Poznaj Meknes – marokański Wersal


Meknes – marokański Wersal

Meknes, jako jedno z imperialnych miast w Maroku, słynie z ogromnego znaczenia historycznego. Meknes był stolicą imperium podczas panowania sułtana Mulaj Ismaila, który rozbudował Meknes i rozsławił jego piękno jako „marokański Wersal”.

Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Brama miejska – Bab Mansour – jest jedną z najpiękniejszych bram marokańskiej architektury, będąc jednocześnie jednym z wielkich ekslibrisów miasta.

Gdzie jest Meknes

Meknes to miasto położone w regionie Atlasu Środkowego, na żyznej równinie w północnej części centralnego Maroka.

Meknes jest położony 52 km od Fezu, i 130 km wgłąb lądu od oceanu.

Historia Meknes

Meknes zostało założone w XI wieku przez Almorawidów jako osada wojskowa.

W 1672 roku, w wieku 26 lat, do władzy doszedł Moulay Ismail, który panował przez 55 lat. Był jednym z pierwszych władców dynastii Alawitów rządzących Marokiem.

Jak głosi historia, gdy pewna francuska księżniczka odmówiła jego zalotom, Moulay Ismail zaprzysiągł się, że zbuduje miasto tak piękne, że będzie mogło rywalizować z samym Wersalem. 50 tysięcy robotników pracowało budując pałace, kilometry murów miejskich, imponujące bramy i place.

Moulay Ismail zmienił Meknes w imponujące miasto gdzie harmonijnie łączy się styl europejski i islamski styl XVII-wiecznego Maghrebu.

W XVII wieku, Meknes zostało mianowane stolicą imperium.

Miasto zostało dokończone przez jego syna Moulay Abdallah (1727-1757) i wnuka Sidi Mohamed ben Abdallah (1757-1790).

Kiedy na początku XIX wieku Meknes przestało być stolicą imperium, popadło w niepamięć i zostało zaniedbane. Dopiero za panowania Moulaya Hassana pod koniec XIX wieku Meknes wróciło do łask i zostało odrestaurowane.

Dzisiejszy Meknes

To szóste największe miasto pod względem liczby ludności w królestwie. Meknes jest stolicą prefektury Meknès i ważnym biegunem gospodarczym w regionie Fès-Meknès.

Miasto Meknes jest idealnym miejscem turystycznym. Jest to przyjemne miejsce na relaksująca podróż w czasie. Zwiedzanie w Meknes jest urokliwe, z tętniącą życiem medyną, ale bez tłumów Marrakeszu lub Fezu.

Meknes jest pełne fascynujących zabytków, jest bogate w historię, a jednocześnie oferujący wiele nowoczesnych udogodnień. Z pewnością to tętniące życiem tradycjne miasto pozostawi gościom niezapomniane wspomnienia.

Część nowego miasta, zwane Hamrya, oferuje liczne obiekty rozrywkowe. Tutaj znajdziesz różnorodne restauracje, bary, sklepy.

TOP 3 Najciekawsze atrakcje w Meknes

Meknes brama Mansour MarokoVolubilis MarokoMadrasa Bou Inania Meknes
1. Brama Bab El Mansour 2. Ruiny Volubilis3. Madrasa Bou Inania

Meknes pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Meknes

Meknes ma klimat sezonowy, z chłodnymi nocani, nawet latem.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku