Co warto zobaczyć w Rabacie i Salé


Miasto Rabat prezentuje ważne dziedzictwo architektoniczne kraju. Liczne zabytki, takie jak Kazba al-Udaja i minaret Wieża Hassana, pochodzą z XII wieku.

Atrakcje miasta Rabat

Wieża Hassana II

Hassan Tower to niedokończony minaret wspaniałego meczetu, który chciał wybudować Yacoub the Mansour. Budynek ten powstał w XII wieku, i miał mieć gigantyczne rozmiary, nie został jednak ukończony, a trzęsienie ziemi w 1755 było dla niego ostatecznym ciosem. Minaret dominuje pośrodku ogromnej esplanady pokrytej marmurem i usianej licznymi kolumnami. Jest on świadectwem niezrównanego dziedzictwa stolicy Maroka – wieża Hassana stoi naprzeciwko mauzoleum Mohammeda V.

Mauzoleum Mohameda V

Mauzoleum Mohameda V, znajdujące się obok słynnej wieży Hassana, jest to miejsce gdzie spoczywa pierwszy monarcha niepodległego Maroka.

Mauzoleum zostało zbudowane w miejscu, gdzie w 1956 roku, po powrocie z wygnania na Madagaskarze, król Mohameda V zgromadził wokół siebie tłumy i podziękował Bogu za niepodległość kraju. W mauzoleum spoczywają także jego synowie, król Hassan II i książę Abdallah.

Budynek mauzoleum jest arcydziełem stylu architektonicznego Alawitów i został ukończony w 1971 roku, czyli dopiero 10 lat po śmierci króla. Uwagę zwracają zewnętrzne ornamenty wykonane z marmuru.

Przed pałacem całodobową wartę pełni straż królewska na koniach, tworząc bardzo malowniczy dodatek do fotografowania.

Mauzoleum jest otwarte dla zwiedzających, pod warunkiem, że ma się na sobie stosowne ubranie. Wstęp do sąsiedniego meczetu jest możliwy tylko dla muzułmanów.

Medina Rabatu

Stara część miasta Rabat jest otoczona przez andaluzyjskie mury obronne, ciągnąc się wzdłuż Bulwaru Hassan II ze wschodu na zachód. Ulica Souika, na końcu której znajduje się Wielki Meczet z XIX wieku, ma wiele kawiarni i lokalnych sklepów.

Kazba Al-Udaja

Ta twierdza obronna i stanowisko obserwacyjne zajmuje dominującą pozycję w mieście Rabat. Najstarszą obecną budowlą na miejscu kazby jest meczet, który pochodzi z X wieku i jest najstarszym meczetem w Rabacie. Po drugiej stronie wspaniałej bramy Oudaya wkraczamy w inny świat, a nowoczesność pozostawiamy za sobą. Porte des Oudaias to arcydzieło architektury Almohadów. Całość wykonana z rzeźbionego kamienia w kolorze pomarańczowej ochry. Są niezwykłe ze względu na swoje dwa łuki i dekoracje typową dla tego okresu historii Maroka.

Ogrody Oudaya

Ten położony w sercu Kazby Oudaya w Rabacie ogród jest idealnym miejscem na relaks i wypicie miętowej herbaty w Cafe Maure, otoczonej wysokimi murami tej starożytnej cytadeli.

Dzielnica Chellah w Rabacie
Ruiny rzymskiego miasta i nekropolia Chellah

Dzielnica Chellah

Historyczne miejsce w mieście Rabat, to opuszczone rzymskie miasto zostało przekształcone w cmentarz królewski Merynidów w XIII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w całym Maroku i warty odwiedzenia. Wejdź do starożytnego świata, w którym ruiny mieszają tajemnicę śmierci z ekscentryczną architekturą królestwa.

