Poznaj Tanger – miasto marzeń


Tanger Maroko

Tanger – Miasto marzeń

Jeśli chcesz odkryć kawałek historii, zgubić się wśród muzeów, budynków i ulic, które opowiadają o wszystkim, co się wydarzyło w tym mieście, musisz odwiedzić Tanger.

Miasto jest tyglem kultur i wpływów. Stara medyna z wąskimi uliczkami, piękne plaże oraz klimatyczne bary i kawiarnie zawsze fascynowały wielu podróżników pisarzy i miłośników egzotycznej kultury.

Fascynujące w Tangerze jest to, że to miasto samo w sobie było źródłem inspiracji dla pokoleń artystów. Od zawsze w mieście panowała atmosfera wolności, czyniąc z niego mekkę dla artystów.

Od literatury, przez malarstwo i muzykę, aż po kino, Tanger fascynował twórców różnej maści, którzy obierali sobie to miasto za miejsce do życia. Urokowi Tangeru nie oparli się Delacroix, Matisse, Williams Tennessee i Paul Bowles. Liczba książek, obrazów, filmów i artykułów dotyczących miasta lub rozgrywających się tutaj jest znaczna.

Artystycza wrażliwość tego miasta, wyjątkowa lokalizacja, islamskie korzenie i marokańska tradycja tworzą ciekawą mieszankę, która sprawia, że wizyta w Tangerze jest przygodą samą w sobie.

Artyści o Tangerze

Pisarz Paul Bowles – mieszkał tutaj przez 52 lata.

„Uwielbiam Tanger bardziej niż jakiekolwiek inne miejsce, jakie widziałem w życiu. Uświadomiłem sobie, że nigdy nie lubiłem żadnego miejsca, dopóki tu nie przyjechałem”

Pisarz William S. Burroughs – mieszkał w Tangerze kilka lat

„Tanger jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie dopóki kradniesz, nie używasz przemocy lub jakiejś innej formy prymitywnego, aspołecznego zachowania, możesz robić dokładnie to, co chcesz”.

Fotograf Freeman Patterson

„Jeśli nie widzisz, co jest wokół ciebie na co dzień, co zobaczysz, gdy pojedziesz do Tangeru?”

Gdzie jest Tanger?

Znajduje się w najbardziej północno-zachodnim krańcu Maroka, obok Cieśniny Gibraltarskiej, która oddziela Ocean Atlantycki od Morza Śródziemnego.

Historia Tangeru

Ze względu na swoje położenie geograficzne Tanger zawsze miał duże znaczenie strategiczne, będąc celem sporu między nacjami.

Założone zostało przez Fenicjan, a najstarsze fenickie ślady w Tangerze pochodzą z około 1450 roku pne.

Tereny były później kontrolowane przez różne mocarstwa, Kartagine, Rzymian, Arabów, Portugalię i Wielką Brytanię.

Za czasów rzymskiego panowania Tanger miał nadane prawa miejskie (nazywał sie Tingis), co czyniłoby Tanger najstarszym miastem Maroka. Język łaciński i chrześcijaństwo na kilka stuleci zadomowiły się w Afryce Północnej. W językach arabskim i berberyjskim nadal istnieją niektóre słowa pochodzenia łacińskiego.

W VII wieku na tych terenach pojawili się Arabowie, przez lata tocząc walki z lokalnymi przywódcami.

W XV wieku, gdy w Europie zaczyna sie era odkrywców Portugalczycy jako pierwsi udają się na południe, w poszukiwaniu dostępu do przypraw. Tangier jest na ich celowniku już w 1437 roku.

Portugalczycy próbowali podbić miasto 3 razy, ale zawsze bezskutecznie. Ich okupacja udała się w 1471 roku, gdy władze, obawiając się kolejnych portugalskich ataków, sami poddali miasto. Miasto zachowuje ślady portugalskiej okupacji poprzez swoją architekturę, widoczną w fortyfikacjach, katedrze, kościołach i niektórych domach.

Marokańczycy nie zrezygnowali z odzyskania miasta i w drugiej połowie XVII wieku, aż czterokrotnie oblegali Tanger. Tanger pozostał pod rządami Portugalii do 1661 roku, gdy to stał się małżeńskim posagiem portugalskiej księżniczki na jej ślubie z królem Anglii.

