Maroko waluta i bankomaty


Waluta w Maroku

Dirham marokański jest oficjalną walutą Maroka od 1958 roku. Oznacza się ją symbolem DH. Kod waluty to MAD.

Kurs wymiany Dirham jest ustalany przez rząd marokański i zmienia się od czasu do czasu.

Przed wyjazdem sprawdź aktualny kurs wymiany waluty na dirhamy. Obecny kurs:

1 złoty2,5 dirhama
1 dirham0,40 groszy
10 dirhamów4 złote

Banknoty w obiegu maja wartość 20, 50, 100 i 200 dirhamów. Nominaly monety w obiegu to ½, 1, 2, 5 i 10 dirhamów. Dirham dzieli się na centymy, a te w obiegu to 1, 5, 10, 20 i 50 centymów.

Gotówka jest powszechnie stosowana i jest preferowaną (lub jedyną) metodą płatności. Niektóre hotele, sklepy czy restauracje mogą przyjmować zapłatę w euro, niemniej najlepiej jest mieć lokalna walutę.

Jeśli dokonujesz dużego zakupu (np. marokański dywan), sprzedawcy częściej akceptują inne waluty. W przypadku mniejszych zakupów musisz mieć dirhamy.

Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie małych nominałów i dużo monet, ponieważ są one przydatne do dawania napiwków.

Wymiana waluty na dirhamy

Lokalną walutę można wymienić tylko w Maroku. Zdarzyło mi się widzieć dirhamy w dużych sieciowych kantorach w Polsce, ale nie były to duże ilości i często były wyprzedane. Zresztą wymiana waluty na dirhamy jest prosta i nie potrzeba sobie nią zaprzątać głowy przed wyjazdem.

Zabierz więc ze sobą gotówkę w Euro, dolarach lub funtach brytyjskich. Wszystkie te waluty są łatwo akceptowalne, więc wybierz ta której kurs jest korzystniejszy dla ciebie.

Masz trzy opcje uzyskania dirham:

 • wypłacić gotówkę z bankomatu
 • wymienić walutę w kantorze na dirhamy
 • wymiana pieniędzy w banku na dirhamy

Bankomaty w Maroku

Bankomaty są powszechnie dostępne w większych miastach i miasteczkach. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na pozyskanie dirham, preferowany przez większość podróżnych.

Bywa, szczególnie w sezonie, że w bankomacie zabraknie pieniędzy – spróbuj wtedy w kolejnym bankomacie lub poczekaj na uzupełnienie. Kurs jest naliczany rozsądnie, a niektóre marokańskie bankomaty nie pobierają opłat, więc może to być również najtańsza opcja wymiany na dirhamy.

Lista bankomatów w Maroku

Najwięcej w marokańskm bankomacie można wypłacić 2000 dirhamów na raz.

Płacąc swoją kartą lub wyciągając pieniądze z bankomatu, zawsze wybieraj opcję płacenia w lokalnej walucie (MAD). Opcja płacenia w walucie Twojego kraju (w tym wypdku PLN), zwana Dynamic Currency Conversion (DCC), jest ukrytą opłatą m.in. za łatwość wglądu w koszty transakcji w Twojej krajowej walucie na rachunku. Ta usługa może kosztować nawet 7-10% wartości transakcji.

Karta Revolut działa w Maroku, a bank pocztowy nie pobiera prowizji za wypłatę kartą Revolut.

Pamiętaj, aby powiadomić swój bank, że będziesz korzystać z karty w Maroku, by uniknąć zablokowania karty z podejrzeniem o jej kradzież. Zapytaj także jakie są opłaty za transakcje międzynarodowe – bankomaty pobieraja domyślnie opłatę za usługę wyłaty za granicą.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dwóch kart, na wypadek gdyby jedna nie chciała działać.

Kantory w Maroku

Bureaux de Change (kantor) można znaleźć w większości banków, lotnisk i portów. Akceptują wiele walut, a podróżni są zobowiązani do okazania paszportów.

Należy zachować pokwitowanie przy zakupie dirhamów, będziesz go potrzebował by wymienić resztę dirham przez wyjazdem do domu.

Duze hotele oferuja wymiane walut na miejscu, ale kurs jest mniej korzystny.

Wymiana waluty w bankach jest najbardziej czasochlonna. Jeśli wymieniasz rzadką walutę, upewnij się, że masz banknoty dobrej jakości.

Banki w Maroku

Sieć bankowa jest dobrze rozwinięta w Maroku. Możesz zapytać się w swoim banku czy współpracują z jakimś z poniższych banków w Maroku. Pozwoli ci to na niższe opłaty przy korzystaniu z niektórych usług.

Głównymi bankami w Maroku są:

 • Credit de Maroc (CDM)
 • Attijariwafa Bank
 • Banque Populaire du Maroc
 • BMCE – Marokański Bank Handlu Zagranicznego
 • BMCI (cześć banku BNP Paribas) – Marokański Bank Handlu i Przemysłu
 • CIH Bank

Międzynarodowe banki w Maroku to:

 • Société Générale Maroc
 • Crédit Agricole du Maroc
 • Citibank Maroc
 • Commerzbank

Godziny pracy banków w dni robocze to 9.00 do 17.00. Godziny są skrócone podczas Ramadanu (8.15 do 14.00) i w sezonie letnim (8.15 to 14.15)

Western Union w Maroku

Oddziały Western Union są licznie dostępne w całym kraju i jest to łatwy sposób na pozyskanie gotówki w Maroku. Przesyły pieniężne są powszechnie używane przez Marokańczyków pracujący za granicą i wysyłających pieniądze do domu, jest to więc bezpieczny i szybki sposób na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych.

Biuro podróży w Maroku