Najlepsze atrakcje Casablanki


Co warto zobaczyć w Casablanca

Meczet Hassana II

Bez wątpienia to jedna z najbardziej niezwykłych budowli sakralnych na świecie i drugi co do wielkości meczet na świecie (po Mekkce). Meczet jest wybudowany nad samym oceanem i jest to konstrukcja bardzo symboliczna, gdyż znajduje się na zachodnim skraju świata islamu. Wyjatkowy jest również minaret meczetu, najwyższy na świecie, o wysokości 200 metrów. Ze szczytu minaretu emitowany jest promień laserowy, który wskazuje qible w Mekkce (kierunek,w którym modlą się Muzułmanie) Meczet Hassana II w Casablance został wybudowany w latach 1987-1993 przy użyciu najlepszych materiałów i najlepszych mistrzów rzemieślniczych w całym kraju. Ogromny i imponujący meczet może pomieścić w środku 25 tysięcy osób i 3 razy więcej na zewnątrz. Jest dziełem sztuki i symbolem marokańskiej religijności. Jest to również jeden z nielicznych meczetów w Maroku otwarty dla odwiedzających.

Dzielnica Habous

Dzielnica Habous jest wyjątkowa w Maroku: to nowa medyna Casablanki w całości zaprojektowana zgodnie z tradycyjnym modelem.

Dzielnica Habous rosła w latach 20., kiedy to francuscy architekci przekształcili tę część miasta, budując miejsce, w którym mieszali styl art deco z marokańskim stylem architektonicznym.

 • Gdzie jest dzielnica Habous? – położona jest 3 km od centrum miasta.

Mahkama du Pacha

Najbardziej znanym budynekiem w dzielnicy Habbous jest trybunału sprawiedliwości Mahkama du Pacha. Jest to niesamowita rezydencja, której bydowa trwała dziesięć lat. Jest możliwe zwiedzanie Mahkamy, jednak ze względu na częste publiczne funkcje jakie pełni budynek najczęściej jest on zamkniety.

Kościół Notre Dame de Lourdes

Ten imponujący kościół zbudowany z surowego betonu i pomalowany na biało ujawnia francuską kolonialną architekturę religijną w najlepszym wydaniu. Obecnie jest zamknięty, ale można wspiąć się na wieże i obserwować panoramę miasta Casablanca od centrum aż po wybrzeże, gdzie znajduje się słynny meczet Hassana II.

Stara Medina w Casablance

Pomimo swojej nowoczesności, Casablanca posiada również medinę i starożytne miasto. Ta część Casablanki tworzy uderzający kontrast z resztą miasta, dając pogląd na to jak miasto wyglądało przed wiekami.

Architektura Art Deco

Casablanca stała się wizytówką architektury Art Deco. Centralne dzielnice są rozmieszczone wokół placu United Nations  placu Mohammed V.

Budynek Cinema Rialto

Kino teatralne Rialto znajduje się na Rue Mohammeda Quorri i zostało zbudowane w latach 30. XX wieku. Ma barwną czerwono-białą fasadę w stylu art deco. W czasach swojej świetności kino gościło takie legendy muzyki, jak Josephine Baker i Edith Piaf.

Marché Central

Marché Central to targowisko na świeżym powietrzu w centrum dzielnicy Art Deco. Wielu uważa ten targ miejski za centrum Casablanki. Jest pełen kolorowych straganów, które sprzedają lokalne marokańskie wyroby rzemieślnicze, świeże produkty, ryb i skorupiaki i inne.

Katedra Sacré-Coeur

Katedra Sacré-Coeur w Casablance
Katedra Sacré-Coeur w Casablance

Arcydzieło architektoniczne autorstwa francuskiego architekta Paula Tournona. Katedrę wybudowano w 1930 roku w stylu neogotyckim z wpływami marokańskimi i art deco. Dwie wieże otaczające fasadę są podobne do marokańskich kwadratowych minaretów, podobnie jak ich małe okna. Po uzyskaniu niepodległości przez Maroko katedra przestała pełnić swoją funkcję religijną. Była wykorzystywana jako szkoła, centrum kultury, a obecnie jako centrum wystawowe.

Meczet Al Qods

Jedyny gotycki meczet na świecie. Meczet, który do lat 80. XX wieku był kościołem wybudowanym w dzielnicy Roches Noires dla społeczności chrześcijańskiej w latach 20. XX wieku. Gdy europejczycy się wyprowadzili, a kościół stracił na znaczeniu, postanowiono przekształcić go w meczet.

Muzeum Villa des Arts w Casablance

Ta zbudowana w stylu Art Deco willa z 1934 roku mieści się na ulicy Rua Brahim Roudani 30 i gości tymczasowe wystawy sztuki współczesnej marokańskich i zagranicznych artystów.

Port w Casablance

Port ten został zbudowany w 1920 roku i to właśnie tu możemy zobaczyć jakie jest znaczenie sektora rybołówstwa i bliskości morza dla miasta.

Park Ligii Arabskiej

To położone na Boulevard Brahim Roudani „zielone płuca” Casablanki w samym sercu miasta. Jest to odświeżające miejsce na spacer, idealny plac zabaw dla dzieci, a także dobre miejsce dla miłośników sztuki, którzy na przykład będą mogli odwiedzić pobliskie galerie sztuki. Ten park zasługuje na krótki spacer.

Plac Mohammed V

Położony na południe od Placu Narodów Zjednoczonych, który łączy się z Hassan II Avenue w Casablance. Plac z fontanną, w otoczeniu palm i otoczony pięknymi budynkami Pałacu Sprawiedliwości i Ratusza Miejskiego.

Inne miejsca warte odwiedzenia:

 • Nadmorska promenada Avenue de la Corniche
 • Centrum handlowe Maroko Mall
 • Muzeum Abderrhman Slaoui
 • Plaża Ain Diab
 • Muzeum Judaizmu
 • Latarnia morska Phare d’el Hank
 • Plac Place des Nations Unies
 • Mauzoleum Sidi Abderrahmane
 • Pałac Królewski
 • Museum Dar Al Ala
 • Ratusz Miejski.
Biuro podróży w Maroku