Na narty do Maroka


Śnieg w Maroku?

Atlas Wysoki w Maroku
Atlas Wysoki

Tak, to prawda! W Maroku jest śnieg, czasem nawet bardzo dużo.

Znajduje się tutaj wiele pasm górskich, i jest nawet kilka opcji dotyczących jazdy na nartach w Maroku.

Możesz wszystko zorganizować samodzielnie lub skorzystać z pełnego programu oferowanego przez biura podróży lub sam hotelu lub riadu, w którym się zatrzymasz. Niektóre programy obejmują nie tylko jazdę na nartach, ale także wycieczki po obszarach górskich.

Góry Atlas przekraczają 4000 metrów wysokości. Ponad 40% terytorium Maroka jest górzyste, a znaczną część tych terenów położona jest powyżej 2000 metrów n.p.m.

Stoki narciarskie w Maroku

Oukaimeden

Oukaimeden w Maroku
Oukaimeden w Maroku

Jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Maroku. Mówi się, że jest to najwyższy punkt w Afryce (3200 m n.p.m) do jeżdżenia na nartach. Oukaimeden znajduje się tylko 70 km od Marrakeszu.

Warunki sprzyjające jeździe na nartach w Oukaimeden mogą się różnić. Ilość śniegu wpływa również na otwarcie, lub nie, stoków narciarskich. Jednak ogólnie rzecz biorąc w Oukaimeden można jeździć na nartach w okresie od grudnia do kwietnia – najlepsze miesiące to koniec stycznia do marca.

Kiedy nie ma śniegu, “Ouka” służy również do wędrówek i obserwacji przyrody. Oukaimeden to kompletna stacja narciarska z wyciągami krzesełkowymi i kolejką linową, a także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, dzięki czemu nie trzeba go ze sobą zabierać.

Oczywiście w Oukaimeden są również instruktorzy i możliwość odbycia nauki jazdy na nartach. Ceny w porównaniu do innych stoków narciarskich są dość tanie (około 15€ za sprzęt i 10€ za ski pass).

Jeśli nie chcesz jeździć na nartach, możesz po prostu wynająć buty śnieżne i spacerować, podziwiając fantastyczne widoki z góry Oukaimeden. Na miejscu są także usługi gastronomiczne, dzięki czemu można coś zjeść i się ogrzać, jeśli spędzasz tam cały dzień. Istnieje możliwość noclegu.

Mischliffen

Narty w Mischliffen w Maroko
Narty w Mischliffen w Maroko

Dwie najbardziej popularne miejsca w Maroku do jazdy na nartach to Oukaimeden i właśnie Mischliffen. Oba te miejsca przyjmują tysiące turystów i odwiedzających, czy to na nartach, czy tylko na zwiedzanie.

Podobnie jak Oukaimeden, Mischliffen, jest bardzo chętnie odwiedzane, nawet gdy nie ma śniegu. Latem, gdy w miastach panuje upał, na tej górze zawsze jest przyjemna i komfortowa temperatura.

Mischliffen to nazwa góry w Atlasie, jej wysokość wynosi 2100 metrów. Stok został otwarty w 1950 roku przez Francuzów i przez wielu uważany jest za “marokańskie Aspen” (Aspen to północnoamerykański bardzo znany ośrodek narciarski).

Mischliffen znajduje się blisko Fezu i ma udogodnienia dla narciarzy, jak windy (choć wiele osób korzysta z taksówek, z tanimi i dzielonymi podróżami, aby dostać się na szczyt). Również można wynająć sprzęt – nawet na około 10€ na dzień, lub taniej dla gości hotelowych w pobliżu stacji narciarskiej.

W Mischliffen znajduje się trasy o kilku poziomach trudności, dlatego też jest on chętnie odwiedzany przez początkujących narciarzy i rodziny z dziećmi. Posiada również wypożyczalnię sanek. Są też miejsca z barami i restauracją, z ciepłym oraz zimnym jedzeniem i napojami, w zależności od pory roku.

Biuro podróży w Maroku