Najlepsze atrakcje w Fezie i okolicy


Wizyta w Fez jest jak fascynująca lekcja historii, gdzie obserwujemy narastanie kolejnych ośrodków miejskich zbudowanych na przestrzeni wieków.

Miasto Fez składa się z dwóch ośrodków: Fes el-Jdid (Nowy Fez), zbudowany w XIV wieku i Fez-el-Bali (Stary Fez), który został zbudowany pod koniec VIII wieku.

Do najstarszych zabytków Fezu, które nadal możemy podziwiać należą Madrasa Bou Inania, Madrasa Attarin, Mesbahi, Sahrij, szpital Maristan Sidi Freg i Fondouk Staouniyine i Zouia Moulay Idriss II.

W kolejnych latach powstawały Madrasa Al Guisa, Medrasa Cherratine, forty obronne na wzgórzach Borj Nord i Borj Sud, plac Nejjarine z fontanną, fonduk Eda Meyyarine, fondak Sagha, fonduk Achicha, Kasba Cherrada, muzeum Belghazi i synagoga Bena Danana.

Wiek XIX to czas, gdy w Fezie powstają riady i pałace bogatych mieszczan oraz obecny Pałac Królewski, dawna rezydencja sułtana. Powstaje mały Meshuar, stary Meshuar, ogrody Bu Yelud, Pałac Dar Batha i Pałac Mnebhi .

Co warto zobaczyć w Fezie

Starożytna Medyna Fez el-Bali

Medina Fezu jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w świecie muzułmańskim.

Niewątpliwie to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Maroku. Jego tajemnica, egzotyka i urok sprawiają, że starożytna Medyna Fezu (Fez el Bali) jest jednym z najbardziej nierealnych miejsc na świecie.

Zbudowana jako skomplikowany labirynt wąskich uliczek w celu udaremnienia wrogich najazdów, dziś skutecznie sprawia, że gubi się tutaj prawie każdy turysta. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem jest zalecane, aby dotrzeć do najciekawszych miejsc medyny, nie gubiąc się, nie martwiąc o drogę powrotną i by nie być na każdym rogu nagabywanym przez fałszywych przewodników szukających okazji do zarobku.

Oprócz ogromnych pałaców, karawanserajów, fontan i meczetów, Fez może poszczycić się swoimi licznymi madrasami, rozpoznawalnymi w całym świecie islamskim.

Meczet i Uniwersytet Karawijjin

Meczet Al Karawijjin jest jednym z największych i najbardziej znanych meczetów w Maroku, a miejscowi twierdzą także, że jest on jednym z najstarszych meczetów w Afryce. Budowa meczetu rozpoczęła się w 859 roku za czasów dynastii Idrissidów. Meczet został założony przez kobietę Fatimę, córkę wpływowego kupca, która przybyła tu z Tunezji, z miasta Kairouan.

Na początku meczet miał tylko rolę religijną, ale od XII wieku stał się także jednym z pierwszych uniwersytetów na świecie, cenionym przez wieki ze względu na jakość nauczania i słynnych nauczycieli.

To dzięki słąwie Karawijjin, licznym wybitnym profesorom, badaczom i uczonym, którzy przyjeżdżają tam wykładać, Fez stał się duchową i kulturalną stolicą Maroka.

Dziś uniwersytet Karawijjin jest uważany za najstarszy uniwersytet na świecie, który nadal kształci swoich studentów.

Uniwersytet słynie również ze swojej bibliotekę, w której znajdują się bezcenne zbiory 24 tysięcy książek, w tym jeden z najstarszych Koranów na świecie.

Centralna część meczetu, sala z 270 kolumnami może pomieścić 20 000 osób na piątkowe modlitwy.

Dostęp do meczetu jest zabroniony dla nie-muzułmanom. Biblioteka ma zostać otwarta dla odwiedzających.

Madrasa Bou Inania

Klejnot architektury osiągnięty dzięki doskonałemu procesowi odbudowy, ale także dzięki religijnemu znaczeniu. Wspaniały przykład architektury marokańskiej z XIV wieku.

Grobowce Marynidów

To stanowisko archeologiczne to jden z najlepszych punktów obserwacyjnych starej medyny w Fezie. Punkt widokowy znajduje się na wzgórzu na przedmieściach Fezu, można obserwować całe otoczone murami miasto i jego najbardziej niezwykły pomnik, jakim jest niewątpliwie meczet Al Karaouine. Ze szczytu wzgórza można również zobaczyć Pałac Królewski obok dzielnicy żydowskiej (zwanej Mellah) w Fezie.

