Marokańskie zwyczaje, które warto znać przed wyjazdem


Niezwykle przydatne i dobrze postrzegane jest by znać kulturę innych ludzi, ich tradycje, sposób myślenia i to, w co wierzą, zanim wybierzemy się w odwiedziny.

Kształtowana przez wieki lokalna kultura jest dziś widoczna w wielu dziedzinach codziennego życia, takich jak ubiór, jedzenie, język, edukacja czy nawet sposób spędzania wolnego czasu.

Odniesienia do wartości kulturowych znajdujemy też w sztuce, muzyce, architekturze, w świętach i festiwalach.

Aspekty kulturowe i lokalne obyczaje w Maroku

Przez wieki liczne plemiona przybywały do Maroka z różnych zakątków świata i zostały wchłonięte przez główny nurt społeczeństwa marokańskiego. Ich zwyczaje, tradycje i przekonania wpłynęły na kulturę marokańską, nadając jej unikalną wielokulturową tożsamość, którą widzimy dziś.

Kultura w Maroku to mieszanką dwóch głównych grup etnicznych: rdzennych mieszkańców regionu – Berberów oraz Arabów, którzy przybyli do tego regionu w VII wieku.

Dodatkowo od kilku stuleci obecne są silne wpływy z Afryki Subsaharyjskiej związane z wymianą handlową przez pustynię na szlaku Marrakesz-Sijilmassa-Timbuktu.

Ostatnie, ale nie mniej widoczne, są wpływy europejskie z Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Poznaj marokańskie zwyczaje

Okazywanie szacunku miejscowym zwyczajom jest podstawową uprzejmością wobec mieszkańców kraju, który odwiedzamy.

Aby uniknąć żenujących sytuacji i nieporozumień, powinniśmy postępować zgodnie z niektórymi podstawowymi zasadami lokalnej kultury w Maroku.

Berberzy - rdzenni mieszkańcy Maroka
Berberzy – rdzenni mieszkańcy Maroka

Język, czyli porozumiewanie się w Maroku

Maroko jest znane ze swojej wielojęzyczności. Językiem edukacji, administracji i mediów jest klasyczny język arabski, ale na ulicy najczęściej usłyszysz marokański arabski, czyli darija oraz język berberyjski.

Większość Marokańczyków mówi po francusku, a na północy i w obszarach przybrzeżnych na południe od Sidi Ifni również po hiszpańsku.

Oficjalnymi językami Maroka są arabski i język Amazigh (berberyjski). Inne języki to dialekty arabskie Darija i Hassani oraz dialekty berberyjskie Tashelhit (lub Chleuh), Rif i Tamazight. Tak więc młody Berber usłyszy w szkole klasyczny arabski, kiedy pójdzie do domu, porozmawia z rodzicami po berberyjsku, a gdy pójdzie do centrum miasta, by kupić gazetę, być może będziesz musiał użyć darija, jeśli sprzedawca będzie Arabem i nie będzie znał berberyjskiego.

W ośrodkach turystycznych z łatwością porozumiesz się po angielsku. Znajomość kilku fraz w darija będzie bardzo pomocna w Maroka i otworzy serca ludzi.

Religia w Maroku

Islam jest oficjalną religią Maroka, a wolność wyznania i praktykowania innych religii jest zagwarantowana przez konstytucję.

Maroko jest uważane za jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów arabskich.

Maroko jest tolerancyjne wobec innych wyznań, a kościoły i synagogi znajdują się w różnych miastach królestwa.

W ciągu doby jest pięć wezwań do modlitwy, które ogłasza muezzin ze szczytu minaretu. W miesiącu Ramadan Marokańczycy poszczą od wschodu do zachodu słońca. Ramadanowy dzień jest zmodyfikowany, godziny otwarcia muzeów, banków i sklepów ulegają zmanie.

Targowanie się

Targowanie się jest czymś bardzo powszechnym w kulturze marokańskiej, możesz negocjować prawie wszystko, gdy jesteś na lokalnym rynku i gdy nie ma cen, ale nie możesz negocjować codziennych i tanich towarów, takich jak mleko, chleb, jajka, herbata. Także bilety autobusowe i kolejowe, supermarkety i rachunki restauracyjne nie podlegają negocjacji.

Kupując większe przedmioty, spróbuj szczęścia z targowaniem się. Może to być czasochłonne, ale to ma być zabawa – targowanie się to część marokańskiej kultury i chodzi w tym o przyjemność z tych cenowych przepychanek. Trochę w myśl zasady, że „od miłego sprzedawcy mogę drogo kupić, miłemu klientowi mogę tanio sprzedać”.

Nie jest niczym niezwykłym, gdy „pierwsza cena” jest dwa razy wyższa niż ta, której oczekuje sprzedawca, ale nie zaczynaj procesu targowania się, jeśli nie masz zamiaru nic kupić.

Rozpocznij negocjacje w wysokości 1/3 ceny, którą Ci zaoferowano, np. sprzdawca mówi 600 dh, ty mówisz 200 dh. W większości przypadków powinieneś stargować do 50-60% pierwotnej ceny.

Napiwki – bakszysz

Pierwotnie Bakchich był prezentem powitalnym, znakiem gościnności i przyjaźni.

Dzisiaj słowo to używane jest jako napiwek i pewnie nie raz je usłyszysz w Maroku.

Czy w Maroku daje się napiwki? Tak. Napiwki w Maroku dla usług stały się zwyczajowe, a zasada wynosi około 10%.

Podstawowa zasada to danie napiwku temu kto zapewnił Ci dobrą obsługę. Oznacza to kelnerów, personel w riadach lub hotelach, tragarzy, przewodników, kierowców, etc.

Zaokrąglij opłatę za taksówkę do najbliższych pięciu dirhamów (np. jesli masz zaplacic 17 dh to daj 20 dh).

Jeśli jesteś na wycieczce z przewodnikiem, powinieneś dać mu napiwek pod koniec podróży. Kwota zależy od tego, jakie miałeś doświadczenie i czy doceniasz jego pracę. napiwek w wysokości 5-10% ceny wycieczki jest mile widziane.

Nie czuj się zobowiązany do napiwku, jeśli nie jesteś zadowolony z usługi.

Przy ustalaniu wysokości napiwku należy wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach brak napiwku jest lepszy niż zbyt skąpy napiwek, który jest bardziej obraźliwy niż danie niczego.

Odpowiedni ubiór

Każdy ma inne pojęcie o tym, czym jest odpowiednia ubiór. Podczas podróży starajmy się szanować lokalne zwyczaje, ubierajac się i zachowujac odpowiednio.

Ogólnie rzecz biorąc, mezczyzni mogą się ubierać jak im się podoba, ale kobiety muszą ubierać się bardziej konserwatywnie. Dobrym pomyslem jest po prostu ubieranie się skromnie, zakrywając ramiona, nogi i dekolt.

Prawda jest taka, że możesz nosić wszystko, co chcesz w Maroku. Bluzki top i krótkie spodenki nie są przestępstwem, ale prawdopodobnie przyciągna wiele niepożądanej uwagi. Jeśli chcesz szacunku, najpierw okaż szacunek adekwatnym do kultury ubiorem.

Fotografowanie

Najlepiej jest zapytać przed zrobieniem zdjęcia. Kiedy chodzisz po souku, uważaj na robienie zdjęć ludzi i sklepów. Jeśli nie kupujesz czegoś, mogą się na ciebie złościć, a nawet poprosić o pieniądze na zdjęcia. Zdjęcia na placu Jemaa el Fna z zaklinaczami węży czy nosicielami wody, również kosztuje. Wypada dać od 5-20 dh, możesz też ustalić cenę przed zdjęciem.

Niektórzy ludzie, zwłaszcza kobiety, nie chcą, aby ich zdjęcie zostało zrobione. Inni będą oczekiwać trochę bakszyszu (napiwek).

Nie można fotografować pałaców królewskich, strażnikow, policji, lotnisk i obiektów militarnych.

Marokańska gościnność

Jeśli masz okazję cieszyć się marokańską gościnnością podczas podróży, oto kilka zasad postępowania, które dobrze znać:

  • Zdejmij buty przed wejściem do czyjegoś domu. W tym geście nie ma nic religijnego, to tylko kwestia higieny. Zwykle, jeśli to zrobisz, twój gospodarz marokański będzie miał dla ciebie kapcie.
  • Zawsze myj ręce, zanim usiądziesz do jedzenia.
  • Podczas posiłków korzystaj zawsze i tylko z prawej ręki, aby jeść, aby podnieść szklankę, aby podać coś komuś.
  • Chleb jest najświętszym pokarmem. Nie upuszczaj na podłogę, nie marnuj. Zwykle kosz na chleb jest dla wszystkich, a chleb jest równo rozdawany wszystkim gościom posiłku. Jeśli nie chcesz, umieść go na miejscu, aby ktoś inny go spożył.
  • Nigdy nie odmawiaj szklanki herbaty. To będzie bardzo niegrzeczna sytuacja. Nawet jeśli nie masz ochoty, weź szklankę i pij powoli. Niewątpliwie lepiej jest zaakceptować i nie wypić wszystkiego, niż po prostu odrzucić zaproszenie.
  • W rozmowie z Marokańczykami zapytaj o ich rodzinę, zdrowie rodziców, o to jak im idzie biznes. Jeśli jesteś mężczyzną, nie zadawaj zbyt wielu pytań dotyczących żony swojego gospodarza. Możesz również zapytać ich, czy mają dzieci, ile mają one lat, o ich imiona, do której klasy chodzą itp.
  • W formie podziękowania pamiętajcie, aby zostawić drobny upominek, temu kogo odwiedziliście i zaprosić ich do swojego domu. Zdjęcie, próbka perfum, mały prezent. Jeśli nie masz nic ze swojego kraju, a jesteś zaproszony do czyjegoś domu, kup pudełko daktyli (nie wybieraj najtańszych, kup te średnie lub droższe) lub zestaw szklanek czy czajnik, które można kupić wszędzie w sklepach w miastach.
  • Mimo że Maroko jest krajem spokojnym i tolerancyjnym, zagraniczne kobiety nie powinny się zbytnio uśmiechać do mężczyzn. Uśmiech pochodzący od kobiety i kierowany do mężczyzny w Maroku może mieć inną wagę i znaczenie. Dla większości mężczyzn z Maroka, jeśli kobieta patrzy i uśmiecha się do niego, to chce czegoś intymnego.
  • Jeśli jesteś kobietą, nie noś szortów, krótkich spodenek i krótkiej odzieży, niskich spodni biodrówek lub bardzo jaskrawej odzieży. Pamiętaj, że jesteś w kraju muzułmańskim i przestrzeganiem lokalnych zwyczajów dotyczących ubioru okazujesz szacunek ich kulturze. Maroko jest krajem tolerancyjnym, więc nawet jeśli ubierzesz się skąpo, odsłonisz ramiona i nogi, najprawdopodobniej nikt Ci bezpośrednio nic nie powie, jednak do Ciebie należy decyzja jakie wrażenie chcesz po sobie pozostawić.
  • Palenie papierosów przez kobiety jest w Maroku bardzo źle postrzegane. Dlatego unikaj palenia w miejscach publicznych i jeśli jesteś goszczona w czyimś domu, nigdy nie pal.
  • Jeśli jestes mężczyzna, nawet w najgorętszych miejscach unikaj zdejmowania koszulki i chodzenia z nagim torsem.
  • Szanuj wejście do meczetów. Nigdy nie wchodź do meczetu bez zaproszenia.
  • Nie podawaj nikomu lewej ręki. To okazanie brak szacunku, a lewa ręka uważana jest symbolicznie za brudną.
  • Jeśli jedziesz samochodem lub wynajmujesz samochód i jeździsz w pobliżu cmentarzy, ścisz radio. To samo obowiązuje w czasie wezwania do modlitwy w meczetach.
Biuro podróży w Maroku