Brama Bab er-Rouah

Znajduje się na ulicy Avenue al-Nasr w Rabacie. Brama Bab-er-Rouah, współczesna z Bramą Udaja, jest umocnieniem obronnym w murach Almohadów. Choć kamienna fasada ma raczej szorstki wygląd to jest bardzo pięknie udekorowana i jest niewątpliwie dziełem sztuki architektury marokańskiej stolicy.

Pałac królewski

W każdym większym mieście w Maroku jest co najmniej jeden pałac, który jest gotowy na przyjęcie króla w dowolnym momencie. Pałac w Rabacie jest wyjątkowy ponieważ jest główną rezydencją monarchy. Służy również jako siedziba różnych instytucji państwowych. Pałac królewski został zbudowany na ruinach innego XVIII-wiecznego pałacu.

Nie jest możliwe zwiedzanie pałacu, jednak warto tu przyjechać, aby pobserwować go z zewnątrz. Przy odrobieni szcześcia może uda się zobaczyc króla wyjeżdżającego z pałacu.

Dzielnica ministerstw i ambasad w Rabacie

Usytuowana wzdłuż alei As-Souira, tutaj znajduje się dzielnica, w której mieści się kilka willi i budynków rządowych rozsianych wśród ogrodów i bardzo dobrze utrzymanych przestrzeni miejskich. Na południowy wschód od miasta znajduje się dzielnica La Résidence, najbardziej elegancka z wszystkich dzielnic Rabatu.

Brama Bab Mrisa

To monumentalne wejście do Rabatu wzniesione w 1260 roku przez pierwszego sułtana z dynastii Merynidów. Brama otoczona jest dwiema wieżami, ma gotycki łuk o wspaniałym kącie i wystrój z rzeźbionymi napisami i kwiatami. Przy budowie Bab Mrisa stosowano techniki, które są bardzo zbliżone do technik stosowanych w bramach Almohadów w Rabacie.

Plaża i corniche

Czysta i dobrze utrzymana plaża w Rabacie jest całorocznym ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców stolicy. Może być tłoczno, szczególnie w sezonie. Jeśli szukasz spokojniejszej plaży, jedź dalej na południe od Rabatu.

Latarnia morska

Wielbiciele latarnii morskich z pewnością będą chcieli odwiedzić Phare du Fort de la Calette (lub Phare de Rabat) znajdującą się przy plaży w Rabacie. Latarnia morska w Rabacie została zbudowana w 1920 roku i ma 31 metrów wysokości. Jej reflektor jest nadal aktywny. Jest to miejsce szczególnie piękne o zachodzie słońca.

Muzea w Rabacie

Narodowe Muzeum Biżuterii

Mieści się w starym Muzeum Oudaia w Rabacie, to muzeum ma ciekawą ekspozycję marokańskiej biżuterii od czasów prehistorycznych do współczesności. Maroko ma wspaniałą historię produkcji biżuterii, więc oczekujcie bardzo pięknych eksponatów.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Rabacie, znane jako Muzeum Historii i Cywilizacji, powstało na początku lat 30. XX wieku. Muzeum prezentuje artefakty z głównych prehistorycznych, pre-islamskich i islamskich stanowisk archeologicznych w Maroku. Bardzo interesujące muzeum, które daje nam wyobrażenie o dziedzictwie Maroka i jego bogatej przeszłości.

Muzeum mieści się w specjalnie do tego celu zbudowanym budynku. W 2016 roku muzeum przeszło gruntowną renowację i w 2017 roku zostało ponownie otwarte dla publiczności.

Muzeum Archeologiczne jest otwarte codziennie, oprócz wtorków, w godzinach od 10:00 do 18:00. Cena biletu to 10 dh.

Muzeum Dar Belghazi w Salé

Kolekcja składająca się z ponad 7500 sztuk, takich jak marokańskie suknie, tradycyjne kaftany haftowane złotą nicią, instrumenty muzyczne, welony ślubne, bogato zdobione poduszki.

