Cesarskie Miasta Maroka – 4 stolice


Wielu podróżnych lubi podczas wyjazdu wakacyjnego połączyć zabawę i przygodę wraz z elementem historycznym.

W Maroku są cztery historyczne miasta, które odegrały kluczową rolę w historii kraju – Fez, Marrakesz, Meknes i Rabat. Każde z miast w pewnym momencie historii Maroka, było jego stolicą. Ich bliskie położenie stwarza możliwość odbycia kilkudniowej wycieczki po cesarskich miastach podczas jednego pobytu.

Są one wspólnie znane pod nazwą “Miasta Cesarskie”, choć jest to nazwa nieco myląca, gdyż w Maroku nigdy nie było cesarza.

W innych językach te 4 miasta określa się jako Miasta Imperialne.

W polskojęzycznych przewodnikach zaczęto to tłumaczyć jako Miasta Cesarskie i taka nazwa została błędnie spopularyzowana.

Poznaj zatem bliżej Imperialne Miasta Maroka.

Imperialne Miasta w Maroku

Miasto Fez

Medina Fezu
Medina Fezu

Zostało założone w latach 789 – 809 przez sułtana Idrisa I z dynastii Idrysydów. Była to stolica marokańskich dynastii Idrysydów, Marynidów, Wattasydów, a także Alawitów.

Fez jest bogaty w kulturę, historię, tradycję, gastronomię i wiele więcej. Z jednym z pierwszych uniwersytetów oraz z najstarszą i najlepiej zachowana starożytna medyną na świecie, to miasto ma wiele do zaoferowania.

Fez jest również rozsławiony na świecie jako jednym ze świętych miast świata muzułmańskiego.

Miasto Marrakesz

Pałac Bahia w Marrakeszu
Pałac Bahia w Marrakeszu

Zostało założone w 1062 roku przez sułtana Josefa Ibn Tachlina z dynastii Almorawidów.

Była to główna stolica marokańskich dynastii Almorawidów, Almohadów i Saadytów, i druga stolica dynastii Marynidów i Alawitów.

Marrakesz to wyjątkowe miasto na świecie.

Starożytna medina łączy architekturę, handel, podziemny świat świętych i praktyki sufickie. Marrakeszu należy doświadczyć, aby go zrozumieć.

Miasto Rabat

Mauzoleum Mohameda V w Rabacie. Maroko
Mauzoleum Mohameda V w Rabacie

Zostało założone w 1150 roku przez sułtana Abd al-Mumin z dynastii Almohadów.

Mimo, iż został powiększony przez sułtana Jakuba al-Mansura, Rabat został umieszczony na liście imperialnego miasta dopiero przez sułtana Mohameda III.

W XX wieku, Rabat ponownie został stolicą Królestwa i pozostaje nią do dnia dzisiejszego.

Rabat to urzekające i gościnne miasto, o długiej i bogatej historii. Choć to nie największe miasto w kraju, to jednak ma do zaoferowania szereg atrakcji i piękne widoki.

Miasto Meknes

Brama w Meknesie
Brama w Meknesie

Zostało założone w 1672 roku przez Sułtana Ismaila ibn Ali z dynastii Alawitów.

Było stolicą Maroka stosunkowo krótko, między 1672 i 1727 roku. Mniej turystyczny, choć nie mnie piękny, pozostaje trochę w cieniu majestatycznego sąsiedniego miasta, Fezu.

Znane jako “Wersal Maroka”, ze względu na przyciągające uwagę połączenie XVII-wiecznej architektury europejskiej i islamskiej, które jest oszałamiające i niepodobne do niczego, co można znaleźć w regionie.

Biuro podróży w Maroku