Po przybyciu Anglicy wydalili Portugalczyków, splądrowali miast i zniszczyli budynki religijne, chcąc uczynić z Tangeru fortecą. Ufortyfikowali miasto, wzmacnili portugalskie mury obronne i zbudowali w porcie półkilometrowe molo, przygotowująć port na przyjmowanie statków handlowych.

Ciekawostką jest, że to Anglicy wprowadzili w Tangerze zwyczaj picia zielonej herbaty, który później rozprzestrzenił się w całym Maroku. Jednak najpierw do Anglii ten zwyczaj przybył z Portugalii.

W 1668 roku ogłoszono specjalną Kartę Tangeru, dającą mieszkańcow przywileje całkowitej wolności handlu, religii i imigracji. Ludność Tanger liczyła wtedy 3000 osób, z których połowa to byli żołnierze. Ludność cywilną w większości stanowili Anglicy.

Ciągłe ataki wojsk wysłanych przez sułtana Moulaya Ismaila sprawiły, że w 1684 roku Anglicy opuszczają miasto, Moulay Ismail przejmuje Tanger.

W latach 1923 do 1956 Tanger był administrowany jako część strefy międzynarodowej.

Dzisiejszy Tanger

By zrozumieć współczesny Tanger, najpierw należy zrozumieć jego przeszłość.

W Tangerze kultura marokańska jest widocznie i dobrze połączona z wpływami epoki kolonialnej i współczesnymi wpływami z Europy Zachodniej. Najciekawsze jest to, że ta marokańska kultura jest promowana i dominuje w sercach wszytskich pokoleń mieszkańców zamieszkujących Tanger. Udział szczególnie młodych Marokańczyków w promowaniu własnej kultury i ich liczebność jest zauważalna.

Zainteresowanie sztuką jest tutaj namacalne. Istnieje wiele galerii sztuki lub kino Rif, gdzie młodzi ludzie i artyści gromadzą się, aby oglądać klasyczne filmy i rozprawiać o sztuce. Innym przykładem promowania kultury i sztuki w Tangerze jest Latin Tanger Festival, który odbywa się latem. Swoje muzyczne dziedzictwo Tanger prezentuje na festiwalach Tanjazz i Mediterranean Nights.

Tanger zachowuje tradycyjny styl życia w starej części miasta, a jego nową część jest dobrze rozwinięta i zmodernizowana.

Tanger jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast Maroka. Znajdziesz tu tradycyjne souki, kazbę, medinę i meczety, a dalej nowoczesne kawiarnie, tradycyjne i współczesne jedzenie, galerie sztuki, muzea, centra handlowe. W mieście zauważysz oferty restauracji i kawiarni w stylu zachodnioeuropejskim, na przykład znajdziesz tutaj znajdziesz Pizza Hut lub McDonalds, choć w większości marokańskich miast nie zobaczysz tych franczyz.

Tanger to ważne portowe miasto Maroka, ale skorzystało także na rozwoju turystyki w Maroku. Zainwestowano w odnowe budynków, sprzątanie plaż w Tangerze, więc teraz o wiele przyjemniej jest spacerować promenadą, miasto wydaje się czystsze, a policja zwiększyła bezpieczeństwo na ulicach. Zmiany te były bardzo pozytywne dla środowiska i rozwoju tego miasta.

Jak dojechać do Tangeru

Tanger to jedno z najwygodniejszych miast do odwiedzenia. Aby dostać się do Tanger, możesz dolecieć samolotem, przypłynąc promem, dojechać własnym samochodem z Polski lub dojechać pociągiem lub autobusem z innych miast Maroka.

Tanger jest bardzo dobrze skomunikowany drogami lądowymi z innymi waznymi miastami Maroka, jak Marrakesz czy Rabat. Dowiedz się więcj jak dojechać do Tangeru.

Przekroczenie Cieśniny Gibraltarskiej z Europy do Afryki jest zdceydowaniem najbardziej romantyczny sposobem by dostać się do Tangery. Sprawdź jak dostać się do Maroka promem z Hiszpanii.

Tanger pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Tanger

Tanger można odwiedzać przez cały rok, ale najładniejsza pogoda jest wiosną i latem.

Latem można skorzystać z pieknych plaż w pobliżu Tangeru i udać sie na wizytę na przylądki z malowniczymi latarniami morskimi.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku