Najlepsze atrakcje Chefchaouen i okolic


Chefchaouen to zdecydowanie magiczne miejsce z pięknymi krajobrazami. W jej wąskich niebieskich uliczkach odkryjesz historyczne zabytki i zrobisz z pewnością jedne z najpiękniejszych zdjęć z twojej podróży.

Chefchaouen jest mały: wystarczą dwa dni, aby zobaczyć główne atrakcje. Jednak wiele osób przyjeżdża tutaj po relaks, by odpocząć w jednym w lokalnych hammam lub na trekking w pobliskich górach.

Nature lovers will enjoy the easily accessible day hikes into the mountains. And shoppers will enjoy the hassle-free boutique shops for everything from hand-spun pottery to artisanal soaps made right in the city.

Co zobaczyć w Chefchaouen

Medina Chefchaouen

Medyna Chefchaouena jest tym, co faktycznie przyciąga turystów do miasta. Stara Medina zachwyca wpływami marokańskimi i andaluzyjskimi, czerwonymi dachówkami i jasnoniebieskimi budynkami, wąskimi alejkami i tętniącym życiem placem Plaza Uta el-Hammam.

Stara część Chefchaouen zajmuje wschodnią część miasta. Wijące się alejki, pokręcone domy, pokrzywione schody wznoszące się w górę i dół najlepiej oddają wyjątkową atmosferę tej mediny, pomalowanej w całości na niebiesko.

Medyna pnie się w górę, przygotuj się więc na wysiłek fizyczny, szczególnie w cieplejsze dni.

Kazba Chefchaouen

Kazba Chefchaouen to stara fortyfikacja znajdująca się w centrum mediny. Jest małą i urokliwą, choć całkowicie odrestaurowaną. W środku kazby znajduje się Muzeum Etnograficzne i galeria sztuki. Wokół kazby znajduje się piękny andaluzyjski ogród, który stanowi spokojną, zieloną oazę, kontrastującą z tą powodzią błękitu w mieście. Po najlepsze widoki na miasto i medine wejdź na szczyt głównej wieży w kazbie (bilet 10 dh).

Souk w Chefchaouen

Suk w Szewszawan różni się od wszystkich innych suków w Maroku. Wszystko tutaj wydaje się bardziej kolorowe, dzięki tradycyjnym kolorowym strojom i kapeluszom mieszkańców gór Rif, którzy schodzą z gór do miasta by sprzedawać swoje produkty. Można tu kupić wszystko, od tradycyjnych souvenirów po świeży ser.

  • Gdzie jest souk w Chefchaouen? – znajduje się przy wjeździe do miasta od strony Ouazzane.

Plac Uta el-Hammam

Plac położony jest w sercu pięknej mediny Chefchaouen. Zdominowany przez imponującą kazbę i ośmiokątny minaret Wielkiego Meczetu, ten plac przyciąga szczególnym pięknem. Wszystkie domy na placu mają tarasy z restauracjami i kawiarniami, skąd można obserwować codzienne życie tego miasta, nieśpiesznie pić herbatę i palić fajkę wodną. To naprawdę relaksujące miejsce.

Architektonicznie jest to urocze miejsce, łącząc stare arabskie wpływy z tendencjami wprowadzonymi przez Hiszpanów, gdy stacjonowali tu w latach 1920-1956.

To jest również miejsce, gdzie możesz przyjść, gdy jesteś głodny. Możesz wybrać między eleganckimi restauracjami, małymi barami a ulicznymi straganami z jedzeniem – istnieje wiele opcji, aby znaleźć wspaniały posiłek na każdą kieszeń.

Brama Bab el Ain

Bab el Ain jest to jedno z głównych wejść do medyny Chefchaouen, znajdujące się na południowej stronie mediny, blisko rozległego cmentarza. To imponująca budowla, zbudowana z kamienia w kolorze terakoty, ze stosunkowo małym łukiem, przez który tysiące ludzi przechodzi każdego dnia.

