z kolei wroga postawa ludzi sprawia, że psy boją się ludzi – i tak kółko się zamyka.

Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to nie są one tutaj tak popularne jak w Europie.

Wielu emigrantów posiada jednak zwierzęta domowe, które były częścią ich rodzin przez wiele lat i postanowili zabrać je z sobą podczas przeprowadzki do Maroka.

Coraz więcej Marokańczyków w większych miastach, otwartych na nowości i na zachodni styl życia, także decyduje się na posiadanie zwierząt, nawet psów, w swoich domach.

W Maroku istnieje już nawet kilka hoteli dla psów, a wielu Marokańczyków jest aktywnie zaangażowanych w akcje wspierające świadomość o zwierzętach.

Bezpańskie psy w Maroku

W Maroku zobaczysz wiele bezpańskich psów, szczególnie na wsiach i terenach podmiejskich. Jedne z nich są radosnych i dobrze radzące sobie na ulicy, ale są też te wychudzone i chore, które potrzebują pomocy.

Psy najczęściej trzymają się na dystans, ale miej na uwadze, że niektóre psy, ze względu na swoje trudne doświadczenia z ludźmi, mogą być agresywne

Maroko nie zamknęło oczu na problem liczebności populacji ulicznych psów i próbuje go rozwiązać w etyczny sposób. W odpowiedzi na różne petycje organizacji pozarządowych w całym kraju, Maroko wprowadziło ostatnio ustawę o zakazie zabijania bezpańskich psów i stosowaniu sterylizacji w celu zmniejszenia populacji bezpańskich psów.

Od listopada 2019 uliczne psy w Maroku będą sukcesywnie sterylizowane, szczepione i znaczone, a następnie zwracane na swoje terytoria.

Koty w opinii Marokańczyków

W Maroku koty są święte.

W marokańskim krajobrazie koty znajdziesz wszędzie: w restauracjach, w sklepach z pamiątkami, przy zabytkach, na ulicach, w parkach, przy sklepie mięsnym, a nawet w warzywniaku.

Koty stanowią nieodłączną częścią codziennego życia w Maroku i żyją w harmonii z ludźmi. Widać to doskonale na wielu zdjęciach z marokańskich wakacji, gdzie uliczne koty przechadzają się między turystami lub dumnie pozują na tle zabytków i panoram miast.

Jest to zwierzę pierwszego wyboru, jeśli chodzi o domowe czworonogi w Maroku.

Uliczne koty w Maroku

Miejscowi troszczą sie o koty, czują się za nie odpowiedzialni, dzielą się resztkami ze stołu – koty są w istocie mniej kotami ulicznymi, a bardziej kotami wszystkich.

Nieznaczy to jednak, że wszystkie koty są szczęściarzami. Szacuje się, że w na każdego Marokańczyka przypada jeden bezpański kot. A to oznacza tysiące nowych kociaków rocznie, wśród których łatwo rozprzestrzeninają się infekcje.

W celu ograniczenia populacji dzikich kotów do minimum wprowadzono akcje TNR , czyli “Trap, Neuter i Release” (Złap, wysterylizuj i uwolnij), która na najszerszą skalę jest prowadzona w Essaouirze.

Jeśli zobaczysz kota z przyciętą końcówką ucha, znaczy to, że został wysterylizowany.

Akcje sterylizacyjne poza zmniejszeniem liczebności, poprawiają jakość życia istniejącej populacji. 

Twój pies, Maroko i nowi ludzie

Kilka kwestii, o których warto pamiętać podczas pobytu w Maroku z psem:

  • Uważaj na bezpańskie psy – mogą mieć pchły, kleszcze, choroby lub być agresywne. Trzymaj swojego psa na dystans. Sam też unikaj głaskania bezpańskich psów i kotów, szczególnie tych które mają widoczne oznaki chorób.
  • Zawsze prowadź psa na smyczy, nie pozwalaj mu podchodzić blisko ludzi, chyba, że wyrażą na to zgodę.
  • Zawieś swojemu psu na obroży identyfikator z twoim imieniem i kontaktem.
  • Dobre jedzenie dla psów znajdziesz tylko w dużych supermarketach, jak Carrefour, Marjane, lub u weterynarzy.

Ta strona nie jest oficjalnym dokumentem i dlatego informacje tutaj podane mogły się zdezaktualizować lub uległy zmianie. W razie wątpliwości skontaktuj się z polskim Głównym Inspektoratem Weterynarii.

Biuro podróży w Maroku