Poznaj Essaouirę – starożytny Mogador


Essaouira – starożytny Mogador

Essaouira to przepięknie położone, biało-niebieskie, portowe miasto, obmywane nieustannie przez fale Oceanu Atlantyckiego. Zapewnia atmosferę błogiego relaksu, medinę i zabytki docenione przez UNESCO oraz najsmaczniejsze ryby w Maroku!

To także miasto z burzliwą historią najazdów, kolonizacji, handlu purpurą i niewolnikami. Było i nadal jest inspiracją dla wielu znanych artystów.

Marokańska ”stolica wiatru” jest ponadto idealnym miejscem do uprawiania sportów takich jak windsurfing lub kitesurfingu.

Gdzie jest Essaouira?

Miasto Essaouira znajduje się na wybrzeżu Atlantyku, w połowie drogi między Safi i Agadirem.

Essaouira jest oddalona o 173 km na północ od Agadiru, 360 km na a południe od Casablanki i 185 km na wschód od Marrakeszu.

Essaouira jest położona na półwyspie, 6 metrów nad poziomem morza.

Jest połączona bardzo dobrymi drogami z Safi, Marrakeszem, Agadirem i Casablanką.

Ma 70 tysięcy mieszkańów.

Historia Essaouiry

Większa część starego miasta i fortów w Essaouirze pochodzi z XVIII wieku, jednak zatoka Mogador i jej wyspy są okupowane od czasów prehistorycznych. Swoją obecność zaznaczyli tu Fenicjanie, Kreteńczycy, Grecy i Rzymianie.

Idealne usytuowany, z dobrymi wiatrami północnymi z Atlantyku i z osłoniętą przez wyspę zatoką, port gwarantował bezpieczną przystań dla handlu. Żywo kolorowy barwnik, nazwany błękit królewski pozyskiwany z muszli rzadkiego lokalnego ślimaka morskiego zamieszkującego pobliską Wyspę Purpurową, był wysoce cenionym produktem.

W 1506 roku portugalscy marynarze osiedlili się w regionie i zbudowali tu bazę wojskową oraz ważny magazyn handlowy na swoich morskich szlakach. Od tej chwili miasto było znane jako Mogador.

Portugalczycy kontrolowali Mogador tylko przez 19 lat. W XVI wieku mocarstwa Hiszpanii, Anglii, Holandii i Francji nieskutecznie próbowały podbić miasto, ale pozostało ono we władaniu lokalnych mieszkańców.

Od XVII do XIX wieku, Mogador był najważniejszym portem w Afryce Północnej i Zachodniej, zyskując nawet przydomek „port Timbuktu”, ze względu na dochodzą tam karawany handlowe pochodzące z Afryki subsaharyjskiej, które sprzedawały złoto, sól, przyprawy i niewolników. Mogador pośredniczył w handlu między Europą, Afryką i Ameryką i stał się pierwszym marokańskim portem handlującym ze światem nieislamskim.

W XVIII wieku, na polecenie sułtana Sidi Mohammada, miasto zostało zaprojektowana przez francuskiego architekta Théodore Cornut, który inspirując się pracami Vaubana w miasteczku Saint-Malo w Bretanii, nadał Mogadorowi delikatnie europejski charakter.

Po odzyskaniu niepodległości przez Maroko w 1956 roku, miasto ponownie zyskało na świetności i znaczeniu. W latach 60. Orson Welles nagrał tutaj Othello, a hipisi i sławy muzyki, tacy jak Jimmy Hendrix i Cat Stevens wybrali Essaouirę jako miejsce spotkań, spędzając tutaj dużo czasu. Od tego czasu Essaouira cieszy się nieustanną falą przybyszów – od artystów, rzemieślników i filmowców, po surferów i europejskich urlopowiczów uciekających przed tłumami i upałami Marrakeszu.

Co oznacza nazwa “ESSAOUIRA“?

Essaouira to miasto o wielu nazwach!

Na przestrzeni wieków na mapach podróżniczych pojawiało się jako Karikon Teikos, Thamuziga, Amagdoul, Mogadouro, Mogadour, Mougadir, Megoudar, Mogador, Tassourt, Souïra.

Najprawdopodobniej nazwa Mogador pochodziła od fenickiego słowa „migdol” oznaczającego „wieżę strażniczą” lub „małą fortecę” i odnosiła się do osady, który Fenicjanie stoworzyli na okolicznych Wyspach Purpurowych w VI wieku p.n.e. Używali jej Portugalczycy i Hiszpanie.

Pierwszy raz nazwy Essaouira użył w 1767 roku sułtan Sidi Mohammed Ben Abdallah, gdy zachwycony przebudową miasta zleconą francuskiemu architektowi, nazwał je „es-souira” co znaczy „dobrze zaprojektowane” lub „otoczone murami”.

W czasach fracuskiego protektoratu w latach 1912-1956, Essaouira ponownie nazywana była Mogador.

Po odzyskaniu niepodległości przez Maroko miasto na stałę zmieniło nazwę na Essaouira.

Berberowie nazywają miasto Tassourt.

Spolszczona nazwa miast to As-Sawira.

Obecnie Essaouirę określa się kilkoma charakterystycznymi przydomkami: „Miasto Wiatrów”, „Perła Atlantyku” oraz „Brama Timbuktu”.

