Co robić w Essaouirze – sport i aktywności


Relaks na piaszczystej plaży

Essaouira ma dwie plaże: plaża Tagharte i plaża Safi.

Plaża Essaouiry zajmuje 61 miejsce na liście 100 najlepszych plaż na świecie według CNN.

Dowiedz się więcej o: Tides in Essaouira

Na południe od medyny znajduje się plaża Tagharte z grubego piasku, która rozciąga się tak daleko, jak oko widzi. Plaża jest piękna, złocista i wystarczająco pojemna by pomieścić letnie tłumy lokalnych turystów z Marrakeszu.

Jest to świetne miejsce, aby ochłodzić się przy brzegu oceanu w gorący dzień. Miejscowi często spacerują po plaży, a późnym popołudniem miejsce jest pełne amatorskich meczów piłki nożnej, których zawodnikom może i brakuje techniki, ale za to dają świetne show. Zwróć uwagę, że obcokrajowcy są zazwyczaj mile widziani żeby dołączyć się do gry.

Wiele osób oferuje turystom jazdę konną lub przejażdżkę na wielbłądzie na plaży w Essaouirze. Jeśli nie interesuje cię przejażdżka, to masz szansę na zdjęcie przy wielbłądzie.

Plaża Safi, po północnej stronie medyny, jest bardziej zaciszna i trudniej dostępna, a wody są tu mniej spokojne. Przy wysokiej fali wody oceanu rozbijają się o przybrzeżne skały, za to niska fala odkrywa szeroki pas złotego piasku. W wietrzne dni pływanie w oceanie jest niebezpiecznie i powinieneś go całkowicie unikać. Z drugiej strony, te warunki sprawiają, że plaża jest praktycznie pusta, co jest idealne dla tych, którzy chcą cieszyć się świeżym powietrzem i odosobnieniem.

Sporty wodne

Wybrzeża Essaouiry słynie z dobrych wiatrów do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, a także innych sportów wodnych.

Całe wybrzeże jest tutaj wietrzne, z idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing. Północno-wschodnie wiatry są stałe, trwają przez cały rok i są szczególnie intensywne w lecie. Z drugiej strony zatoka Essaouira i płytkie wody przy plaży sprawiają, że jest to idealne miejsce dla początkujących kitesurferów.

Miasto posiada dobre zaplecze do uprawiania sportów wodnych, istnieje wiele sklepów ze sprzętem wodnym, szkół surfingu i windsurfingu, oferujące lekcje również dla początkujących uczniów.

Festiwal Muzyki Gnawa

Essaouira Gnaoua & World Music Festival to święto muzyki Gnawa oddające scenę najlepszym artystom tej mistycznej muzyki, przywiedzionej do Maroka dzięki ludności z plemienia Gnawa, które przybyło tutaj wraz z karawanami i pozostało w Maroku. Coroczny festiwal Gnawa odbywa się w czerwcu, muzyczny trwa 4 dni i przyciąga około pół miliona osób. Co więcej, wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich.

Produkcja oleju arganowego

Dzięki drzewom arganowym występującym w regionie, Essaouria jest jednym z najlepszych miejsc na zakup kosmetyków i oleju arganowego w Maroku. W kooperatywie, gdzie produkowany jest olej arganowy goście mają niezwykłą okazję obserwowania jak wygląda cały proces, od rozłupywania orzechów arganu do ręcznej ekstrakcji oleju z nasion.

Jazda konna

Piękne wybrzeża Essaouiry zachęcają do przejażdżki konnej brzegiem oceanu. Zamiast spacerować, możesz pogalopować brzegiem oceanu przez fale na końskim grzbiecie. Osoby, które nigdy nie jezdziły na koniu, również mogą spróbować, gdyż stajnie oferują ćwiczenia i pomoc instruktorów. W ofercie są godzinne przejażdżki, jak i całodniowe wycieczki.

Wyprawy wędkarskie

Z portu w Essaouirze można wybrać się na wędkowanie.

Biuro podróży w Maroku