Ukształtowanie terenu i strefy klimatyczne w Maroku


Dolina Ziz w Maroku
Dolina Ziz w Maroku

Ukształtowanie terenu

Maroko składa się z centralnego grzbietu gór, otoczonego pustyniami i równinami. Góry Atlas to naprawdę cztery oddzielne łańcuchy górskie.

Maroko ma szereg formacji geologicznych i jest najbardziej górzystym krajem północno-zachodniej Afryki. Góry mają urozmaiconą rzeźbe i zbudowane są z różnorodnych skał.

Pasma górskie poprzecinane są głębokimi suchymi dolinami, stopniowo przechodząc w płaskowyże.

Góry Atlas dominują w centralnej części kraju, a góry Rif na północy. Pasmo Antyatlasu biegnie wzdłuż południowego wybrzeża Atlantyku i graniczy z pustynią Sahara.

Pomiędzy pasmami górskimi a Atlantykiem leżą równiny i płaskowyże żyznych gruntów rolnych. Wschodnie stoki górskie są o wiele bardziej suche, poddane bezlitosnym wpływom z Sahary.

Maroko może się też pochwalić rozległą i ciekawą linią brzegową, która obfituje w charakterystyczne cyple, zatoki, strome urwiska i oczywiście w piękne, piaszczyste plaże.

Po drugiej stronie najwyższych pasm Atlasu Wysokiego, przebiegających przez środek kraju, znajduje się inny świat – jest sucho i gorąco – tutaj zaczyna się największa pustynia świata Sahara (dodajmy, największa gorącą pustynia świata).

Strefy klimatyczne w Maroku

Ukształtowanie terenu ma ogromny wpływ na zróżnicowany klimat w Maroku.

Klimat Maroka kształtują zatem wpływy oceaniczne, wpływy śródziemnomorskie, wpływy górskie i wpływy pustynne, które warunkują sezon turystyczny poszczególnych regionach.

Maroko to kraj w strefie subtropikalnej Afryki Północnej. W uproszczeniu można opisać klimat Maroka, jako klimat śródziemnomorski na wybrzeżu, klimat kontynentalny w rejonach górskich i klimat pustynny i gorący w obszarach śródlądowych i na południu kraju.

W rzeczywistości klimat w Maroku podzielony jest aż na siedem podregionów:

  • Równiny Północnego Atlantyku: obszar od Tangeru do El-Jadida, klimat śródziemnomorski z wpływami oceanicznymi-
  • Równiny Doukkala i basen Souss: obszar od Safi, przez wybrzeże Essaouiry, do Agadiru. Klimat śródziemnomorski z wpływami oceanicznymi, wraz z wpływami z Sahary, które powodują wzrost suchości.
  • Płaskowyże centralne: obszar od Fezu do Marrakeszu, obejmuje równiny i płaskowyże Saïss, Chaouia, Abda i Haouz: mieszanka dwóch poprzednich klimatów ze stosunkowo wyraźnymi wpływami klimatu kontynentalnego, powodującymi większe opady w północnej części tego podregionu.
  • Wybrzeże Morza Śródziemnego i góry Rif: obszar wybrzeża Morza Śródziemnego i górzystych terenów ponad 2000 m n.p.m. w górach Rif. Klimat jest typowo śródziemnomorski na wybrzeżu z łagodną zimą i umiarkowanymi opadami oraz z gorącym i suchym latem.
  • Góry Atlasu Średniego i Wysokiego: obszary o wysokości od 2500 m do 4000 m n.p.m. Tworzą one barierę między śródziemnomorskim Marokiem a pustynnym Marokiem. Klimat górski w centralnej części łańcucha, z wpływami oceanicznymi i śródziemnomorskimi na północnych stokach w zimnej porze roku, podczas gdy osłonięte południowe zbocza podlegają wpływom klimatu pustynnego z Sahary.
  • Góry Antyatlasu i doliny presaharyjskie: obszar od Tafraout na zachodzie, przez Jebel Siroua (3305 m n.p.m.), do Jebel Saghro na wschodzie, obejmuje marokanskie doliny Draa, Dades, Ziz i Tafilalt. Klimat pustynny z wpływami górskimi, biorąc pod uwagę wysokość. Roślinnośc stepowa, z wyjątkiem wielu dolin i jezior, gdzie istnieją zielone oazy.
  • Tereny półpustynne oraz rejon Sahary: obszar na południe od gór Atlas. Klimat pustynny z bardzo rzadkimi opadami deszczu, palącym słońcem, z długim i gorącym latem i z delikatnymi zimami z dużymi amplitudami dobowymi. Pokrycie z roślinności bardzo rzadkie, dominuje pustynia piaszczysta (erg) i żwirowata (reg).
Biuro podróży w Maroku