Pozostałe muzea w Rabacie:

  • Muzeum Poczty Narodowej – Poste du Maroc,
  • Muzeum Banku Al Maghreb
  • Muzeum Architektury
  • Muzeum Klasycznych Samochodów
  • Muzeum Nauk Przyrodniczych
  • Marokańskie Muzeum Telekomunikacji
  • Villa des Arts

Atrakcje miasta Salé

Salé jest bliźniaczym miastem Rabatu i w rzeczywistości można je łatwo uznać za przedmieścia lub obrzeża Rabatu. Znajduje się po drugiej stronie rzeki i choć jest mniej znane od Rabatu, ma bogatszą przeszłość. Przez wieki oba miasta rywalizowały – prawie zawsze pokojowo – o dominację w regionie, ale ostatecznie obecna stolica Maroka osiągnęła lepszy status.

Medyna, starsza niż medyna Rabatu, zasługuje na wizytę, nie przegap XIV-wiecznej Madrasy Abula Hassana. To właśnie w Salé miały miejsce pierwsze demonstracje przeciwko obecności Francuzów w latach 50. XX wieku.

Salé ma długą tradycję w produkcji zellige – tradycyjnej marokańskiej mozaiki, a rękodzieło, szczególnie ceramika jest jedną z jego mocnych stron. To także raj dla wędkarzy i amatorów dobrej ryby. Lunch, obserwowanie kolorowych łodzi i żywej pracy rybaków to przyjemny sposód na spędzenie kilku godzin w tym uroczym mieście.

Madrasa w Salé

Ta piękna madrasa znajduje się na ulicy Ash al Shaiara w Salé, z niesamowitą architekturą z okresu Merynidów, którzy panowali w Maroku od XIV do XVI wieku. Piękne i bogato dekorowane wnętrza.

Co zobaczyć w okolicy Rabatu

Las Maâmora

Przekształcony w strefę ochrony środowiska i park naturalny, Las Maâmora jest jednym z najważniejszych obszarów produkcji korka na świecie. Najpiękniej jest tam wiosną, gdy między drzewami kwitną kwiaty.

Gdzie jest Las Maâmora? – jest położony 30 km na północny wschód od centrum Rabatu.

Plaża Temara

Na plażę można łatwo dojechać autobusem 33 z Bab al-Had. Wody mogą być niespokojne i należy zachować ostrożność podczas pływania, jednak fale są doceniane przez surferów.

Gdzie jest Plaża Temara? – znajduje się 15 km na południe od Rabatu.

Kenitra

Miasto Kenitra zostało założone przez Francuzów, którzy w 1912 roku zbudowali tutaj fort. Warto je odwiedzić, by zobaczyć pięknie położoną na 70 metrowym klifie Kazbę Mehdia (zwana też Kazba Kenitra) oraz rzymskie ruiny Thamusida, gdzie można zobaczyć pozostałości niektórych budynków mieszkalnych, świątyni i łaźni.

Kolejną atrakcją Kenitry jest meczet Mohammeda VI, zbudowany we współczesnym stylu islamskim z wysokimi, eleganckimi minaretami. Jest on otoczony placem handlowym, gdzie zawsze dużo się dzieje.

Miłośnicy plaży i sportów wodnych mogą spędzić miły dzień na plaży Mahdii. Obserwatorzy ptaków będą mogli wybrać się na spacer do parku przyrody Lac Sidi Boughaba, który znajduje się zaledwie 15 km od Kenitry.

Między Rabatem a Kenitrą często kursują pociągi, dzięki czemu zwiedzanie Kenitry jest bardzo proste.

Gdzie jest Kenitra? – znajduje się około 50 km na północ od Rabatu.

Casablanca

Rabat stanowi świetną alternatywę do zwiedzania Casablanki, bez potrzeby nocowania tam. Największe miasto Maroka, Casablanka, jest oddalone od stolicy zaledwie o 85 km. Miasta są bardzo dobrze skomunikowane, więc możesz udać się do Casablanki na dzienną wycieczkę, aby zobaczyć miejsca, które wydają Ci się najbardziej interesujące.

Biuro podróży w Maroku