Co warto zobaczyć w okolicy Agadiru


Agadir i okolice – co zwiedzić?

Agadir, położony pomiędzy górskimi regionami Antyatlasu i zachodnim krańcem Atlasu Wysokiego, jest punktem wyjścia dla wspaniałych wycieczek.

Agadir jest idealnym miejscem do zwiedzania południowego wybrzeża i wycieczek wokół Antyatlasu i na Saharę Zachodnią.

Może posłużyć także jako punkt startowy w drodze na wydmy Sahary drogą przez Ouarzazate.

Taroudant

Nazywane „małym Marrakeszem” (Petite Marrakech), otoczone dobrze zachowanymi, majestatycznymi murami miejskimi, miasteczko Taroudant zawiera wiele skarbów i daje wgląd w tradycyjne życie południowego Maroka. Oczarują cię jego wąskie uliczki, barwne souki i dynamika miasta. Taroudant słynie z rzemiosła i biżuterii berberyjskiej. Taroudant jest stolicą srebrnej biżuterii w Maroku – w tym celu warto odwiedzić souk biżuterii w Taroudant. Inny souk warty uwagi to berberyjski souk Jnane Al-Jaamia, który jest jednym z najstarszych i najbardziej ruchliwych w Maroku. Otwarty jest codziennie, od 10.00-21.00.
Taroudant zajmuje ważne miejsce w historii Maroka. Jest to jedno z najstarszych miast w Maroku, mieszkańcy Taroudant są znani jako silni i zbuntowani. Był pierwszą stolicą Saadytów w XVI wieku i był pożądany przez wszystkie plemiona Południowego Maroka.

 • Gdzie jest Taroudant? – znajduje się 81 km na wschód od Agadiru, położony na skrzyżowaniu Doliny Souss i Gór Atlasu Wysokiego. Łatwo dostać się tutaj autobusem z Agadiru.

Plaża Taghazout

Poza sezonem na surfowanie Taghazout jest spokojną wioską rybacką. Jeśli szukasz spokojnej atmosfery, to małe miasteczko jest idealne na wizytę na plaży.

Dla surferów to najlepsze miejsce do surfowania w okolicy. Taghazout to prawdziwa gratka dla początkujących miłośników fali. W Taghazout znajduje się wiele szkół surfingu.

 • Gdzie jest Taghazout? – znajduje się 15 km na północ od Agadiru

Tafraoute

Mała wioska położona w samym sercu gór Antyatlasu, w dolinie Ammeln (Ameln). Pięknie otoczona skalistymi górami, Tafraoute leży na wysokości 1000 metrów i jest jednym z najpiękniejszych miejsc do podziwiania zachodów słońca w Maroku. Tafraoute słynie ze swoich różowych granitowych gór, które najbardziej spektakularnie wyglądają właśnie o zachodzie słońca.
Plemię Berberów zamieszkujących te tereny mówi dialektem Chleuh, słynie z przedsiębiorczości i żyje głównie z uprawy jęczmienia i migdałów. W porze kwitnienia drzew migdałowych miejsce to ma jeszcze więcej uroku. Tafraoute jest również dobrym punktem wyjścia na wycieczkę po okolicznych górach i wioskach berberyjskich.

Co roku odbywa się tu Festiwal Migdałów i Festiwal świateł Tifawine.

 • Gdzie jest Tafraoute? – znajduje się 130 km od Agadiru

Malowane Skały w Tafraout

Malowane Skały to instalacja artystyczna niedaleko Tafraout. Gigantyczne bloki granitu, pomalowane na niebiesko przez belgijskiego artystę Jeana Vèrame w 1984 roku, rozrzucone pomiędzy drzewami migdałowymi, arganowymi i figowymi, na tle architektury gór Antyatlasu. Ta wyjątkowa sceneria posłużyła jako tło do filmu z 1985 roku „Powrót czarnego ogiera”. Przy malowaniu kamieni pomagali artyście lokalni strażacy z wężami strażackimi, a zużyto 18 ton farby.

