Jak dostać do Marrakeszu


Międzynarodowe lotnisko Marrakesz Menara znajduje się 5 km od centrum miasta.

Piękny budynek lotniska Marrakesz Menara witający przyjezdnych to jedna z architektonicznych perełek miasta – to niebanalne połączenie architektury islamskiej i nowoczesnego designu.

Loty do Marrakeszu

Maroko loty z Polski
Marrakesz Menara

Na chwilę obecną lotnisko w Marrakeszu obsługuje bezpośrednie loty do Marrakeszu z Warszawy liniami Wizzair.

Z krajów ościennych można dolecieć do Marrakeszu z Pragi i Berlina.

Kolejny sposób na lot do Marrakeszu to loty łączone, czyli lot z przesiadką w jednym z dużych portów lotniczych jak Londyn, Rzym, Paryż, Madryt czy Barcelona.

Sprawdź linie lotnicze Ryanair i Wizzair.

Dowiedz się więcej o lotach do Maroka z różnych polskich miast.

Jak dostać się z lotniska w Marrakeszu do centrum miasta?

Lotnisko w Marrakeszu jest dobrze połączone z centrum miasta. Istnieje kilka sposobów na dostanie się z lotniska do mediny.

Do centrum Marrakeszu można dojechać transportem publicznym (autobusem lub taksówką) lub prywatnym (zarezerwowany transfer z lotniska).

Autobus lotniskowy nr 19
Autobus z Lotniska Marrakesz-Menara do medyny to najpopularniejszy sposób na publiczny transport z lotniska.

Trasa: Autobus nr 19 podąża bardzo wygodną trasą, mijając główne hotele i punkty miasta i zatrzymując się kilka razy po drodze (zobacz mapa trasy autobusu nr 19), jak w dzielnicach nowego miasta Hivernage i Gueliz, przy bramie Bab Doukkala, na dworcu kolejowy Marrakesz i kończąc bardzo blisko słynnego placu Jamaa el Fna. Jeśli chcesz wysiąść z autobusu na trasie, możesz poprosić kierowcę, aby się zatrzymał.

Gdzie jest przystanek autobusu nr 19: wyjdź przed hale przylotów Terminalu 2, skręć w lewo i mijając zaparkowane taksówki dotrzesz do początkowego przystanku autobusu.

Cena: bilet do centrum kosztuje 30 dirham (około 12 złotych). Możesz kupić bilet powrotny, który kosztuje 50 dh i jest ważny dwa tygodnie.

Godziny przejazdów autobusu nr 19:
– Centrum-Lotnisko Marrakesz: od 06:00 do 23:40.
– Marrakesz-Centrum: od 06:00 do 00:15.

Częstotliwość: co 30 minut. W czasie weekendów autobus jeździ rzadziej.

Czas podróży: 30 minut.
Miejski Autobus nr 11
To najtańszy sposób, aby dostać się do Marrakeszu z lotniska.

Trasa: Trasa jest malownicza i przyjemna. Trasa wiedzie przez dzielnicę M’Hamid do dworca autobusowego przy Bab Doukkala i Jeema El Fna.

Gdzie jest przystanek autobusu nr 11: Przystanek autobusowy znajduje się 500 metrów od terminali (na Avenue Guemassa). By dojść do przystanku przejedź przez parking, skręć w prawo, kierując się w stronę wyjazdu z lotniska dla samochodów. Skręć w lewo i przejdź 200 metrów, gdzie znajduje się rondo. Skręć w lewo, a po około 50 metrach przejdz na druga strone. Idź dalej, aż znajdziesz budynek z filarami, około 75 metrów. Autobus zatrzyma się tutaj.

Cena: bilet kosztuje 4 dh;

Godziny przejazdów autobusu nr 11: kursuje między 5:40 a 21:40.
Taksówka z lotniska Menara do mediny
Grand taxi to najwygodniejsza opcja transportu z lotniska do mediny.

Choć radzenie sobie z taksówkarzami w Marrakeszu, a szczególnie na lotnisku może być wyzwaniem dla twojej cierpliwości, jest to najlepsza opcja gdy nie nie znasz miasta i masz mało czasu.

Trasa: Taksówka dowiezie cię pod mury mediny, w obrębie murów wjedzie tylko w większe ulice, do riadu musisz już dojść sam.
Gdzie jest postój taksówek na lotnisku? znajduje się po wyjściu z hali przylotów, musisz iść w kierunku parkingu po schodach lub rampie w górę. Bardzo blisko.

Cena: cena jest stała i ustalona odgórnie przez rząd i wynoszą w taryfie dziennej 100 dh do mediny i 150 dh do Ville Noveau, a w taryfie nocnej 150 i 225 dh odpowiednio (ceny mogą ulec zmianie, ceny możesz sprawdzić na bieżąco na tablicy przed lotniskiem, a także na nalepkach na szybie taksówki). Niezadowoleni z tego taksówkarze zawsze próbują swojego szczęścia i podają wyższe ceny. W teorii nie trzeba płacić więcej niż 100 dirham za dzienne połączenie taksówką między lotniskiem a centrum Marrakeszu.
Petit taxi z lotniska
Jeśli chcesz taniej jechać taksówkę, idź na rondo na Avenue de la Menara i złap tam taksówkę za jedną trzecią wartości grand taxi.

Cena: około 25 dh.
Prywatny transfer z lotniska
Prywatny transfer z lotniska do hotelu jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją, szczególnie gdy jesteście w grupie, niewiesz gdzie dokładnie jest twój riad lub gdy masz dużo bagażu – zostaniesz odebrany przez kierowcę z lotniska, dowieziony najbliżej riadu jak się da.
Jeśli zarezerwujesz transfer z riadu obsługa riadu odbierze cię z samochodu, pomoże z bagażami i zaprowadzi pod drzwi riadu.

Czas: Podróż na lub z lotniska w Marrakeszu trwa około 20 minut.

Cena: zależnie od firmy i rodzaju auta, należy liczyć około 130-200 dh.
Pieszo z lotniska
W przeciwieństwie do większości portów lotniczych na świecie, lotnisko w Marrakeszu znajduje się relatywnie blisko centrum i można dojść bezpośrednio z terminalu do centrum miasta w 30 minut normalnym tempem (to około 5 km).

Jest to trasa wygodna (jest chodnik) i bezpieczna, szczególnie w ciągu dnia, a za kierunkowskaz posłuży ci minaret Koutoubia.

Pociągiem do Marrakeszu

Stacja kolejowa w Marrakeszu

Bardzo piękny dworzec kolejowy w Marrakeszu Gare de Marrakech (lub Gare ONCF) znajduje się w dzielnicy Guéliz, na końcu Avenue Hassana II. Jest to nowoczesna stacja kolejowa przygotowana do zaspokojenia wszystkich potrzeb podróżnych. Ma biuro turystyczne, bankomaty, małe supermarkety i restauracje oraz sklep telekomunikacyjny, w którym można kupić karty SIM do telefonu komórkowego.

Posiada połączenia kolejowe z Marrakeszu do wszystkich najważniejszych miast w kraju, do Casablanki (w tym na lotnisko w Casablance), Tangeru, Rabatu i Fezu.

Z dworca kolejowego możesz dojść do centrum. Jest to 1,7 km od stacji do murów medyny. Zatrzymują się tutaj autobusy nr 3 i 8.

Autobusem do Marrakeszu

Zasadniczo cały kraj jest połączony z Marrakeszem siecią połączeń autobusowych oferowanych przez wielu przewoźników.

Najbardziej efektywne i popularne wśród turystów ze względu na swoją jakość są linie CTM i Supratours.

Dworzec autobusowy Supratours znajduje się przy dworcu kolejowym, a biuro i punkt sprzedaży biletów znajdują się na samej stacji kolejowej.

Terminal autobusów CTM w Marrakeszu znajduje się niedaleko głównego dworca kolejowego w Marrakeszu.

Główny miejski dworzec autobusowy w Marrakeszu nazywa się Gare Routiere Voyageurs Marrakech.

Biuro podróży w Maroku