Zaouia Moulay Idriss II

Zaouia (sanktuarium) to miejsce kultu związane ze świętym. To sanktuarium to miejsce spoczynku Moulay Idriss, marokańskiego świętego zwanego „ojcem Maroka”. Setki pielgrzymów odwiedzają co roku to święte miejsce w Fezie.

Punkt widokowy Borj Sud

Rywalka Borj Nord, Borj Sud, to jedna z dwóch wież zbudowany przez sułtana Ahmeda El Mansoura w XVI wieku, wraz z innymi budynkami wojskowymi, które nadzorują i chronią miasto Fez. Ten punkt widokowy na miasto Fez jest doskonałym miejscem do obserwowania starożytnej mediny. Stąd widać rzekę Zitoun, zarys murów i tkankę miejską medyny oraz gaje oliwne otaczające Fez. Horyzont zamykają imponujące masy pobliskiego Jbel Zalagh. Lokalizacja, której nie można przegapić.

Mury miejskie i bramy

 • Brama Bab Boujloud
 • Brama Bab El Hadid

Madrasa Attarine

Skarb architektury Merynidów znajduje się w centrum medyny w Fezie. Madrasa, czyli szkoły koraniczna, Attarine zaskakuje swoją XIV-wieczna architekturą, dzięki bujnej dekoracji z płytek ceramicznych, rzeźbionemu drewnu i niesamowitym sufitom. Cały ten budynek jest przepiękny dzięki dekoracjom, które są jednym z najlepszych i najpiękniejszych przykładów tego typu szkół w Maroku.

Kompleks Neijarine

Kompleks architektoniczny Neijarine znajduje się w starej dzielnicy Fez el Bali. Na kompleks Nejjarine składa się muzeum i plac z najpiękniejszą miejską fontanną w Fezie – fontanną Nejjarine. Po gruntownej renowacji z pomocą Fundacji Mohammeda Karima Lamrani, karawanserai Neijarine pokazuje piękny przykład tego, jak budynki były wykonane w medynie w Fezie w XVII wieku.

Souk Attarine

Souk przypraw w Fezie jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w medynie. Znajdujemy tutaj setki małych sklepów z różnego rodzaju przyprawami, ziołami i wieloma naturalnymi marokańskimi kosmetykami.

Fondouk Tsétaounine

Położony na ulicy Sbalouiat w środku starej medyny Fezu, to świetny przykład starej karawanseraj, którą warto odwiedzić i gdzie można podziwiać różne sklepy, do których codziennie przychodzą setki ludzi.

Meczet Andaluzyjski

Zamówiony i zbudowany w IX wieku, tuż po meczecie Karaouine, został powiększony przez Almohadów na początku XIII wieku. Mosquée des Andalous w Fezie jest głównym sanktuarium tego obszaru medyny. Jego monumentalne drzwi ozdobione płytkami są imponujące.

Pozostałe atrakcje

 • Meczet al-Tijani
 • Ogród Jnan Sbil
 • Okolica Moulay Abdellah
 • Garbarnia skór Chaouwara
 • Pałac Glaoui
 • Synagoga Aben Danan
 • Pałac El Mokri
 • Madrasa Cherratin
 • Kwartał żydowski Fez Mellah
 • Dzielnica Nowe Miasto Fes el-Jdid
 • Twierdza Borj Nord
 • Medresa Sahrij
 • Cmentarz żydowski i synagoga Habarim
 • Dar el-Makhzen
 • Souk Henna
 • Festiwal Moussem Moulay Idriss
 • Pałac królewski Dâr-al-Makhzen.

Muzea w Fezie

Muzeum Dar Batha

Muzeum w południowo-wschodniej części medyny w Fezie, Dar Batha to XIX-wieczny pałac z imponującą kolekcją ludowych tradycji, dywanów, haftów i porcelany z Fezu. Ogród na dziedzińcu jest bardzo piękny.

Pozostałe muzea:

 • Muzeum Musee des Armes
 • Muzeum Nejjarine
 • Museum Fundacja Kassr Annoujoum Ducciego

Co warto zobaczyć w okolicy Fezu

Masyw Kandar

Położony na południe od Fezu i Sefrou, to miejsce przyciąga miłośników turystyki pieszej i ekoturystyki. Oprócz licznych górskich wiosek jest jeszcze kilka miejsc z gorącymi źródłami, takimi jak w Imouzzer de Kandar.

Miasto Sefrou

Miasto Azrou

Miasto Ifrane

Biuro podróży w Maroku