Podczas gdy opinie na temat tego dzieła sztuki współczesnej są podzielone, warto skupić się na niezwykle pięknym krajobrazie, w którym się znajdujemy. Natura sama stworzyła niezwykłe dzieło, dziwaczne granitowe skały są rozproszone po całym terenie. Stopiony we wnętrzu ziemi granit wypiętrzył się podczas zderzeń płyt kontynentalnych, a wiatr i deszcze przez miliony lat dokończyły to dzieło natury, tworzyły dramatyczny krajobraz wokół Tafraoute.

 • Gdzie są Malowane Skały Tafraout? – znajdują się w wiosce Aguerd Oudad, 8 km od Tafraout. Są rozproszone na około 5 kilometrach na południe od wioski. Część tego obszaru jest dostępna tylko dla pojazdów 4 × 4.

Wąwóz Ait Mansour

Wąwóz ait Mansour znajduje się niedaleko Tafraoute w górach Antyatlasu. Są to skalne kaniony, które rozciąga się na imponujące 17 km długości. W dole doliny znajdziesz inny świat – cień, orzeźwiające wody oazy i przestrzeń tylko dla siebie. Na szczytach pomarańczowo-różowych klifów można wypatrzeć pozostałości starych spichlerzy. W jednej z wiosek znajduje się mały pensjonat dla podróżników szukających kontaktu z naturą.

 • Gdzie jest wąwóz Ait Mansour? – znajduje się 30 km od Tafraoute.

Wioska Oumesnat

Bardzo piękna i fotogeniczna wioska. Rodzina Amelnów, która żyje w tym regionie od IV wieku, otworzyła w swoim domu małe muzeum, gdzie można dowiedzieć się więcej o wyjątkowych tradycjach tego regionu w Maroku. Otwarte codziennie.

 • Gdzie jest wioska Oumesnat? – znajduje się 7 km na północ od Tafraoute.

Tiznit

Tiznit to strategiczne miasto położone niedaleko brzegów rzeki Massa, 15 km od oceanu i blisko plaż w Aglou i Mirleft, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Souss-Massa.
Jest dość licznie odwiedzane ze względu na swoje słynne wyroby jubilerskie ze złota, srebra i kamieni szlachetnych. Na suku jubilerów w Tiznit rzemieślnicza produkcja tradycyjnych klejnotów berberyjskich i strzałek, uczyniły miasto sławnym.
Mury miejskie Tiznit są ostatnim dziełem sułtana Alawitów Hassana I i pochodzą z końca XIX wieku. To dziedzictwo kulturowe ma długość 7,5 km, wysokość 8 metrów, zdobi je 56 wież i ma pięć historycznych bram miejskich.
Dodatkowo można tu podziwiać medynę, dzielnicę żydowską mellah i glinianą architekturę berberyjską.
Wycieczkę do Tiznit można połączyć z wizytą w Tafraoute.

 • Gdzie jest Tiznit? – znajduje się 81 km na południe od Agadiru autostradą N1.

Tradycyjny spichlerz Imchguiguilne

Imchguiguilne to 760-letni warownym spichlerz. Zbiorowe spichlerze – cytadele w regionie Agadiru odnoszą się do bogatej kultury architektonicznej i społecznej. Służyły jako bezpieczne miejsca do przechowywania żywności, plonów, biżuterii i cennych dokumentów. Tradycyjny spichlerz zbiorowy Agadir Imchguiguilne obejmuje 31 pokoi na trzech piętrach o wysokości 70 m. Pomieszczenia używane jako magazyny mają zwykle wymiary 1,5 x 4 metry, zamykane są drewnianymi drzwiami z drewnianym kluczem-szyfrem. W regionie Ait Baha znajdują się dwa warowne spichlerze: Imchguiguilne i Inoumar.

 • Gdzie jest spichlerz Imchguiguilne? – znajdujący się w prowincji Chtouka Ait Baha, godzinę jazdy od Agadiru, w kierunku Tafraoute.

Tata

Tata położone jest w samym sercu ogromnej oazy daktylowe i słynie z pieknych ksurów, czyli tradycyjnej glinianej architektury berberyjskiej, i bogactwa ceramiki i biżuterii.

Niezwykle bogate dziedzictwo archeologiczne Tata świadczy o cywilizacji berberyjskiej, która rozwijała się tutaj od wieków. Także pierwsze osady Homo Sapiens, które pojawiły się w Afryce Północnej w epoce kamiennej, osiedliły się właśnie tutaj, o czym świadczą prehistoryczne znaleziska jak kamienne i drewniane narzędzia, narzędzia z kości, zamieszkane jaskinie i malowidła naskalne (jedne z najstarszych w Maroku).

Dywany z regionu charakteryzują się drobniejszą teksturą i intensywność kolorów (Ait Ouaouzguit).

 • Gdzie jest Tata? – znajduje się 200 km od Taroudant, 289 km na południowy wschód od Agadiru

Tifnit

Tifnit to urocza mała wioska rybacka położona w samym sercu Parku Narodowego Souss-Massa. Tifnit znane jest z dzikiej plaży położonej w zatoce i z domów troglodytów, czyli jaskiniom wykutym w klifie z widokiem na morze. Krajobrazy Tifnit to wydmy i płaskowyże wapienne

 • Gdzie jest Tifnit? – znajduje się 40 km na południe od Agadiru, na drodze do Tiznit.

Souk w Inezgane

W pobliskim mieście Inezgane znajduje się jeden z najbardziej popularnych i najtańszych suków. Jest to dobre miejsce do kupowania wyrobów ze srebra, oleju arganowego, miodu, szafranu i innych przypraw, które są produkowane w okolicy.

 • Gdzie jest Inezgane? – znajduje się 10 km na południe do Agadiru. Aby się tam dostać, najwygodniej złapać grand taxi z Agadiru.

Paradise Valley (Rajska Dolina)

Ta wyjątkowo zielona okolica to prawdziwa oaza spokoju, z rzeką, wodospadami i górami porośniętymi drzewami. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i każdego, kto chce wydostać się z miasta i zamienić plażę na góry.

 • Gdzie jest Paradise Valley? – kilka kilometrów od Agadiru.

Wodospady Imouzzer Ida Ouatanane

Cascades d’Imouzzer Ida Ouatanane nazywane są także „welonem panny młodej”, z powodu znacznego jasnego depozytu wapienia na kaskadach. Na dnie wodospadów znajdują się naturalne baseny, gdzie można się ochłodzić. U podnóża wodospadów znajduje się gaj palmowy. Wodospady są najpiękniejsze po porze deszczowej, czyli wiosną, i po większych deszczach.

Białe domy w Immouzer dominują nad pięknym gajem palmowym. Wioska Imouzzer Ida Ouatanane słynie z wodospadów, ale także z miodu, którego roczna produkcja wynosi 120 ton, a co roku organizuje Festiwal Miodu.

Imouzzer Ida Ouatanane położone jest na wysokości 1160 metrów i liczy około 6500 mieszkańców. Politycznie, Immouzer jest „stolicą” konfederacji plemion berberyjskich, Idy Outanane, która do 1927 roku żyła na uboczu centralnej władzy.

 • Gdzie są wodospady Imouzzer Ida Ouatane? – 61 km na północ od Agadiru, wodospady znajdują się we wsi Imouzzer Ida Ouatane. Jedź w kierunku Essaouiry, w Aourir kieruj się na Imouzzer Ida Ouatane, przejedź przez Paradise Valley, a we wsi podążaj za znakami.

Park Narodowy Souss Massa

Park Narodowy Souss Massa ma powierzchni 13 000 ha i jest idealnym miejscem do odkrywania fauny i flory południowego Maroka. Najlepszy czas na wizyte to miesiące marzec-kwiecień i październik-listopad.

Częścią Parku Narodowego Souss Massa jest rezerwat ornitologiczny Wadi Massa. To ważny migracyjny przystanek między Afryką a Europą dla wielu gatunków ptaków, ten rezerwat ptaków należy do najbogatszych w całej północnej i zachodniej Afryce. Idealne miejsce do obserwacji ptaków, takich jak ibisy i różowe flamingi. Rezerwat jest odpowiedzialny za ochronę jednej z ostatnich populacji łysych ibisów na całym świecie. W rezerwacie Wadi Massa utworzono ścieżki ekoturystyczne umożliwiające obserwowanie ptaków.

 • Gdzie jest Park Narodowy Souss Massa? – Około 60 km na południe od Agadiru, w kierunku Sidi R’bat, jest łatwo dostępny z N1.

Petit Sahara

Cały region Souss Massa oferuje różnorodne krajobrazy. Znajdziesz tutaj także małe wydmy Rasmouka, tzw. „Petit Sahara”, perłę natury położoną w regionie Massa, 60 km od Agadiru. Po drodze zatrzymaj się przy pięknym sztucznym jeziorze Youssef Ben Tachfine. Ten ogromny zbiornik służy do nawadniania słynącej z warzyw równiny Chtouka Ait Baha. Aby zobaczyć Petit Sahara najlepiej wybrać renomowaną wycieczkę.

Wąwóz Asif n’Tarhat

Po minięciu Asif Tamrhkht droga prowadzi nas między naturalnymi sklanymi mury, które tworzą imponującą kamienną dolinę wzdłuż rzeki, gdzie panuje cień i chłód. Za wąwozem drogą wspina się na płaskowyż wypełniony gajem palmowym.

 • Gdzie jest Wąwóz Asif n’Tarhat? – położony jest na północny-wschód od Agadiru, za Asif Tamrhkht.

Las Mesguina – Rezerwa Biosfera Arganera

Las Mesguina znajduje sie u podnóża Atlasu w dolinie Taghazout, zajmuje rejon od Tighanimine El Baz do Askouti na północy i Anou-n-feg na zachodzie. W lesie Mesguina rosną między innymi: drzewa arganowe, dzika oliwka, chleb świętojański, cedr, nerium, trzcina, cistus, lawenda, rosa canina, palmy. W doliny Mesguina znajduje się kanion Imi-n-Taghzout, a na skalnych ścianach widać skamieniałości. Mesguina jest pełna archeologicznych i historycznych pozostałości. Kraina Mesguina była naturalnym przejściem łączącym Afrykę Subsaharyjską z północnym Marokiem. W rezultacie wszystkie karawany z Sahary przekroczyły region Mesguiny, gdzie nadal istnieją pozostałości fortu Aglagal i meczetu Ougard w Timezguida.

 • Gdzie jest Las Mesguina? – znajduje się około 5 km na zachód od Agadiru.

Drzewa arganowe

Cechy morfologiczne drzew arganowych (Argania Spinosa) pozwoliły im na dostosowanie się do suchych i półsuchych regionów Maroka. Wszystkie części drzewa są wykorzystywane: jego drewno, liście, owoce i olej stanowią podstawowe źródło dla wiejskiej ludności południowego Maroka. Olej arganowy jest używany w tradycyjnej kuchni marokańskiej, ale ma także szerokie zastosowanie farmaceutyczne i kosmetyczne. Drzewa arganowe rozsiane są po całym regionie Souss Massa, a zwłaszcza w regionie Imouzzar. Przy odrobinie szczęścia uda ci się zobaczyć sławne kozy pasące się na drzewie arganowym – to jeden z najbardziej pocztówkowych widoków w Maroku.

Latarnia morska Cap Ghir

Latarnia morska Cape Ghir działa od 1932 roku na wybrzeżu Atlantyku. Miła rodzinna wycieczka, zapewniająca piękne krajobrazy.

 • Gdzie jest latarnia morska Cap Ghir? – znajduje się około 37 kilometrów na północny zachód od Agadiru drogą N1.

Plaża Legzira

Najbardziej charakterystyczną wizualną cechą plaży Legzira są łuki rzeźbione przez erozję morską. Znajduje się w prowincji Sidi Ifni, około 8 km od miasta w południowym Maroku. W stronę wybrzeża Atlantyku plaża jest dostępna po zejściu z kilkudziesięciu kroków, które po wspinaczce zawsze kosztują nieco więcej. Jest to plaża często używana przez paralotniarstwo i surfing. Piękna plaża, nie sądzisz?

 • Gdzie jest Plaża Legzira? – plaża znajduje się 150 km na południe od Agadiru na drodze R104. Jest położona w prowincji Sidi Ifni, około 8 km przed miastem Sidi Ifni.
Biuro podróży w Maroku