Możesz także odwiedzić inne bramy w mieście: Bab el-Mahrouk, Bab Souq i Bab el-Ansar.

Wielki Meczet

Wielki Meczet (Yamma el Kebir) znajduje się na szczycie tego samego wzgórza, na którym znajduje się historyczne centrum Chefchaouen, blisko Kazby. Meczet datowany jest na XV wiek. Został zbudowany przez syna założyciela miasta, Ali Ben Rachida. Meczet słynie z wyjatkowego ośmiobocznego minaretu – jedynego takiego na świecie. Meczet jest jednym z najważniejszych budynków w mieście i należy go koniecznie zobaczyć. Echa wezwania do modlitwy kreują wspaniałą egzotyczną atmosferę.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś muzułmaninem, można podziwiać meczet tylko z zewnątrz.

Inne meczety w Chefchaouen to: Meczet Sidi Ali ben Rachid, Meczet Onsar, Meczet Sidi Buhansa.

Punkt obserwacyjny na zachód słońca

Najpiękniejszy zachód słońca w Chefchaouen można podziwiać zza hotelu Atlas. Roztacza się stąd szeroka panorama na miasto i dolinę.

Nie jest to oficjalny punktem widokowy. To po prostu świetne miejsce, z którego masz najlepsze widoki na Chefchaouen, które idealnie pasują na zdjęcie panoramiczne. Aby tutaj dotrzeć, podejdź do hotelu Atlas (jest to jeden z największych budynków w mieście, więc nie możesz go przeoczyć). Tam, jeśli nie możesz znaleźć szlaku, zapytaj recepcjonistę hotelu.

Hammam

Na głównym placu Chefchaouen, Uta el-Hammam Plaza, znajdują się dwa hammamy (lokalne łaźnie), w których można zaznać autentycznego marokańskiego doświadczenia. Publiczny hammam znajduje się zaraz za guesthouse Castellana Pension. Miej na uwadze,  że czas wizyty w hammam dla mężczyzn i kobiety różni się, co do godziny i co do dnia. Opłata za korzystanie z hammam wynosi 25 dirham. Trzeba przynieść własne kapcie, mydło i ręcznik.

Jeśli nie pasuje ci ta opcja lub jeśli szukasz czegoś bardziej luksusowego, wybierz się do Art du Bien-être, coś w rodzaju w pełni wyposażonego SPA, znajdującego się po zachodniej stronie placu, za meczetem. Nie ma jednak tej samej tradycyjnej atmosfery, jak lokalny hammam, i najlepiej zarezerwować go z wyprzedzeniem. Spodziewaj się zapłacić od 150 (za samą kąpiel) do 250 dirham (za kompletny zabieg spa).

Hiszpański meczet

Hiszpański Meczet znajduje się nieco dalej od medyny, około 2 km od historycznego centrum miasta. Lokalizacja jest uprzywilejowana, na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się panoramiczny widok na Chefchaouen. Znajdziesz tu jednak więcej ruin niż prawdziwego meczetu ze względu na jego smutną historię. Hiszpanie zbudowali go w latach 20. XX wieku, ale większość mieszkańców nie lubiła nowej świątyni i zaniedbywała ją przez lata. Mimo małych renowacji, nigdy już nie był ponownie używany jako meczet. Został ponownie otwarty w 2010 roku i może być odwiedzany przez wszystkich, ponieważ nie jest aktywną świątynią.

Do Hiszpańskiego Meczetu dotrzesz przez wschodnią bramę starego miasta Bab al-Ansar. To długi spacer, około 45 minut w jedną stronę, dodaj sobie ekstra czas na podziwianie miejsca i tego co możesz znaleźć po drodze. Po drodze można zobaczyć rzekę Ras el’Ma. Cała trasa jest zachwycająca, ponieważ korzystają z niej również okoliczni mieszkańcy przybywający do miasta.

Jest to szczególnie dobra trasa na koniec dnia, dzięki czemu można zobaczyć zachód słońca nad miastem, a także usłyszeć z oddali wezwanie do ostatniej modlitwy w ciągu dnia.

Wodospad Ras El Ma

Ras El-Ma to orzeźwiające miejsce, gdzie świeża górska woda z rzeki spływa kaskadą do małych wodospadów, a następnie płynie do miasta. To popularne miejsce wśród mieszkańców, którzy przyjeżdżają tu w celach rekreacyjnych i towarzyskich. Tam też ludzie zbierają wodę do użytku domowego, do picia, a lokalne kobiety robią pranie.

Jest to szczególnie piękne i zaskakująco chłodne miejsce na gorące letnie dni. W pobliżu znajduje się mała kawiarenka. Nic dziwnego, że tak wielu ludzi w mieście odwiedza Ras al-Ma regularnie.

  • Gdzie jest wodospad Ras El Ma? – znajduje się 3 km na wschód od centrum Chefchaouen.

Iglesia

Budynek ten był niegdyś kościołem zbudowanym przez Hiszpanów, a obecnie jest wykorzystywany jako teatr.

Dobre rady na zwiedzanie Chefchaouen

  • Pamiętaj, że ludzie mieszkają w tym pocztówkowym mieście i to są ich prywatne domy. Zachowajcie szacunek, robiąc zdjęcia domów i pozując na progach.
  • Zwiedzaj uliczki przed śniadaniem, a prawdopodobnie będziesz miał to miejsce tylko dla siebie unikając tłumów
  • Chefchaouen ma rozległe i niezwykłe dziedzictwo religijne z dziesiątkami meczetów, oratoriów, zaouias i mauzoleów. Z powodu tego niezaprzeczalnego dziedzictwa, Chefchaouen zyskało imię El-Madina Es-Saliha – Świętego Miasta. Okaż szacunek strojem i zachowaniem.

Co zwiedzić w okolicy Chefchaouen

Park Narodowy Talassemtane

Góry Rif mogą nie być tak sławne jak Atlas, ale są nie mniej imponujące, a część tych górskich szlaków znajduje się bardzo blisko Chefchaouen. W Parku Narodowym Talassemtane, który rozpoczyna się w pobliżu Chefchaouen, znajduje się 580 kilometrów kwadratowych doskonałych szlaków turystycznych, w których można odwiedzić malownicze wioski, takie jak El Kelaa, Akchour czy Azilane, gdzie możesz spacerować przez kilka dni w samym środku natury.

Jeśli wybierasz się na wędrówkę na okoliczne szlaki nie zapomnij o wygodnych butach i kostiumie kąpielowym (na kąpiel w pobliskich wodospadach). Naturalne baseny w górach doskonale nadają się do szybkiego zanurzenia w ciepłe dni.

Wodospady Akchour

Piekne wodospady Akchour (Cascades d’Akchour) dają możliwość zbliżenia się do natury w atmosferze totalnego spokoju. To tylko 30-minutowa przejażdżka taksówką (około 300 dirham, podróż w obie strony) z centrum miasta do szlaku turystycznego, który prowadzi do oszałamiających wodospadów z błękitnymi, krystalicznie czystymi wodami. Odwiedzający mogą popływać w skalnych basenach. Będąc w okolicy można również zobaczyć tzw. Most Boży (Qantrat Rabi), naturalny łuk skalny rozciągający się wzdłuż rzeki. To dobry pomysł na półdniową wycieczkę!

Zaouia Moulay Abdeslam Ben Mchich Alami

To mauzoleum znajduje się w górach Rif, około godziny jazdy od Chefchaouen. Zostało zbudowane w XIII wieku, zanim jeszcze powstało Chefchaouen, aby pomieścić szczątki Moulay Abdeslam Ben Mchich Alami, świętego sufiego. Należy pamiętać, że tylko muzułmanie mogą przejść przez zielone drzwi mauzoleum.

Biuro podróży w Maroku