Zdrowie i bezpieczeństwo w Maroku


Bezpieczeństwo jest ważną kwestią dla podróżnych, dlatego pytania o bezpieczeństwo przed wyjazdami do nowego kraju są jednymi z najczęściej wyszukiwanych tematów. Nie inaczej jest w przypadku Maroka, które choć jest położone tak blisko Europy, jest bardzo od nas odległe kulturowo i całkowicie naturalne jest, że chcemy się dowiedzieć czy Maroko jest bezpieczne zanim się tam wybierzemy.

Zdrowie w podróży

Zdrowie nie jest problemem dla tych, którzy chcą podróżować do Maroka. Wystarczy zachować zwykłe środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo.

W podręcznej apteczce warto zaopatrzyć się w leki uniwersalnie stosowane w leczeniu i zapobieganiu problemom zdrowotnym mogącym wystąpić podczas podróży, jak lek przeciwbiegunkowy, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, środek wspomagający florę bakteryjną (probiotyki) czy środek do dezynfekcji skóry, spray na komary.

Zabierz także produkty, które będą chronić cię przed słońcem, szczególnie jeśli podróżujesz po obszarach pustynnych, zaśnieżonych górach i na plaży.

W każdym mieście jest kilka szpitali, w małych wioskach zawsze jest mała przychodnia, a w bardziej odległych rejonach nic nie ma.

Apteki znajdują się we wszystkich dużych, średnich i małych miastach Maroka.

Szczepienia na wyjazd do Maroka

Szczepienia nie są obowiązkowe ani wymagane do podróżowania po Maroku.

Szczepienia zalecane przy wyjeździe do Maroka to standardowe szczepionki podróżne czyli szczepionki DTP, WZW typu A, WZW typu B, dur brzuszny i żółta gorączka.

Ten szczepionkowy zestaw przyda się nie tylko do Maroka, ale na każdą podróż i nawet w Polsce – WZW A i WZW B powinny być zawsze aktualne. Warto więc rozważyć tą kwestię, by rozpocząć szczepienia na kilka miesięcy przed podróżą.

Podczas pobytu na wsiach zalecana jest szczepionka na wściekliznę lub unikanie kontaktów z dzikimi lub chorymi zwierzętami.

W Maroko nie występuje malaria.

Turista

Znana jest pod nazwą “turista”, “zemsta faraona” lub “zemsta Montezumy”, czyli po prostu biegunka podróżnych.

Maroko nie jest krajem zagrożonym turistą, ale zawsze lepiej się przygotować, by nie spędzić wakacji w łazience. Szczególnie narażone mogą być dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży.

Bezpieczeństwo w Maroku

Czy Maroko jest bezpiecznym krajem do podróżowania?

Ogólnie rzecz biorąc TAK, Maroko jest bezpiecznym krajem do podróżowania.

Globalny ekspert ds. ryzyka International SOS przedstawił mapę ryzyka podróży na rok 2019. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróżowania, Maroko jest tak samo bezpieczne, jak większość krajów europejskich, USA i Kanada, o niskim poziomie ryzyka.

Maroko jest jedynym krajem w Afryce Północnej o niskim poziomie ryzyka i utrzymało ten poziom w ciągu ostatnich trzech lat.

W czasie podróżowania po Maroku, należy zachować zwykłą przezorność np. podczas jazdy po marokańskich drogach czy przed oszustami.

Mapa bezpieczeństwa podróżowania na rok 2019
Mapa ryzyka podróży na rok 2019: zielony-nieistotne, żółty-niskie, pomarańczowy-średnie, czerwony-wysokie, bordowy-ekstremalne ryzyko.

Kobieta sama w Maroku

Kobietom po Maroku podróżuje się zdecydowanie inaczej niż mężczyznom i wzbudzają większe zainteresowanie otoczenia, a już na pewno kobieta podróżująca samotnie.

Zaczepki i komentarze to typowe zachowania, które znajdziemy w krajach muzułmańskich, nie tylko względem turystek, ale też wobec lokalnych kobiet. Jednak pamiętaj, że żaden szanujący się muzułmanie nie toleruje molestowania seksualnego.

Podczas podróży do Maroka, nie musisz się obawiać molestowania seksualnego, szczegolnie w miejscach turystycznych, ale bądź przygotowana na ewentualne zaczepki. Dobrze jest przed wyjazdem poznać nieco kulturę Maroka i zrozumieć skąd wynikają te różnice.

Maroko to kraj konserwatywny. Od czasu wejścia na tron króla Muhammada VI prawa kobiet i mężczyzn zostały zrównane. Marokanki cieszą się największą wolnością w całym świecie muzułmańskim, jednak siła tradycji sprawia, że podział ról w społeczeństwie jest bardziej zdefiniowany, a zasady interakcji między mężczyznami i kobietami w Maroku są inne niż te, do których przywykliśmy w krajach zachodnich.

Patriarchalne społeczeństwo dzieli się na strefy męskie i damskie. A przekraczanie tym granic przez kobiety nie jest mile widziane, np. samotna turystka w kawiarni pełnej mężczyzn jest nie do przyjecia – przesiadywanie w kawiarniach to jest męski świat.

Kontakt wzrokowy i uśmiech w kierunku mężczyzny w Maroku oznacza podrywanie, więc nie zdziw się, że ktoś do ciebie podejdzie, gdy zatrzymasz na nim wzrok zbyt długo, nawet jeśli zrobisz to bezwiednie. Mężczyźni, patrząc przez pryzmat swojej kultury, mogą źle zinterpretować twoje sygnały, takie jak lekki dotyk, śmiech czy niewinny flirt.

Marokańczycy mają błędne wyobrażenie o zachodniej seksualności, zbudowane na filmach i zdjęciach w internecie. Ogólnie uznają kobiety z zachodu za “łatwe”. A ich wyzywający ubiór tylko ich w tym utwierdza, dlatego tak ważny jest skromny wygląd.

Praktyczne porady dla kobiet podróżujących w Maroku:

  • Zachowaj zdrowy rozsądek i przestrzegaj lokalnych zwyczajów
  • Ubierz się skromnie – zbyt odważny ubiór lub dużo odkrytej skóry zwraca niepotrzebną uwagę. W Maroku wypada mieć zakryte kolana, brzuch, plecy i ramiona. Okażesz tym samym szacunek dla kultury i religii
  • Bądź pewna siebie i wiedz gdzie idziesz – zagubiona i zdezorientowana jesteś łatwym łupem dla mężczyzn
  • Unikaj intensywnego kontaktu wzrokowego z mężczyznami – w Maroku oznacza to zachętę dla mężczyzn do podjęcia dalszej konwersacji.
  • Udawaj, że masz męża i załóż obrączkę
  • Najlepszą reakcją na zaczepki, gwizdanie i seksualne komentarze jest po prostu spokój i ignorowanie ich. Jeśli musisz coś powiedzieć, bądź stanowcza, ale uprzejma.
  • Rzadko się zdarza, ale jeśli zaczepki staną się zbyt natrętne, głośno krzycz i wołaj o pomoc (Shooma! (czyt. szuma) – Wstyd!), to spłoszy napastnika i przyciągnie uwagę mieszkańców, którzy pospieszą ci z pomocą.
  • Zgłoś natręta policjantowi z Policji Turystycznej (Brigade Touristique)

PODSUMOWANIEJak być bezpiecznym w Maroku?

Jak podróżować bezpiecznie po Maroku (i w każdym innym kraju)?

Mając powyższą wiedzę, samodzielnie możesz ocenić, czy poziom bezpieczeństwa w Maroku jest dla ciebie odpowiedni.

Nie ma potrzeby bać się podróży do Maroka. Podróżuj po Maroku normalne, ze zdrowym rozsądkiem, ale bez strachu.

Warto zapamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych i od naszego stanu ducha. Jeśli jedziemy gdziekolwiek obawiając się o bezpieczeństwo, mając strach i niepewność wypisane na twarzy, to szansa, że przytrafi się nam coś niemiłego wzrasta.

Biuro podróży w Maroku