Poznaj Casablankę – marokańska stolica Art Deco


Casablanca jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych miast na świecie, a to wszystko dzięki kultowemu filmowi z lat 40. z Humphreym Bogartem i Ingrid Bergman, pod takim właśnie tytułem. Po 75 latach od premiery film „Casablanca” nadal pozostaje jednym z najbardziej lubianych i znanych filmów na świecie. Jednak jak na ironię, film został nakręcony w całości w amerykańskich studiach filmowych, a nie w Maroku. Przekonaj się jendak sam, czy wizyta w Casablance może byc początkiem wielkiej przyjaźni…

Art Deco w Casablance Maroko

Casablanca – nowoczesne oblicze Maroka

Często pomijane przez podróżników, choć jest najbardziej zatłoczonym miastem Maroka. Casablanca potrafi zaskoczyć ciekawskich wędrowców, którzy znajdą tutaj budynki kolonialne, sesecyjne i w stylu Art Deco.

Dziedzictwo architektoniczne starej Casablanki sprawia, że wizyta w mieście to raj dla miłośników sztuki i historii.

Architektura miasta ujawnia francuskie wpływy, z pięknymi przykładami Art Deco oraz ze swoimi długimi i szerokimi alejami. Budynki są z reguły białe, stąd nazwa miasta.

Z nowych nabytków Meczet Hassana II jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem w mieście, całą swoją wspaniałością jakby unoszący się na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Poza tym Casablanca to nowoczesne i kosmopolityczne miasto, centrum gospodarczej i przemysłowej działalności kraju, z ważnym portem handlowym.

Casablanca jest również jedną z najważniejszych metropolii w Afryce, zarówno pod względem finansowym, jak i demograficznym.

Gdzie jest Casablanca?

Miasto położone jest na wybrzeżu oceanu Atlantyckiego w środkowej części Maroka. Jest oddalone o 85 km od stolicy kraju, Rabatu.

Z Casablanki do Marrakeszu jest 240 km, a podróż zajmuje około 2,5 godziny.

Historia Casablanki

Pierwsze społeczności zaczęły się osiedlać na tym terytorium mniej więcej 3000 lat i nazwano je Anfa. Gdy Rzymianie zajęli to terytorium zbudowali port w Anfie i rozwijali miasto, aż do V wieku.

W VIII wieku kontrolę nad Anfą przejeli Berberowie Barghawata przejęło kontrolę nad Anfą, a w XI wieku Amorawidzi i dalej Merynidzi.

Po swoim przybyciu w 1468 roku Portugalczycy zdobyli port i zburzyli miasto, budując tutaj w 1515 roku fortecę, która nazwali Casabranca.

Portugalczycy opuścili miasto po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, które zniszczyło Lizbonę i było odczuwalne aż po Casablankę.

Sułtan Sidi Mohammeda Ben Abdallaha w 1770 roku zbudował medinę. W XIX wieku Casablanca dobrze się rozwijała, aż do przybycia Francuzów na początku XX wieku.

Podczas II wojny światowej, Casablanca odegrała rolę jako ważne miasto portowe, a w 1943 roku odbyła się tutaj Konferencja Anfa, gdzie o sprawach wojennych dyskutowali Churchill i Roosevelt.

W 1956 roku Maroko uzyskało niepodległość od Francji.

Co oznacza nazwa “CASABLANCA“?

Zastanawiać może fakt dlaczego marokańskie miasto nie ma arabskiej nazwy, tylko hiszpańską? Dosłowne tłumaczenie nazwy Casablanca to „Biały dom” w języku hiszpańskim.

W rzeczywistości jednak współczesna nazwa miasta pochodzi z języka portugalskiego i brzmiała „Casabranca”. Po włączeniu królestwa portugalskiego do królestwa hiszpańskiego, nazwę zmieniono na hiszpańską wersję „Casablanca”.

Dzisiejsza Casablanca

Jest to największe miasto Maroka z ponad trzema milionami mieszkańców. Jest to również pierwsze centrum przemysłowe, handlowe i portowe kraju.

Casablanca posiada ważne centra biznesowe, targowe i kongresowe. Około 60% marokańskich firm i większość banków znajduje się w Casablance.

Port w Casablance jest największym portem w kraju i drugim co do wielkości portem w Afryce Północnej. Należy także do największych portów na świecie. Do portu w Casablance zawija również większość statków wycieczkowych, które dociera do wybrzeży Maroka.

Casablanca jest uznawana za jedną z najbardziej europejskich społeczności w kraju. Od niedawna próbuje się rozwinąć działalność turystyczną w mieście, dzieki czemu medina doczekała się dużego przeprojektowania.

Jak dojechać do Casablanki

Międzynarodowe lotnisko Mohammeda V w Casablance odbiera loty z całego świata. Więcej inofrmacji o lotach do Maroka znajdziesz tutaj.

Lotnisko znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Aby dojechać z lotniska do centrum Casablanki można wybrać pociąg, który jedzie bezpośrednio z lotniska na na dworzec kolejowy Casa Voyageurs lub wziąć petit taxi prosto z lotniska. 

Po samej Casablance najwygodniej poruszać się tramwajem lub petit taxi, dzięki którym łatwo i szybko można dotrzeć do miejsca docelowego w mieście. 

Casablanca ma doskonałe połączenia kolejowe, drogowe i lotnicze z resztą kraju.

GDZIE SPAĆ W Casablance

Jak przystało na największe miasto kraju, wybór hoteli w Casablance jest ogromy, warto więc poświęcić trochę czasu by wybrać hotel spełniający nasze wymagania. Sprawdź najpopularniejsze hotele w Casablance.

Gdzie zjeść w Casablance

Casablanca może się poszczycić wyborem jednych z najlepszych restauracji w kraju. Znajdziesz tutaj wszystko czego zapragnie twoje pobniebienie. Także życie nocne Casablanki jest bardzo aktywne, istnieje tutaj wiele miejsc, gdzie można wypić drinka lub przetańczyć całą noc.

TOP 3 – najciekawsze atrakcje w Casablance

Kliknij i zobacz wszystkie atrakcje Casablanki.

Meczet Hassana II w Casablance, MarokoArt Deco w Casablance MarokoSqala de Casablanca, Maroko
1. Meczet Hassana II 2. Architektura Art Deco 3. Sqala de Casablanca

Casablanca pogoda – najlepszy czas by odwiedzić  Casablankę

Casablanca cieszy się wspaniałym umiarkowanym klimatem przez cały rok.

Dzięki swojemu położeniu na wybrzeżu Casablanca nawet w upalnych miesiącach letnich jest chłodniejsza od wnętrza kraju. Miesiące zimowe są słoneczne, ale mogą wystapić opady deszczu, a wiatr od oceanu potęguje uczucie chłodu.

Klimat tu jest wyjątkowo łagodny, jednak najlepszy czas na wizytę w Casablance to wiosna i jesień – unikniesz wtedy letnich temperatur i zimowych deszczy.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku