Poznaj Fez – najstarszą medynę świata


Wizyta w fascynującym mieście Fez jest jak powrót do przeszłości. Spacerując po wąskich uliczkach dwóch gwarnych medin Fezu można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Wewnątrz okazałych murów miejskich, w architekturze mediny i w jej mieszkańcach odnajdziesz prawdziwe stare Maroko.

Fez – najstarsza medYna świata

Starożytna medina Fezu jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w całym świecie islamu, zaklasyfikowana jest także jako największa medina na świecie. Medina w Fezie jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto Fez jest pierwszą i najstarszą z czterech historycznych stolic Maroka, i z przerwami pozostało nią aż do 1912 roku, kiedy to Francuzi ostatecznie przenieśli stolicę do Rabatu.

Fez jest jednym ze świętych miast świata islamu, obok miast takich jak Damaszek, Bagdad, Buchara czy Maszad. Na mapie Maroka Fez od zawsze pełnił rolę religijnej, kulturalnej i intelektualnej stolicy kraju – mieści się tu najstarszy uniwersytet na świecie.

Turyści uwielbiają Fez nie tylko ze względu na imponujących rozmiarów średniowieczną mediną, ale także ze względu na ogromny wybór marokańskiego rękodzieła, gdzie można dokonać zakupu marokańskich pamiątek w dobrych cenach.

Gdzie jest Fez

Fez położony jest na płaskowyżu Sais, na wyokości 500 m.n.p.m.

Fez znajduje się wewnątrz lądu, w północnej częsci Maroka, w regionie Fes-Meknes. Fez oddalony jest o 200 km od wybrzeża, o 500 km od Marrakeszu i o 300 km od Tangeru.

Jest jednym z największych miast w Maroku, liczącym prawie milion mieszkańców.

Historia Fezu

Miasto zostało założone pomiędzy 789 i 809 rokiem przez sułtana Idrisa I z dynastii Idrysydów. Poza Idrysydami, Fez był również stolicą dynastii Merynidów, Wattasydów, a także dynastii Alawitów.

Pierwsze rozproszone dzielnice miasta zakładali przybysze z Andaluzji i arabscy kupcy z Tunezji, którzy założyli tutaj pierwsze garbarnie.

W roku 1070 Almorawidowie połączyli wszystkie dzielnice i zbudowali mury wokół miasta, tworząc Fez el-Bali.

Czasy największej świetności Fezu przypadają na panowanie dynastii Merynidów. W XIII do XV wieku w mieście powstają liczne madrasy, meczety i inne budynki, które dziś nadal możemy podziwiać. Od 1250 roku zaczyna powstawać także nowsza część miasta Fez Jdid, gdzie zakładana jest między innymi dzielnica żydowska Mellah.

W XVI-XVIII wieku, gdy u władzy były dynastie Saadytów i Alawitów, miasto podupadło na znaczeniu politycznym, ale pozostało ważnym ośrodkiem kulturowy i religijnym kraju.

W XX wieku nastał w Fezie czas francuskiego protektoratu, gdzie po traktacie z 1912 roku sułtan został przeniesiony do nowej stolicy, Rabatu. Miasto zostaje zmodernizowane na styl europejski, który dziś odnajdujemy w szerokich alejach (główna Avenida de Hasan II), centralnych placach i bulwarach wysadzanych drzewami.

Armia francuska rozlokowała się w pobliżu, w celu pacyfikacji otoczenia, tworząc miasta Ifrane, Azrou i Sefrou.

Po odzyskaniu niepodległości miasto zostaje poddane dalszej modernizacji w celu poprawy warunków życia mieszkańców, powiększając się o nowe dzielnice i budynki.

Co oznacza nazwa “FEZ“?

Dokładne pochodzenie nazwy miasta nie jest znane. Istnieją dwie teorie na ten temat.

Według pierwszej teorii nazwa miasta pochodzi z języka berberyjskiego, od starej nazwy regionu gór Atlasu Środkowego, Fezez, lub alternatywnie od nazwy starożytnego plemienia berberyjskiego z kronik arabskich, Banu Fazaz, które zamieszkiwało te tereny.

Druga teoria nawiązuje do legendy o złotym kilofie (po arabsku F’as), którym Idris I wytyczył linie miasta.

Fez ciekawostki

Mieszanka muzułmańskich i żydowskich uchodźców z Andaluzji i Tunezji, która zaludniła Fez, sprawiła, że dziś w Fezie możemy spotkać wielu ludzi o jaśniejszym odcieniu skóry, jasnych lub rudych włosach, a nawet o niebieskich lub zielonych oczach. Przykładem może być Księżna Lalla Salma, była żona króla Maroka Muhammada VI.

Dzisiejszy Fez

Fez stanowi jeden z najważniejszych centrów rzemieślniczych w Maroku, gdzie tworzy się i sprzedaje prawie wszystkie rodzaje marokańskiego rękodzieła. Pamiątki i souveniry z Fezu można kupić na jednym z wielu suków, rozsianych po całej medynie.

Dzisiejszy Fez to inspirująca mieszanka starego i nowego świata. Nigdzie indziej przeszłość i początki królestwa nie są tak namacalna jak w Fezie. Jednakże jest to także miejsce z nowoczesnymi udogodnieniami dla podróżnych. Znajduje się tutaj wiele pięciogwiazdkowych hoteli, wystawnych riadów i fantastycznych restauracji, gdzie można dobrze spędzić czas.

Bogata historia Fezu i jego znaczenie kulturalne sprawiają, że jest to świetne miejsce do odwiedzenia dla fanów architektury, historii, a także dla amatorów festiwali.

Festiwale w Fezie

Fez to miasto festiwali, a oto najważniejsze z nich.

Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie (Fez Sacred Music Festival) – fanatstyczny, zorganizowany z dużym rozmachem festiwal, podczas którego zostajemy zabrani w muzyczną podróż poprzez różne style muzyczne, teatr, taniec, opowieści i pokazy dźwięków i światła. Co roku hasło festiwalu jest inne. Festiwal odbywa się w czerwcu.

Festiwal Wiśni – odbywa się co roku w czerwcu w pobliskim Sefrou, u podnóża Atlasu Środkowego. Na festiwalu można posłuchać tardycyjnej muzyki, odbywają się barwne parady z pochodniami, spektakle i wybierana jest „Miss Wiśni”. Na bazarze, który jest otwarty przez cały czas zbiorów wiśni, można zakupić świeże owoce i inne produkty.

Festiwal Koni The Tissa Fantasia – niezapomniane wydarzenie dla fanów koni, gdzie prezentowane są setki rasowych koni, arabskich ogierów i klaczy Barbary.

Moussem w Fezie

Moussem są to kolorowe i pełne życia festiwale, które są idealną opcją dla turystów, którzy chcą odkrywać kulturę Maroka i Fezu.

 • maj – Moussem Moulay Abdallah ben Brahim
 • sierpień – Moussem Sidi Lahcen ben Ahmed
 • wrzesień – Moussem Moulay Idriss II i Moussem Moulay Idris Zerhoun

Jak dojechać do Fezu

Samochodem

Fez posiada dobrą komunikację drogową z resztą kraju.

Dla podróżujących z północy od strony Tageru, możliwy jest dojazd autostradą płatną wzdłuż wybrzeża przez Larache i Meknes. Inna droga prowadzi przez góry Rifu przez Tetuan i Chefchaouen.

Pociągiem

Do Fezu można dostać się pociągiem z Marrakeszu, Tangeru, Rabatu, Casablanki i Oujdy.

Samolotem

Duże międzynarodowe lotnisko w Fezie obsługuje wiele tanich lini lotniczych z Europy do Maroka i jest położone 15 km od centrum miasta.

Jak dojechać z lotniska w Fezie do centrum miasta?

Aby dostać się do centrum miasta z lotniska Fes-Saiss, możesz złapać autobus miejski lub taxi.

 • Autobus z lotniska odjeżdża co pół godziny, a podróż zajmuje około 40 minut.
 • Taksówka z lotniska kosztuje około 120 dh.

Jak dolecieć do Fezu?

Loty z przesiadką we Francji:

 • Bordeaux –> dalej liniami Air Arabia Maroc lub Ryanair
 • Chalons-Vatry –> dalej liniami Ryanair (lot sezonowy)
 • Lyon –> dalej liniami Air Arabia Maroc
 • Marsylia –> dalej liniami Ryanair
 • Montpellier –> dalej liniami Ryanair
 • Nimes –> dalej liniami Ryanair
 • Nantes –> dalej liniami Ryanair
 • Paryż-Charles de Gaulle –> dalej liniami Air Arabia Maroc
 • Paryż-Orly –> dalej liniami Royal Air Maroc lub Transavia France
 • Starsburg –> dalej liniami Ryanair
 • Tuluza-Blagnac –> dalej liniami Air Arabia Maroc lub Ryanair

Loty z przesiadką w Hiszpanii

 • Barcelona –> dalej liniami Air Arabia Maroc, Ryanair lub Vueling
 • Madryt –> dalej liniami Ryanair
 • Sewilla –> dalej liniami Ryanair
 • Walencja –> dalej liniami Ryanair

Loty z przesiadką w Wielkiej Brytanii

 • Londyn-Gatwick –> dalej liniami Air Arabia Maroc
 • Londyn-Stansted –> dalej liniami Ryanair

Loty z przesiadką w Niemczech

 • Frankfurt-Hahn –> dalej liniami Ryanair
 • Baden-Baden –> dalej liniami Ryanair
 • Weeze –> dalej liniami Ryanair

Loty z przesiadką we Włoszech

 • Mediolan-Bergamo –> dalej liniami Ryanair
 • Piza –> dalej liniami Ryanair (lot sezonowy)
 • Treviso –> dalej liniami Ryanair

Loty z przesiadką w Portugalii

 • Lizbona –> dalej liniami TAP Air Portugal

Loty z przesiadką w Belgii

 • Bruksela-Charleroi –> dalej liniami TUI Fly Belgium lub Ryanair
 • Bruksela –> dalej liniami Ryanair
 • Eindhoven –> dalej liniami Ryanair

Loty z przesiadką w Holandii

 • Amsterdam –> dalej liniami Air Arabia Maroc

TOP 3 Najciekawsze atrakcje w Fezie

Zobacz wszystkie atrakcje Fezu tutaj.

Fez Maroko Madrsa Bou Inania

Madrasa Bou Inania

Garbarnie w Fezie

Garbarnie

Medina Fez el-Bali w Maroku

Medina Fez el-Bali

Fez pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Fez

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku