Poznaj Rabat i Sale – bliźniacze miasta


Rabat – stolica Królestwa

Rabat jest stolicą Maroka i siódmym co do wielkości miastem kraju.

Sale, miasto znajdujące sie po drugiej stronie rzeki, jest nazwane bliźniaczym miastem Rabatu.

Populacja metropolitalna Rabatu i Sale wynosi 1,4 miliona mieszkańców, co lokuje je na drugim miejscu po Casablance co do ilości mieszkańców.

To polityczne i administracyjne centrum kraju, gdzie znajdują się wszystkie ambasady i urzędy, a także główny Pałac Królewski, gdzie rezyduje król Maroka Mohammed VI.

Miasto Rabat prezentuje ważne dziedzictwo architektoniczne kraju i jest pełne atrakcji, które przyciągają dużą liczbę odwiedzających. Rabat jest jednym z czterech imperialnych miast Maroka, które odegrały znaczną rolę w historii Maroka. Od 2012 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jest Rabat?

Rabat znajduje się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, zaledwie 85 km od Casablanki. Miasto jest pięknie i strategicznie położone na lewym brzegu ujścia rzeki Bouregreg, naprzeciwko miasta Salé.

Historia Rabatu

Historia Rabatu jest ściśle związana z historią Salé.

Początki miasta sięgają czasów fenickich i datowane są na około 3000 lat, gdy pierwsi osadnicy stworzyli osadę Chellah nad brzegiem rzeki Bou Regreg.

Gdy Rzymianie podbili te tereny w 40 roku ne, przekształcili ją w swoją kolonię Sala Colonia (Shella), administrując te tereny aż do 250 roku, gdy przejęli ją Berberzy.

Miasto Salé zostało założone w X wieku przez plemie Berberów.

Sam Rabat został założony w 1146 roku, w pobliżu ruin starożytnej rzymskiej osady, przez kalifa Abd al-Mumina z dynastii Almohadów.

Początkowo była to ufortyfikowana forteca lub klasztor, z której muzułmańscy żołnierze wyruszali na jihad, świętą wojnę w Hiszpanii.

W 1170 roku kolejny sułtan Almohadów, Jakub al-Mansur, ze względu na jego znaczenie wojskowe nazwał to miejsce Ribat al-Fath („twierdza zwycięstwa”), od którego pochodzi obecna nazwa miasta.

Mimo, iż sułtan Mansur powiększył i rozbudował miasto, to na liście królewskich miast Maroka Rabat został umieszczony dopiero w XVIII wieku podczas panowania sułtana Mohameda III z dynastii Alawitów.

W XX wieku Rabat był po raz kolejny został stolicą Królestwa i pozostaje nią do dnia dzisiejszego.

Sale

Położona na atlantyckim wybrzeżu Maroka, u ujścia rzeki Regreg, Salé była niegdyś znana jako przystań dla piratów Barbary. Od około 1630 roku piraci żeglowali po morzach w poszukiwaniu okazji do zdobycia skarbów. Uważa się, że podróżowali aż do Ameryki, przywracając łup i niewolników do Słony. Co ciekawe, w powieści Daniela Defoe Robinson Crusoe jest trzymany w niewoli przez miejscowych piratów, a po stawieniu czoła i pokonaniu przeciwności, odpływa do ujścia rzeki Salé.

Miasto Salé odegrało również pozytywną rolę w historii Maroka. Pierwsze demonstracje niepodległości w Salé. Wielu wybitnych urzędników państwowych, królewskich doradców i decydentów dla Francji i Maroka urodziło się i wychowało w Salé. Jest to jednak pirackie dziedzictwo miasta, które jest pamiętane w kolorowej Wax Lantern Procession – wydarzeniu, które cieszy wszystkich.

Co oznacza nazwa „RABAT„?

Nazwa Rabat pochodzi od arabskiego słowa ar-ribat, co znacza „fortyfikacja”. Nazwa nawiązuje do tytułu, który miasto uzyskało Ribat al-Fath, czyli „twierdza zwycięstwa”.

Dzisiejszy Rabat

Rabat jest niesamowitym historycznym miastem z wieloma zabytkami, które mogą budzić zazdrość innych, bardziej znanych miast Maroka.

Centralne położenie miasta oraz bogactwo kulturowe i architektoniczne dziedzictwo Rabatu, przyciąga coraz więcej turystów, którzy deceniają jego urok, historię i własną autentyczność.

Położony pomiędzy Atlantykiem a Bou Regreg, Rabat czerpał przez lata wpływy kulturowe z odległych wybrzeży.

Rabat słynie również z galerii, muzeów i teatru.

Jak dojechać do Rabatu

Rabat jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi miastami droga lądową. W mieście istnieje międzynarodowe lotnisko Rabat-Salé w mieście Salé (kod: RBA), które jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Maroku, zaraz po Casablance, Marrakeszu, Agadirze i Fezie.

Na lotnisko w Rabacie latają też tanie linie lotnicze Ryanair z Europy, głównie z Francji i Hiszpanii, ale również z wygodnych dla nas lotnisk w Rzymie i Londynie.

Sprawdź jak w najwygodniejszy dla siebie sposób możesz dostać się do Rabatu.

TOP 3 najciekawsze atrakcje w Rabacie

Wieża Hassana Rabat1. Wieża Hassana II
Miasto Rabat w Maroku2. Mauzoleum Mohammada V
Dzielnica Chellah w Rabacie, Maroko3. Dzielnica Chellah

Rabat pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Rabat

Dzięki swojemu położeniu na wybrzeżu, Rabat nawet w miesiącach letnich jest o wiele przyjemniejszy niż środek kraju. W miesiącach zimowych, mimo słońca, mogą wystapić opady deszczu, a wiatry od oceanu potęguje uczucie chłodu.

Najlepszy czas na wizytę w Rabacie to czas od kwietniu do maju i od wrześniu do pierwszej połowy listopada.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku