Czy Maroko jest bezpiecznym krajem do podróżowania?


Na początku trzeba podkreślić, że Maroko jest uznane za kraj niskiego ryzyka jeśli chodzi o podróżowanie, a 12 milionów turystów rocznie dodatkowo to potwierdza.

Dla tych, którzy lubią zapoznać się z sytuacją w kraju, do którego jadą poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w Maroku.

Bezpieczeństwo w Maroku obejmuje kilka aspektów.

Nie ze wszystkimi aspektami bezpieczeństwa zetkniesz się podczas swojej wycieczki do Maroka, ale warto je znać.

Maroko bezpieczeństwo

Główne kwestie bezpieczeństwa w Maroku to:

Na niektóre kwestie swojego bezpieczeństwa możesz mieć wpływ ty sam (np. używanie zakazanych narkotyków), a inne nie zależą tylko do Ciebie (np. wypadek drogowy).

Bezpieczeństwo na drogach

Wypadki drogowe stanowią spory problem w Maroku, dlatego podczas jazdy po kraju należy zachować ostrożność.

Jakość dróg w Maroku jest zróżnicowana. Jest bardzo dużo dobrej jakości dróg, szczególnie pomiędzy głównymi miastami kraju. Praktycznie wszędzie jednak, można się dostać lepszej lub gorszej jakości drogą utwardzoną.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj górzysty, w śródkowej części kraju przygotuj się na dużo podjazdów i wiele zakrętów.

Bezpieczeństwo na drogach w Maroku zależy znacznie od pory roku. Ulewne deszcze utrudniają warunki jazdy, a duże opady śniegu mogą zablokować drogi. Z kolei latem słońce potrafi bardzo oślepiać podczas jazdy.

Jazda w Maroku różni się znacznie w zależności od wielkości miasta, np. poruszanie się autem po Casablance i Marrakeszu jest najbardziej stresogenne.

Prowadzenie auta w Maroku jest przygodą i testem na cierpliwość w jednym.

Kierowcy w Maroku potrafią być dość nieobliczalni, jeżdżą szybko i nie zawsze przestrzegają znaków drogowych.

Należy być przygotowanym na każdą ewentualność: brak kierunkowskazów, jazda środkiem drogi, taksówki zatrzymujące się w ostatniej chwili, by zabrać pasażera, wyprzedzanie z dwóch stron – w Maroku zobaczysz wszystkie wykroczenia drogowe i wiele więcej.

Jazdy w Maroku nie ułatwia fakt, że po drogach poruszają się pojazdy wszelkiej maści, od rowerów, przez mobilne kramy, po wozy ciągnięte przez osiołki. I mnóstwo pieszych, którzy jakby nie zdawali sobie sprawy z tego, że są na ulicy.

Jak bezpiecznie jeździć w Maroku:

  • Skoncentruj się, twoim celem jest bezpiecznie dojechać na miejsce, nieważne ile ci to zajmie czasu
  • Jedź zgodnie ze znakami drogowymi i ostrożnie,
  • Nie rozpraszaj się wszechobecnymi klaksonami,
  • Nie ulegaj presji, by jechać szybciej lub łamać przepisy, bo komuś za tobą się spieszy,
  • Wykonuj manewry we własnym tempie,
  • Mimo wszystko zachowaj spokój
  • Jeśli nie czujesz się pewnie za kierownica, zrezugnuj z jazdy samochodem w Maroku. Taksówki miejskie i transport między miastami jest tani i wygodny.

Drobna Przestępczość

Drobna przestępczość w Maroku jest powszechna, ale nie stanowi istotnego zagrożenia dla turystów. Występuje głównie w dużych miastach, takich jak Marrakesz, Fez, Rabat, Casablanca czy Tanger.

Najczęstszymi drobnymi przestępstwami w Maroku są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek, plecaków, telefonu lub aparatu wymierzone zarówno w mieszkańców, jak i w turystów.

Podobnie jak w wielu innych krajach, turyści są szczególnym celem kieszonkowców, fałszywych przewodników, nachalnych tragarzy czy naciągających taksówkarzy, bądź więc świadomy swojego otoczenia i zachowaj zdrowy rozsądek.

Największym utrapieniem turystów w Maroku są fałszywi przewodnicy. Jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś, dzięki powołaniu Policji Turystycznej, ale wciąż wielu z nich poluje na naiwnego i nieświadomego turystę. Na początku 2019 roku, po policyjnej akcji w Marrakeszu, zatrzymano 735 fałszywych przewodników.

Jak nie paść ofiarą fałszywego przewodnika w Maroku?

Dość łatwo ich rozpoznać, bo korzystają z podobnych metod:

– Udają, że są uczniami i chcą poćwiczyć swój angielski rozmawiając z tobą.
– Proszą o przetłumaczenie czegoś dla nich na język angielski.
– Mówią, że hotel (restauracja, muzeum, itd.), którego szukasz jest zamknięty albo bardzo zły, a oni ci chętnie pomogą znaleźć inny, żądając na końcu słonej zapłaty.
– Mówią, że autobus/pociąg jest odwołany i oferują drogą taksówkę.

Gdy już mają twoją uwagę, to tylko kwestia czasu, gdy zaprowadzą cię do jakiegoś sklepu, gdzie poczujesz presję, aby coś kupić, albo spróbują w inny sposób wyłudzić od ciebie pieniądze.

Jak nie zostać okradzionym ani oszukanym w Maroku?

  • Trzymaj swoje cenne przedmioty w ukryciu, nawet gdy chwilowo nie ma nikogo w pobliżu (zdarza się używanie skuterów do wyrywania torebek i szybkiej ucieczki),
  • Nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy ani ważnych dokumentów,
  • Nie zapuszczaj się w niebezpieczne dzielnice, trzymaj się głównych atrakcji turystycznych,
  • Kradzieże kieszonkowe i wyrywanie torebek są częstsze w zatłoczonych miejscach,
  • Grzecznie odrzucaj usługi nieznajomych, oferujące pokazanie miasta, podwiezienie, zaprowadzenei na miejsce, poniesienie torby, etc.
  • Unikaj kontaktu wzrokowego, gdy ktoś zbliża się do Ciebie – ignorowanie naganiaczy i fałszywych przewodników jest najlepszym rozwiązaniem
  • Bądź pewny siebie i mów zdecydowanie Nie (lub “LA” po arabsku”) i odejdź
  • Gdy nagabywacz nie odpuszcza i robi się napastliwy zagroź, że zgłosisz to na policję lub zgłoś najbliższemu policjantowi, że ktoś cię niepokoi.

Poważne przestępstwa, takie jak morderstwa i gwałty, są rzadkie i ograniczone głównie do niebezpiecznych, nawet dla samych mieszkańców, dzielnic dużych miast.

Zamieszki społeczne

Niepokoje społeczne są rzadkością w Maroku.

Podczas arabskiej wiosny na pokojowych demonstracjach w całym kraju gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi, ale przypadki przemocy między policją a protestującymi były incydentalne.

Marokańczycy jako naród chcą mieć pokój i stabilność polityczną w swoim kraju i od dziesięcioleci są doskonałym przykładem solidarności w regionie.

Chociaż znajdą się głosy krytyki rządu, większość Marokańczyków popiera swojego postępowego króla, a Maroko jest politycznie bardzo stabilne. Ataki terrorystyczne w Algierii i Tunezji nie wpłynęły na stabilność Maroka.

W każdym kraju mogą zdarzyć się pojedyncze incydenty, ale warto mieć na uwadze, że takie incydenty mające miejsce w kraju muzułmańskim są przez media zaostrzane i nie stanowią realnego zagrożenia dla podróżnych przybywających do Maroka

Zarówno służby mundurowe, jak i sami mieszkańcy, solidnie dbają o bezpieczeństwo w kraju.

Terroryzm

Marokańskie służby bezpieczeństwa kładą duży nacisk na znalezienie i aresztowanie potencjalnych ekstremistów i komórek terrorystycznych, zanim staną się one operacyjne.

Maroko rzadko było celem terrorystów, niemniej doświadczyło dwóch ataków. Pierwszym atak miał miejsce w 2003 roku w centrum handlowym w Casablance. Drugi atak terrorystyczny w Maroku miał miejsce w 2011 roku w kawiarni w Marrakeszu, zabijając 17 osób.

Dodatkowa siła bezpieczeństwa są sami mieszkańcy, o których mówi się, że “każdy Marokańczyk to policjant”. Społeczeństwo marokańskie jest dość plotkarskie, a plotkowanie nazywa się sportem narodowym Maroka – jest ktoś podejrzanie się zachowuje lub zaczyna mieć kontrowersyjne poglądy, policja szybko się o tym dowie.

Choć nikt nie może dać nam pewności, fakty i liczby wyraźnie pokazują, że w Maroku podróżni czują się bezpiecznie, a o ataki terrorystyczne możemy martwić się mniej niż podczas podróży do innych krajów, gdzie wiele europejskich miast i innych krajów nadal jest wstrząsanych atakami terrorystycznymi. Służby wywiadowcze Maroka odegrały również kluczową rolę w zapobiegnięciu kilku atakom we Francji, Hiszpanii i Danii.

Maroko znajduje się w czołówce krajów o niskim poziemie ryzyka, według International SOS, eksperta do spraw bezpieczeństwa medycznego i podróży. Zobacz mapę ryzyka podróży na rok 2019.

Narkotyki

W górach Rif, gdzie uprawia się większość marihuany, często zdarza się, że mężczyźni palą haszysz (kif). Pomimo tej powszechnej praktyki palenia kifu, narkotyki w Maroku są nielegalne.

Karą za posiadanie, używanie lub przewóz narkotyków jest nawet dziesięć lat pozbawienia wolności.

PAMIĘTAJ!

Nie kupuj narkotyków w Maroku – to karalne.

Wpadniesz bardzo szybko, bo uliczni naganiacze to często tajni funkcjonariusze policji – wpędzisz się w ogromne kłopoty.
Biuro podróży w Maroku