Poznaj Agadir – Miami Maroka


Miasto z wielowiekową historią, ale technicznie mające tylko tylko 60 lat. Agadir – spustoszony przez trzęsienie ziemi w 1960 roku, to dziś jeden z największych kurortów nadmorskich w Maroku, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Swoją dobrą reputację Agadir zawdzięcza niezwykłej, długiej na 7 km, piaszczystej plaży i 300 słonecznym dniom w roku.

Paradise Valley, Rajska Dolina Agadir
Paradise Valley, Rajska Dolina Agadir

Agadir – Miami Maroka

Otwarcie na nowoczesność i dynamizm stały się charakterystycznymi cechami Agadiru, który zgrabnie łączy je z marokańskimi tradycjami.

Po fatalnym trzęsieniu ziemi Agadir, został przebudowany zgodnie ze standardami sejsmicznym i z myślą o turystyce. Szerokie aleje, butiki, restauracje, ogrody, międzynarodowe lotnisko i wspaniały port uczyniły z niego jedno z najnowocześniejszych miast w Maroku.

Agadir zyskał nawet przydomek „Miami Maroka”, stając się hotspotem dla amatorów plażowania i wody oraz dla surferów.

Gdzie jest Agadir?

Agadir to główne miasto w środkowo-południowej części Maroka nad brzegiem oceanu. Jest położony pomiędzy Oceanem Atlantyckim a podnóżem pasma gór Antyatlasu, na północ od miejsca, w którym rzeka Souss wpada do oceanu.

Miasto znajduje się jest w regionie Souss-Mass, którego jest stolicą. Jest także stolicą swojej prefektury Agadir Ida-U-Tanan.

Agadir jest dobrym punktem wyjścia do odkrywania południowego wybrzeża Maroka i regionu Antyatlasu, oferując zarówno opcje kulturowe, jak i piękno natury i niezapomniane krajobrazy.

Zobacz co zobaczyć w okolicach Agadiru.

Historia Agadiru

Korzenie Agadiru są komercyjne. Niegdyś wioska rybacka, historia Agadiru rozpoczęła się na dobre w XVI wieku, kiedy powstał tu port handlowy. Portugalczycy osiedlili się tam w 1505 roku, a wpływy europejskie na przestrzeni wieków umocniły pozycję Agadiru jako głównego portu marokańskiego w regionu Souss. Portugalczycy utracili port w 1541 roku, gdy twierdzę zdobył Mohammed Ash-Skeikh z dynastii Sadytów.

Po długim okresie dobrobytu za panowania dynastii Saadytów i Alawitów, wraz z pojawieniem się portu w Essaouirze w 1760 roku, znaczenie Agadiru stopniowo się zmniejsza i powraca ono do połowu sardynkami, żyjąc w cieniu innych portowych miast aż do począteku XX wieku – to Alawici, którzy przejęli władzę w Agadirze w XVIII wieku, postanowili ukarać jego mieszkańców buntujących się przeciwko autorytetowi władcy, postanowili zamknąć port i przenieść morskie aktywności do Essaouiry. Dziś ekonomia miasta opiera się głównie na turystyce, rolnictwie i rybołówstwie.

Miasto powraciło do łask podczas okupacji przez Francję w latach 1912-1956, by po uzyskaniu niepodległości przez Maroko stać się jego suwerenna częścią.

Około 1930 roku Agadir był ważnym przystankiem dla francuskiej poczty lotniczej Aéropostale i był odwiedzany przez Antoine de Saint-Exupéry i Mermoz, robiących tam przystanek na trasie zanim wyruszyli przez Atlantyk.

Symboliczną datą w pamięci mieszkańców Agadiru jest rok 1960, gdy 15 sekund strasznego trzęsienia ziemi o umiarkowanej sile 5,7 w skali Richtera zniszczyło 80% miasta i pochłonęło życie 15 tysięcy ludzi, czyli około jednej trzeciej ludności miasta i zostawiło 25 000 rannych. Szkody były tak wielkie, gdyż trzęsienie ziemi miało swoje epicentrum tuż pod miastem, a stare budynki nie były odporne.

Po trzęsieniu ziemi miasto zostało całkowicie przbudowane, 2 km dalej na południe od oryginalnej lokalizacji, i od tego czasu potroiło swoją populację, która wynosi obecnie 421 tysięcy mieszkańców.

