Maroko podczas Ramadanu


Największym wydarzeniem w kalendarzu marokańskim jest miesiąc Ramadan, podczas którego wszyscy muzułmanie poszczą w ciągu dnia i przerywają post dopiero po zachodzie słońca.

Podróżowanie w czasie Ramadanu w Maroku jest możliwe, a ograniczenia religijne nie dotyczą nie-muzułmanów. Jeśli trochę dostosujesz swój plan podróży do tego wyjątkowego dla Marokańczyków czasu Twój pobyt będzie niezapomniany.

Należy jednak pamiętać, że jeśli podróżujesz po Maroku w czasie Ramadanu, przez szacunek dla lokalnej kultury, powstrzymaj się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w ciągu dnia. Jeśli chcesz się napić wody albo coś zjeść, zrób to bardzo dyskretnie.

Kiedy jest Ramadan?

Ramadan jest zależny od kalendarza lunarnego i jest miesiącem ruchomym, każdego roku następuje o 10 dni wcześniej niż w roku poprzednim.

W najbliższych latach orientacyjne daty początku i końca Ramadanu wyglądają następująco (daty mogą ulec zmianie:

  • Maroko Ramadan 2020 – 24 kwietnia do 23 maja
  • Maroko Ramadan 2021 – 13 kwietnia do 12 maja
  • Maroko Ramadan 2022 – 3 kwietnia do 2 maja
  • Maroko Ramadan 2023 – 23 marca do 21 kwietnia
  • Maroko Ramadan 2024 – 11 marca do 9 kwietnia
  • Maroko Ramadan 2025 – 1 marca do 30 marca

Daty początku Ramadanu dla poszczególnych krajów mogą się różnić i są zależne od  pojawienia się na niebie księżyca w nowiu w danym kraju.

Czy warto jechać do Maroka podczas Ramadanu?

Plusy wizyty Maroka w czasie Ramadanu to fakt, że podczas Ramadanu możesz odkryć bardziej autentyczne Maroko, a dodatkowo weźmiesz udział w najważniejszym miesiącu kultury muzułmańskiej. Uczestniczenie w wezwaniu do modlitwy na koniec dziennego postu pod Meczetem Kutubijja to bardzo emocjonujący moment, który zapamiętasz na całe życie! Dodatkowo podczas Ramadanu jest mniej turystów i warto wybrać ten czas, jeśli wolisz zwiedzać zabytki bez czekania w kolejkach.

Z drugiej strony, minusami mogą być dla niektórych krótsze godziny otwarcia muzeów i zabytków, zamknięte niektóre restauracje w ciągu dnia i potrzeba dostosowania się do zwolnionego tempa życia w czasie Ramadanu.

Ramadan to spokojny miesiąc. Dzień rozkręca się bardzo powoli, a Marokańczycy tłumnie wychodzą na ulice po zachodzie słońca. To surrealistyczne doświadczenie gdy podczas pierwszego posiłku po zachodzie słońca ulice zupełnie pustoszeją i na czas ftour zapada totalna cisza i pustka – rzadki widok na zwariowanym placu Dżemma el Fna.

Czy można coś zjeść podczas Ramadanu w Maroku?

Większość restauracji i kawiarni w Maroku jest zamykana w ciągu dnia, a otwierają się dopiero wieczorem i zamykają późno w nocy. Niektóre restauracje decydują się zamknąć biznes nawet na cały miesiąc, dając swoim pracownikom wolne.

Jednak w miastach i miejscowościach turystycznych, jak Marrakesz, Agadir i Fez, wiele restauracji działa normalnie podczas Ramadanu i na pewno znajdziesz coś do jedzenia.

Z kolei jeśli będziesz w mniejszej miejscowości, istnieje szansa, że nie znajdziesz otwartej restauracji i powinieneś zapobiegawczo zaopatrzyć się w przekąski kupione wcześniej.

Pierwszy posiłek po zachodzie słońca nazywa się ftour i składa się na niego specjalny zestaw dań. Restauracje oferują ftour w formie bufetu – będzie to ciekawe doświadczenie. Średnia cena, zależnie od miejsca, około 90 dh za osobę.

Godziny otwarcia

Godziny pracy ulegają zmianie w trakcie Ramadan. Banki, poczta, szkoły zamykane są wcześniej, około 15.00 i, rzecz jasna, nie mają przerwy obiadowej.

Muzea i zabytki również zamykane są wcześniej, a większość sklepów nie jest wogóle otwierana przed 9.00-10.00.

Ważne Porady

Należy zrozumieć czym Ramadan jest dla muzułmanów. To nie tylko post, ale też miesiąc oczyszczania myśli i kontemplacji.

W czasie Ramadanu, jak i podczas innych ważnych dla marokańczyków świąt religijnych, turyści powinni szczególnie zwrócić uwagę na ubiór i zachować skromność. Będzie to bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców.

W czasie Ramadanu mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu w restauracjach i hotelach.

Biuro podróży w Maroku