Zagora atrakcje w mieście i okolicy


Co warto zobaczyć w Zagorze

Zagora stanowi naturalną bramę pustyni. Podobnie jak inne miast w tym regionie ma rdzawo czerwowny kolor architektury, który przeplata się z zielenią palm.

Krajobraz Zagory jest zdominowany przez Jebel Zagora, a wokół roztacza się rozległy gaj palmowy.

Zagora stanowi punkt wyjścia do wielu wędrówek po okolicy.

Jest również znana z wielu okolicznych kazb.

Jbel Zagora

Jebel Zagora to najwyższy szczyt Zagory, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta i okolic. Jest to bardzo przyjemna wycieczka. Licz 1 godzinę drogi w jedną stronę. Jeśli chcesz zdążyć na wschód słońca najlepiej wyjść wcześnie rano. Wędrówka jest prosta, a przewyższenie niewielkie (200m). Na szczycie nadal można zobaczyć pozostałości budowli obronnej Berberów. Na horyzoncie zobaczysz też wielki klif Zagory.

Ruiny Amezrou

z najlepszymi widokami na gaj palmowy, zwiedzanie ruin twierdzy Almoravide Amezrou, 1,5 km na południe.

Gaje palm daktylowych

Zagora słynie z uprawy daktyli, których w regionie rośnie ponad 30 odmian. Sezon na zbieranie daktyli trwa od września do listopada. Daktyle zawdzięczają swój smak gorącemu i suchemu klimatowi.

Znak “52 dni wielbłądem do Timbuktu”

W mieście można znaleźć bardzo emblematyczną (i fotogeniczną) tablicę, która wyznacza odległość między Zagorą a miastem Timbuktu w Mali – “52 dni jazdy na wielbłądzie”.

Przez stulecia karawany wielbłądów przemierzały tzw. Szlak Solny, będąc jedynym środkiem transportu przez Saharę do Marrakeszu. Zagora była popularnym przystankiem na tej trasie. Karawany transportowały daktyle, złoto, sól, ale też niewolników. Wielu sułtanów dorobiło sie dzieki nim fortun.

Tablica ta pochodzi z podboju Timbuktu przez Saadyjczyków w XVI wieku. Ciekawostką jest, że w rzeczywistości dotarcie do Timbuktu zajęło Saadyjczykom 135 dni. Dzisiaj znak to kopia oryginału.

  • Gdzie jest znak Timbuktu w Zagorze? – znajduje się na południowym krańcu miasta Zagora, kilka metrów od ronda, gdzie droga rozwidla się w kierunku Mhamid.

Brama miasta

Wjeżdżając do centrum Zagory miniesz monumentalną bramę Warzazat.

Ksar Tissergate

Jadąc w kierunku Zagory ksar Tissergate jest pieknie widoczny na tle gaju palmowego. Ufortryfikowany ksar pochodzi z XVI wieku, jest otoczony 5-metrowym murem i posiada 13 wież obronnych. Ksar jest usytuowany w samym sercu labiryntu zadaszonych uliczek zwartej zabudowy miasta. Te zacienione korytarze świetnie chronią przed burzami piaskowymi i upałem.

  • Gdzie jest Ksar Tissergate? – ksar znajduje się 8 km przed Zagorą

Muzuem Sztuki i Tradycji Regionu Doliny Draa

Muzeum Sztuki i Tradycji Doliny Draa mieści się w starym Ksarze Tissergate. Eksponaty prezentują codzienne życie populacji Berberów i Tuaregów zamieszkujących ten przedpustynny region. Muzeum składa sie z serii pokoi tematycznych, z opisami i inscenizacjami scenek z codziennego życia, tradycyjne stroje, biżuterię, a także narzędzia rolnicze. Wizyta z lokalnym przewodnikiem z pewnością pozwoli ci lepiej poznać trudy pustynnego życia mieszkańców.

Niedzielny suk

Cotygodniowy suk odbywający się w niedzielę to miejsce spotkań mieszkańców pobliskich wiosek powyżej miasta. Targ jest podzielony na kilka części, warzywa, owoce, mięso i zwierzęta hodowalne, odzieżą, kosmetykami, meble, itd.

Rzeka Draa

Rzeka Draa, najdłuższa rzeka Maroka, rozciąga się na długości 1100 kilometrów. Rzeka przepływa przez Zagorę, choć nie zawsze jest pełna wody, bo tama w Ouarzazate zatrzymuje jej nurt. Region doliny Draa oferuje piękne krajobrazy.

Street art

W ostatnim czasie w Zagorze pojawiło sie kilka przykładów sztuki ulicznej, ozdabiając ulice Zagory jaskrawymi malowidłami przedstawiającymi krajobrazy regionu, palmy i kazby.

Co warto zobaczyć w okolicy Zagory

Wioska Amezrou

Amezrou to mała wioska u założona u podnóża starej żydowskiej kazby. Ta ogromna kazba z XVIII wieku zbudowana jest w środku gaju palmowego. Można tu odpocząć przy szklaneczce miętowej herbaty ciesząc się ożywczym cieniem palm. Pośrodku wioski kręte uliczki zaprowadzą cię do eleganckiego meczetu. Obok znajduje się mały suk.

  • Gdzie jest Amezrou? – znajduje się 3 km na południowy wschód od miasta Zagora.

Wydmy Tinfou

Wydmy Tinfou (Erg Tinfou) są najmniejsze z wszystkich wydm w Maroku. Wydmy są otoczone przez pobliskie skaliste góry, a pustynnych równinach przechadzają się turyści i wielbłądy. Wydmy są dostępny dla wszystkich pojazdów i są bardzo łatwe w nawigacji. Na miejscu są noclegi dla turystów na pustynnych biwakach.

  • Gdzie są wydmy Tinfou? – znajdują się około 18 km na południowy wschód od miasta Zagora

Tamegroute

Miasto Tamegroute to religijne centrum regionu. Zaouia została założona w XVII wieku i była siedzibą bractwa zakonnego Nasiri, bardzo wpływowego przez kilka stuleci w południowym Maroku. Pielgrzymi przybywają tutaj, aby modlić się przed pięknym grobowcem Mohammeda Bou Nasri, założyciela Biblioteki Koranicznej. To pierwsza biblioteka w regionie, a znajdują się w niej cenne starożytne rękopisy, pochodzące z XI wieku i spisywane na skórach gazeli. Bibliotekę można zwiedzać, oprowadzi Cię po niej miły starzec, który zna ją od podszewki. W wiosce można też zobaczyć podziemne domy (tzw. Podziemne Kazby), budowane tak, aby wytrzymać letnie temperatury sięgające nawet 50 stopni. Najlepiej wziąć lokalnego przewodnika. Tamegroute słynie również z garncarzy i charakterystycznej zielonej i brązowej ceramiki – można zobaczyć ich warsztat i pracę.

  • Gdzie jest Tamegroute? – wioska znajduje się 22 km od Zagory, w kierunku Mhamid.

Tagounite

Tagounite to urocza mała wioska, przedostatnia w drodze na Wydmy Erg Chegaga. Jest to typowa pustynna wioska, z charakterystycznymi dla południa niskimi domami. Nie jest tak turystyczna jak M’hamid i Zagora, a można tutaj zobaczyć różnorodność kultur zamieszkujących ten region: Berberowie, Drawi, Saharaui i Gnawi. Jest tu stacja benzynowa, hotel i bankomat.

Obszar ten otoczony jest wieloma nadal zamieszkałymi kazbami, Kasbah Ait Isfoul, Nesrat, Beni Hayoun i Beni Sbih.

  • Gdzie jest Tagounite? – wioska znajduje się 69 km od Zagory, w kierunku Mhamid.

Wioska i Ksar Ouled Driss

Wioska Ouled Driss, otoczona przez małe wdymy, jest bardzo interesująca pod względem architektonicznym, gdzie ciągle można zobaczyć drzwi do domów wykonane są z drewna palmowego, przydomowe zagrody dla zwierząt.

Ksar Oulad Driss został zbudowany w XVII wieku pośrodku oazy w wiosce Ouled Driss. Ksar pierwotnie miał tylko jedne drzwi wejściowe, z czasem dodano kolejne cztery. W 1979 roku otwarto tu muzeum, które prezentuje tradycyjne drewniane i metalowe przedmioty codziennego użytku oraz ubrania mieszkańców Doliny Draa.

  • Gdzie jest Ksar Ouled Driss? – położony jest około 5 km przed M’hamid.

M’hamid

M’Hamid to mała wioska w regionie Zagora, i jedno z dwóch miejsc w Maroku, gdzie rozpoczyna się Sahara (tym drugim jest Merzouga). Do M’Hamid możesz dojechać w 5h z Ouarzazate, drogą krajową NR9 i jest to jej ostatni przystanek przed piaskami Sahary. W M’Hamid jest bankomat.

M’hamid służy jako baza wypadowa na campingi na pustyni, wyprawy na wydmy, przejażdżki na wielbłądzie, 4×4, motorze lub quadzie.

  • Gdzie jest Mhamid? – jest położone 98 km od Zagory.
  • Jak dojechać do M’hamid? – dojazd do M’hamid jest prosty. Autobusem CTM z Casablanki, Marrakeszu lub Ouarzazate. Autobus zatrzymuje sie też w Zagorze i Tagounite. Bilet kosztuje około 80 dh (z Ouarzazate) i 160 dh (z Marrakeszu). Sprawdź aktualny rozkład na stronie CTM. Własnym lub wynajętym samochodem jest jeszcze łatwej dojechać odkąd od 2005 roku droga krajowa NR9 jest w pełni wyasfaltowana

Wydmy Erg Chegaga

Erg Chegaga są uważane za najdłuższe wydmy w Maroku. Na wydamch są rozlokowane obozy z namiotami, w których można się zostać na noc i zjeść kolację przy ognisku. Pobyt w pustynnym obozie i spędzanie tam przynajmniej jednej nocy jest wyjątkowym przeżyciem. Można wybrać opcje luksusową, z wygodnym łóżkiem i prywatną łazienką, lub opcje standardową w namiocie wieloosobowym z dzieloną łazienką. Decyduje twój budżet.

Według niektórych Zagora nie zapewnia prawdziwej urokliwej pustynnej scenerii jaką daje Merzouga, jednak jest dobrym wyborem dla podróżnych z ograniczonym czasem. Na wydmy Chegaga można dojechać z Marrakeszu już podczas 2-dniowej wycieczki z Marrakeszu.

  • Gdzie są wydmy Erg Chegaga? – znajdują się na południe od Ouarzazatu, około 150 km od Zagory i 60 km od miasta Mhamid.
Biuro podróży w Maroku