Dzisiejsza Essaouira

Urokliwa medyna w Essaouirze, która w 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest wybitnym przykładem ufortyfikowanego miasta z połowy XVIII wieku,

Essaouira słynie z kulturalnego powołania i niezrównanej historii, dzięki którym już od 80 lat cieszy się rosnącym zaintereswaniem przybyszów. Jest to wymarzone miejsce dla artystów, z tętniącą życiem mediną, otoczone baśniowymi wałami obronnymi i imponującymi kamiennymi bramami.

Essaouira jest popularna ze względu na swoją muzykę – to tu odbywa się corooczny Festiwal Gnaoua i Muzyka Świata, który przyciąga tłumy fanów.

Wpływ turystyki, imigracji europejczyków (głównie Francuzów) i powrót marokańskich emigrantów sprawił, że Essaouira jest dzisiaj kosmopolitycznym i tolerancyjnym miastem. Przez lata Essaouira byłą ośrodkiem wielu kultur (Arabowie, Berberowie, Europejczycy, Afrykanie) i wyznań religijnych (chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi), które współistniały ze sobą.

Port w Essaouirze, już od czasów swojego powstania, stał się ważnym port komercyjny, łączący Maroko i tereny subsaharyjskie z Europą i resztą świata.

Archipelag Wysp Purpurowych u wybrzeża Essaouiry jest miejscem o wyjątkowej wartości przyrodniczej i kulturowej.

Jak dojechać do Essaouiry

Najszybszy sposób aby dostać się do Essaouiry to lot do Marrakeszu, a następnie przejazd autobusem lub samochodem do Essaouira.

Są dwa dworce autobusowe w Essaouirze, CTM i Supratours (jest najbliżej Medyny). Dowiedz się więcej jak dojechać autobusem lub taxi do Essaouiry.

Gdzie spać w Essaouirze

Najbardziej skomplikowaną częścią jest wybór miejsce pobytu w Essaouirze. Będąc tak atrakcyjnym miastem, Essaouira oferuje wiele fantastycznych opcji noclegowych na każdą kieszeń. Warto więc poświęcić trochę czasu by wybrać hotel spełniający nasze wymagania.

Prawdopodobnie będziesz chciał zatrzymać się w środku starego miasta, z dala od ruchliwych dróg i ulic. Bardziej nowoczesne hotele znajdują się poza medyna, ponieważ są zbyt duże by się tam zmieścić.

Sprawdź najpopularniejsze hotele w Essaouirze.

Informacje praktyczne

Bankomaty w Essaouirze

Jest mało prawdopodobne, że dotrzesz do Essaouira bez dirham, ale jeśli potrzebujesz dodatkowych środków podczas podróży, możesz skorzystać z jednego z wielu bankomatów w mieście. W medynie jest ich kilka (trzy z nich znajdują się na głównym placu Moulay Hassan). Kurs wymiany w bankomatach jest zwykle lepszy, a serwis szybszy i bardziej praktyczny.

Wymiana waluty w Essaouirze

Jeśli chcesz wymienić walutę, możesz udać się do dowolnego banku lub kantoru wymiany walut na ulicy Avenue de L’Istiqlal. Jest jeszcze jeden kantor na ulicy Rue de Skala, nazwany Essaouira Change, ale jest wiele negatywnych opinii na temat uczciwości tego biznesu.

Rada: teoretycznie obowiązkowe jest pokazanie kwitu wypłaty gotówki z bankomatu lub kantoru, gdy chcesz przed wyjazdem zwrócić niewydane dirhamy. W rzeczywistości prawo jest rzadko egzekwowane. Jeśli jednak masz kwitek, zachowaj go, lepiej być ubezpieczonym niż potem żałować. 

TOP 3 Najciekawsze atrakcje w Essaouirze

Kliknij i zobacz wszystkie atrakcje Essaouiry.

ESSAOUIRA MarokoSqala Essaouira, Maroko
1. Stara medyna2. Port rybacki3. Fortyfikacje

Essaouira pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Essaouire

Essaouira, jako miasto nadmorskie, ma fantastyczny klimat przez cały rok.

Lokalizacja na półwyspie i wiatry od oceanu sprawiają, że Essaouira nie jest tak gorąca jak bardziej wysunięty na południe Agadir.

Essaouira cieszy się mniej wiecej stałą temperaturą w ciągu roku, 25°C, i łagodniejszymi zimami niż Safi I Casablanka, położone bardziej na północ.

Latem oferuje chłodną bryzę i rozległą plażę, więc tak naprawdę miesiące wakacyjne są tutaj bardzo przyjemne. Aby odwiedzić Essaouirę, nawet zimowa podróż może być dobrą opcją, bo dni są nadal słoneczne. Zima może padać deszcz, zdarzyć się chłodniejszy dzień, ale ogólnie rzecz biorąc, pogoda jest dobra.

Prawdą jest, że to urocze przybrzeżne miasto nie przyciąga takich samych tłumów, jak Marrakesz, Rabat czy Fez, ale odwiedzanie poza sezonem pozwala na lepsze doświadczenie autentyczności miejsca, będąc otoczonym przez mieszkańców zamiast tłumów turystów. To dobry czas na znalezienie dobrych ofert hotelowych.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku