Jak dostać się do Essaouiry


Większość podróżnych wybiera się do Essaouiry podczas pobyty w Marrakeszu lub Agadirze.

Loty do Essaouiry

Essaouira nie ma zbyt wielu połączeń lotniczych w ogóle, nie wspominając nawet o bezpośrednich lotach z Polski.

Bezpośrednie loty do Essaouira z Europy można odbyć z Bordeaux, Lyon, Paryz-Orly, Charleroi i Weeze liniami lotniczymi low-cost EasyJet, Transavia i Ryanair.

Bezspośredenie loty krajowe do Essaouiry możliwe są z Casablanki, liniami Royal Air Maroc.

Lotnisko Essaouira-Mogador oddalone jest o 17 km od centrum miasta. Transfery z lotniska Essaouira do centrum kosztują 6 dirham, a autobus odjeżdża co dwie godziny (Lima Bus).

Taksówka z lotniska do centrum kosztuje 150 dirhamów.

By przylecieć do Essaouiry zdecydowanie wygodniej jest skorzystać z lotniska w Marrakeszu, a potem wykorzystać poniższe sposoby jak dojechać z Marrakeszu do Essaouiry.

Autobus do Essaouiry

Autobus z Marrakeszu do Essaouiry to najpopularniejszy sposób dotarcia do celu, z codziennymi połączeniami autobusowymi z Marrakeszu. Essaouira jest oddalona od Marrakeszu o 3 godziny jazdy autobusem. W sezonie dobrze kupić bilety z wyprzedzeniem

Autobusy Supratours z Marrakeszu do Essaouiry

Autobusy linii Supratours to najlepsza opcja. Mają siedem odjazdów dziennie, w godzinach rannych, popołudniowych i wieczornych, a przystanek jest bliżej mediny.

 • Cena biletu: 80 dh(standard), 110 dh(lux). Bilet można kupić w kasie obok dworca kolejowego w Marakeszu (Gare de Marrakech), a od kwietnia 2019 bilety można wygodnie kupić online.
 • Sprawdź aktualne godziny odjazdów na stronie przewoźnika Supratours & ONCF.
Gdzie jest Dworzec autobusowy Supratours w Marrakeszu? – znajduje się przy Gare de Marrakech, obok pobliskiego Hotelu Ibis Marrakech Centre Gare.
Gdzie jest Dworzec autobusowy Supratours w Essaouirze? – autobusy z Marrakeszu zatrzymują się przed jedną z bram do mediny.

Autobusy CTM z Marrakeszu do Essaouiry

CTM oferuje dwa odjazdy dzienne o 8.30 i 12.30.

 • Cena biletu: 75 dh. Bilet można kupić w kasie dworca CTM lub online.
 • Sprawdź aktualne godziny odjazdów na stronie przewoźnika CTM.
Gdzie jest Dworzec autobusowy CTM w Marrakeszu? – terminal odjazdów autobusów CTM znajduje się niedaleko Gare de Marrakech.
Gdzie jest Dworzec autobusowy CTM w Essaouirze? – znajduje się 2 km od mediny, w nowej części miasta.

Autobusy CTM z Casablanki do Essaouiry

Codziennie kursuje bezpośredni autobus z Casablanki do Essaouiry. CTM ma 4 odjazdy dziennie.

 • Czas podróży: około 6,5 godziny.
 • Cena biletu: 140 dh.
Gdzie jest Dworzec autobusowy CTM w Casablance? – znajduje się przy porcie.

Autobusy Supratours z Casablanki do Essaouiry

Codziennie kursują 3 autobusy z Casablanki do Essaouiry, z przesiadką w Marrakeszu.

 • Czas podróży: około 7 godzin.
 • Cena biletu: 190 dh.
Gdzie jest Dworzec autobusowy Suprators w Casablance? – znajduje się w dzielnicy Roches Noires, 2,5 km od centrum, w tym samym miejscu gdzie miejski dworzec autobusowy Gare de Casa Voyageurs.

Autobusy Supratours z Agadiru do Essaouiry

Codziennie kursuje jeden poranny bezpośredni autobus z Agadiru do Essaouiry.

 • Czas podróży: 3,5 godziny.
 • Cena biletu: 70 dh.
Gdzie jest Dworzec autobusowy Suprators w Agadirze? – znajduje się w tym samym miejscu co główny dworzec autobusowy Gare Routiere de Voyageurs Agadir.

Autobusy CTM z Agadiru do Essaouiry

CTM ma 3 bezpośrednie autobusy dziennie z Agadiru do Essaouiry.

 • Czas podróży: 3-3,5 godziny.
 • Cena biletu: 70 dh.
Gdzie jest Dworzec autobusowy CTM w Agadirze? – znajduje się w tym samym miejscu co główny dworzec autobusowy Gare Routiere de Voyageurs Agadir.

Prywatni przewoźnicy

Jeśli masz czas i ochotę, idź na główny dworzec autobusowy Gare Routiere w Marrakeszu, w Agadirze lub w Casablance i zapytaj o autobus do Essaouiry u lokalnych przewoźników. Odjazdy są częste, bilety tańsze, ale komfort niższy, a trasa wydłuża się przez częstsze przystanki. Niemniej jest to okazja do podróżowania i zobaczenia nieturystycznej strony Maroka.

Grand taxi do Essaouiry

Grand Taxi to taksówki grupowe, które rozpoczynają podróż, gdy są pełne. Zawsze możesz negocjować z kierowcą, aby odjechać wcześniej, ale to oznacza, że ​​pasażerowie muszą pokryć koszty pustych miejsc.

Jedno miejsce w taksówce z Marrakeszu do Essaouiry kosztuje 80 dirham, czyli praktycznie tyle samo co autobus Supratours. Jeśli chcesz wynająć całą taksówkę, spodziewaj się zapłacić od 500 do 1000 dirham (wszystko sprowadza się do twoich umiejętności negocjacyjnych). Essaouira jest oddalona od Marrakeszu o 2½ godziny jazdy taksówką.

Transfer prywatny do Essaouiry

Jeśli chcesz odbyć spokojną i wygodną podróż, dopasowaną czasowo do Twoich planów, a możesz zapłacić trochę więcej, skorzystaj z opcji prywatnych transferów. Samochód z kierowcą odbierze cię z lotniska lub z hotelu i zawiezie do Essaouiry. Spodziewaj się wydać 65 euro na czterech pasażerów, w jedną stronę. Istnieją inne opcje cenowe dla większych grup.

Biuro podróży w Maroku