Agadir stał się nowoczesnym miastem, wysoko cenionym także przez Marokańczyków, którzy cenią sobie jego kosmopolityczny urok.

Co oznacza nazwa „AGADIR„?

Słowo “agadir” w języku berberyjskim jest rzeczownikiem oznaczającym „ścianę, ogrodzenie, budynek obronny, twierdzę, spichlerz, cytadelę” i może być zapożyczeniem z języka fenicko-punickiego – semickiego języka używanego w północnej Afryce do V wieku.

W Maroku jest o wiele więcej miast zwanych Agadir, a pełna nazwa najsłynniejszego Agadiru to Agadir N’Ighir, dosłownie „twierdza na wzgórzu” lub „warowny spichlerz na wzgórzu”.

Dzisiejszy Agadir

Ze względu na łagodną pogodę Agadir jest najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym w kraju, oferującym mnóstwo aktywności dla rodzin. Dla miłośników sportu miasto oferuje żeglarstwo, windsurfing, jazdę konną, tenis, golf czy żeglarstwo piaskowe, podczas gdy spokojniejsi wczasowicze mogą relaksować się na szerokiej złotej plaży, delektując się świeżymi owocowymi koktajlami panache.

Agadir bardziej przypomina miejscowość wypoczynkową niż inne tradycyjne miasta w Maroku. Nie znajdziesz tu typowej marokańskiej urbanizacji, choć ducha owszem, a zabudowa miejska Agadiru, kawiarnie i ulice, przypominają śródziemnomorskie kraje europejskie.

Agadir to nowoczesne, uniwersyteckie i kosmopolityczne miasto, rozciągające się wzdłuż wybrzeża. Trzy główne aleje Agadiru, Av.Mohamed V, Av.Hassan II i Av. 20 Août, wyznaczają obszar turystyczny z hotelami, restauracjami i małymi sklepikami.

Ciepły i suchy klimat subtropikalny czyni z Agadiru niezwykle cenny region rolniczy Maroka, z żyznymi glebami dorzeczy rzek Souss i Massa,wiodącym w produkcji owoców cytrusowych, bananów, kwiatów i wczesnych warzyw. Jest też ważnym ośrodkiem rybackim i portem handlowym.

Region jest zamieszkany przede wszystkim przez Berberów, ktorzy mówią językiem berberyjskim Tashelhit, a w kulturze widoczne są wpływy francuskie i arabskie. W mieście mówi się trzema językami – Tashelhit, marokański arabski i francuski. W miejscach turystycznych powszechna jest znajomość angielskiego.

Jak dojechać do Agadiru

Agadir jest dobrze połączony z innymi miastami droga lądową, ale może poszczycić się też doskonałym lotniskiem pierwszej klasy.

Od 2010 roku jest bardzo dobrze obsługiwany przez tanie loty z Europy i przez autostradę z Tangeru.

Sprawdź jak w najwygodniejszy dla siebie sposób możesz dostać się do Agadiru.

Gdzie spać w Agadirze

Wybór hoteli w Agadirze jest tak duży, że warto poświęcić trochę czasu by wybrać hotel spełniający nasze wymagania. Sprawdź najpopularniejsze hotele przy plaży w Agadirze.

TOP 3 Najciekawsze atrakcje w Agadirze

Kliknij i zobacz wszystkie atrakcje Agadiru.

Miasto Agadir w MarokuWioska Tafraoute, MarokoParadise Valley, Rajska Dolina Agadir
1. KAZBA AGADIR 2. TAFRAOUTE 3. PARADISE VALLEY

Poznaj Agadir – Oficjalny film Visit Agadir

Agadir pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Agadir

Klimat jest wyjątkowo łagodny przez cały rok.

Dzięki swojemu położeniu na wybrzeżu w południowej częsci kraju, Agadir nawet w miesiącach letnich jest oferuje przyjemna pogodę. Miesiące zimowe są słoneczne, ale rano długo utrzymuje się mgła i mogą wystapić opady deszczu, a wiatr od oceanu potęguje uczucie chłodu.

Najlepszy czas na wizytę w Agadirze to czas od kwietniu do maju i od wrześniu do pierwszej połowy listopada. Także lato to dobry czas na wizytę w Agadirze, o ile lubisz plażować, nie przeszkadzają ci tłumy i dobrze znosisz wysokie temperatury. Jeśli nie lubisz plażować, zima to dobry okres by pochodzić po pustej plaży i powdychać jod bez tłumów turystów.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku