7 największych miast Maroka


Największe miasta Maroka

Miasta takie jak Marrakesz i Casablanca są najbardziej znane w całym królestwie. Poznaj 7 największych miast Maroka i ich znaczenie dla mieszkańców.

Poniżej znajdziesz krótkie opisy najważniejszych i największych miast Królestwa Maroka, zaczynając od największego.

1. Casablanca: ekonomiczna stolica kraju

Meczet Hassana II w Casablance
Meczet Hassana II w Casablance

Populacja: 3,3 milionów mieszkańców.

Ekonomiczna stolica kraju, międzynarodowa metropolia, Casablanca ma ogromne znaczenie w świecie biznesu.

Casablanca to najnowocześniejsze miasto w Królestwie, a jego meczet Hassana II majestatycznie wznosi się między niebem a morzem.

Ten wielki meczet, który może pomieścić 25 000 wiernych w swoim wnętrzu i 80 000 na zewnątrz, jest doskonałym przykładem połączenia tradycyjnej marokańskiej architektury z wyrafinowaną technologią.

2. Rabat: stolica Królestwa + bliźniacze miasto Sale

Wieża Hassana w Rabacie
Wieża Hassana w Rabacie

Populacja: 1,4 milionów mieszkańców.

Rabat, stolica Maroka, jest największym centrum politycznym i administracyjnym kraju, znajduje się tu również główny Pałac Królewski, urzędy i ambasady.

Otoczone murami miasto Rabat ma ważne dziedzictwo architektoniczne, z licznymi zabytkami, takimi jak Kasba al-Udaja i minaret Wieża Hassana, który pochodzi z XII wieku.

3. Fez: stolica kulturowa i duchowa

Medyna w Fezie
Medyna w Fezie

Populacja: 1,1 milionów mieszkańców.

Miasto Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka, po Casablance i Rabacie (liczonym jako metropolia razem z Sale; inaczej jest drugim co do wielkości miastem kraju). Jedna z czterech stolic Maroka.

Fez ma wymiar międzynarodowy – jest jednym z najświętszych miast islamu, jak Bagdad, Kair, Damaszek, Granada, Kordoba czy Samarkand. Były to główne demonstracyjne miasta arabsko-muzułmańskiej kultury.

4. Tanger: stolica Północy

Medina w Tangerze w Maroku
Medina w Tangerze

Populacja: 1 milion mieszkańców.

Tanger ma bogatą historię i istotne znaczenie geograficzne.

W Tangerze znajduje się strefa wolnocłowa i największy port handlowy.

Nazywany „la villes des étrangers” – czyli miasto obcokrajowców, ze względu na sukcesywne kolonizacje: fenicka, arabska, portugalska, angielska, francuska i hiszpańska.

Piękno położenia Tangeru i jego świetność stanowiły inspirację dla niezliczonych znanych artystów i intelektualistów.

5. Marrakesz: stolica turystyczna

Souk w Marrakeszu
Souk w Marrakeszu

Populacja: 950 tysięcy mieszkańców.

Marrakesz to najbardziej odwiedzane miasto Maroka.

Założone w 1070 roku miasto Marrakesz znajduje się u podnóża gór Atlasu Wysokiego i u bram pustyni. Marrakesz miał w swojej historii strategiczne położenie geograficzne, które przyciągało tutaj Berberów, Arabów, nomadów i plemiona górskie w celu rozwoju handlu.

Marrakesz w swoim rodowodzie został wzniesiony w miejscu, gdzie wcześniej nie istniała żadna aglomeracja miejska. Architekci otrzymali zamówienie i pieniądze na zbudowanie wyjątkowego miasta z niezliczonymi pałacami, riadami i karawanserajami.

Marrakech i jego starożytna medina rozciąga się na ponad 600 hektarów. Słynny plac Jemaa el Fna to miejsce spotkań artystów ulicznych, którzy stanowią rozrywkę dla odwiedzających.

6. Meknes: jedno z miast cesarskich

Meknes w Maroku
Meknes

Populacja: 630 tysięcy mieszkańców.

Miasto otrzymało swoją nazwę od berberyjskiego słowa Meknassa, które oznacza nazwę jednego z plemion Amazigh, założycieli miasta.

Miasto Meknes zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku.

Jego budynki, ogrody, monumentalne bramy, gigantyczne mury obronne i liczne meczety sprawiają, że Meknes jest jednym z najpiękniejszych marokańskich miast imperialnych. Podczas francuskiej obecności w Maroku w latach 1912-1956 Meknes był nazywany „Le petit Paris” – małym Paryżem.

Poza niezaprzeczalną wartością historyczną miasto Meknes to także rolnicza stolicą północy.

7. Agadir: stolica Południa

Plaża w Agadirze w Maroku
Plaża w Agadirze

Populacja: 430 tysięcy mieszkańców.

Położony u bram Sahary, Agadir jest największym nadmorskim kurortem w Maroku, a także największym portem rybackim w Maroku.

Żyzne gleby regionu Massa-Draa uczyniły z Agadiru rolniczą stolicę południa.

Przytulny Agadir ma szeroką i długą plaże i mnóstwo ogrodów.

Ze względu na wyjątkowy klimat prawie przez cały rok, turyści przyjeżdżają do Agadiru głównie w celu wypoczynku na plaży.

Biuro podróży w Maroku