Poznaj Zagorę – bramę pustyni


Wydmy Tinfou obok Zagory
Wydmy Tinfou obok Zagory

Zagora – Brama pustyni

Zagora leży w sercu Doliny Draa i stanowi naturalną brame, za która zaczynają się piaski Sahary. Miasto wzięło swoją nazwę od góry Zagora, która otacza miasto.

Sama Zagora została zbudowana w XX wieku, choć góra Zagora była wskazywana na mapach już wcześniej.

Gdzie jest Zagora?

Zagora to miasto położone w południowo-wschodniej części Maroka u podnóża góry Zagora, na wysokości ponad 700 m npm.

Jest położone 160 km na południowy-wschód od Ouarzazate.

Historia Zagory

Forteca w Zagorze została założona w średniowieczu przez Almorawidów, w celu kontrolowania handlu na Saharze i przebiegu karawan.

Festiwale w Zagorze i okolicy

Podczas podróży do Zagory w czerwcu nie przegap Trans-Saharan Film Festival.

Dla biegaczy Zagora to ważne miejsce gdzie odbywają sie 2 duże maratony. Pierwszy z nich Zagora International Marathon odbywa się 31 grudnia. Drugi, The Marathon Des Sables (Maraton Piasków) jest uznany za natrudniejszy maraton na świecie i odbywa się na przełomie marca i kwietnia.

W wiosce M’Hamid El Ghizlane (60 km na południe od Zagory) ma miejsce coroczny Międzynarodowy Festiwal Nomadów. Jest to wielkie wydarzenie dla lokalnej społeczności, gdzie przez 4 dni mogą celebrowac swoją kulturę nomadów. Są koncerty, wyścigi wielbłądów, konferencje na wiele palących tematów, sztuka. Wstep jest bezpłatny. Festiwal odbywa się w marcu.

Jak dojechać do Zagory

Autem

Podróż autem do Zagory jest łatwa i przyjemna. Droga z Ouarzazate jest w pełni utwardzona, a trasa Ouarzazate-Zagora zajmuje około 3 godzin.

Autobusem

Zagora jest dobrze połączona transportem publiczny, który oferuje codzienne połączenia autobusowe z Ouarzazatem, Marrakeszem, Casablanką.

  • Podróż z Marrakeszu do Zagory zajmuje około 8 godzin.
  • Podróż z Ouarzazate do Zagory zajmuje około 4 godzin.

Grand Taxi

Z Ouarzazate można dojechać do Zagory zbiorową grand taxi, która zabiera 7 osób. Cena za osobę to 70 dh. Taksówki odjeżdżają z przystanku grand taxi obok miejskiego dworca autobusowego. Odjazd gdy taxi jest pełne, lub można dopłacić za wolne miejsca. Czas podróży 2,5h.

Samolotem

W Zagorze znajduje się małe lotnisko, które obsługuje loty z Casablanki i Marrakeszu kilka razy w tygodniu. Sprawdź linie Royal Air Maroc, po szczegółowy rozkład lotów.

Zagora pogoda – najlepszy czas na wizytę w Zagorze

Zagora ma gorący, suchy klimat, w którym w lecie temperatura może wzrosnąć do 50°C na wydmach. W mieście latem temperatury wynoszą 35°C – 42°C.

Nocami temeratura spada, co jest udczuwalne szczególnie zimą, gdy temperatura na wydmach może spaść nawet do -10°C.

Jeśli źle znosisz upały najlepszą porą na wizytę w Zagorze jest wiosna i jesień.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku