Poznaj Marrakesz – serce Maroka


Marrakesz jest jednym z najbardziej ekscytujących miast na świecie. Jego starożytna medina to mieszanka oryginalnej architektury, kupiectwa, tradycyjnego folkloru i świata sufickich praktyk religijnych. Jest nazywane Al Hamra, czyli Czerwone Miasto, ze względu na czerwonawy kolor zabudowy. Wizyta w Marrakeszu to niezwykłe doświadczenie, które zapamiętasz na całe życie. To wspaniałe miejsce i pomimo wielu turystów, nigdy nie traci swojej istoty i nie przestaje być wyjątkowo egzotyczne.

Pałac Bahia w Marrakeszu
Pałac Bahia w Marrakeszu

Marrakesz – serce Maroka

Marrakesz jest turystyczną stolicą Maroka i przyciąga tłumy odwiedzających.

Choć nie jest stolicą kraju, ani nawet jego największym miastem, to własnie w Marrakeszu tętni serce Maroka.

To wyjątkowe miasto na świecie. Marakesz jest bardziej niezwykły, niż można sobie to wyobrazić. Choć czasem ta miłość rodzi się powoli, Marrakesz nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Piękny Marrakesz od lat jest stylowym miastem, przyciągającym turystów swoim mocnym połączeniem historii, kultury, kuchni, architektury i zakupów.

Wszystkie ulice starej medyny prowadzą na plac Dżemaa el-Fna. W całym Maroku nie ma drugiego tak fantastycznego i szalonego miejsca. Muzycy, zaklinacze węży, treserzy małp, akrobaci, gawędziarze czy sprzedawcy zębów fascynują wszystkich.

Silny aspekt turystyczny miasta sprawia, że przyjezdni mogą odebrać żywiołowość miasta za show robiony pod turystów. Nic bardziej mylnego. W Marrakeszu dawne tradycje i kultura są ciągle żywe i praktykowane nieprzerwanie od setek lat.

Historia Marrakeszu

Miasto zostało założone w 1062 roku przez sułtana Yosefa Ibn Tachina z dynastii Almorawidów, w celu kontrolowania ruchu handlowego z pobliskiego Atlasu.

Za panowania Youssefa Bena Tashfine Marrakesz stał się stolicą ogromnego imperium – imperium, które pod rządami Almohadów osiągnęło granice Libii.

Przez stulecia Marrakesz był najważniejszą metropolią Afryki Północnej. W tym czasie powstała pierwsza 9-kilometrowa ściana wraz z nowym pałacem i kilkoma budynkami administracyjnymi.

Marrakesz był stolicą dynastii Almorawidów (1059-1147), Almohadów (1147/48) i Sadytów (1509/59). Był to też druga stolica dynastii Merynidów (1215-1465) i Alawitów (1664 – do chwili obecnej).

Miasto Marrakesz jest jednym z czterech miast cesarskich Maroka, obok Fezu, Meknesu i Rabatu.

Gdzie jest Marrakesz?

Marrakesz jest położone na równinie Haouz, u podnóża gór Atlasu Wysokiego, na wysokości 466 m.

Marrakesz, znany jako Perła Południa, znajduje się 580 km od Tangier, 240 km od Casablanki, 245 km od Agadiru i 205 km od Ouarzazate.

Co oznacza nazwa „MARRAKESZ” ?

Nie jest znana dokładna geneza nazwy Marrakesz. Najprawdopodobniej pochodzi ona z języka berberyjskiego od słów „amur’n’akush”, co oznacza „Ziemię Boga”.

Dzisiejszy Marrakesz

Marrakesz jest czwartym co do wielkości miastem Maroka po Casablance, Rabacie i Fezie.

Rocznie odwiedza je około 1,8 miliona turystów, spędzając średnio cztery dni na doświadczaniu i zwiedzaniu Marrakeszu.

Obecnie Marrakeszu to rozwinięte miasto o międzynarodowej sławie, z dużą społecznością obcokrajowców. Medyna Marrakeszu, poddana modernizacji i odnowie, przechodzi właśnie swoją wielką metamorfozę. Modernizacja ma sprawić, by turyści mogli się cieszyć komfortem i bezpieczeństwem, ale bez utraty tradycji i marokańskiego ducha.

Wdrażane są również projekty ekologiczne, by uwrażliwić obywateli na problemy związane ze zmianami klimatu, szczególnie w dziedzinie energii słonecznej. W transporcie publicznym można znaleźć już taksówki hybrydowe, autobusy elektryczne, motocykle napędzane wodorem czy ekologiczne skutery.

Czy warto jechać do Marrakeszu?

Wiele napisano o Marrakeszu, i o Maroku w ogóle, i nawet jeśli wydaje Ci się, że miasto nie jest dla ciebie, to i tak warto tu przyjehcać, aby móc sobie wyrobić własne, subiektywne zdanie na temat tego nietypowego miasta.

Marrakesz jest całkowicie egzotyczny i jednocześnie łatwo dostępny.

Marrakech oferuje świetne połączenie tradycji i nowoczesności, mając najlepsze muzea w kraju, starą medinę, kilometry souków, gaj palmowy, historyczne pałace i medresy, ale też wspaniałe ogrody, luksusowe hotele, wyśmienite restauracje i sklepy najlepszych projektantów.

Maroko ma wystarczająco dużo do zaoferowania, abyś był zajęty podczas swojego tygodniowego lub dwutygodniowego urlopu, jednak ominięcie Marrakeszu pozbawi cię doświadczenia esencji Maroka.

Jak dojechać do Marrakeszu

Marrakesz jest badzo dobrze skomunikowanym miastem, zarówno drogą lądową jak i lotniczą.

Sprawdź jak w najwygodniejszy dla siebie sposób możesz dostać się do Marrakeszu.

Gdzie spać w Marrakeszu?

Twój hotel lub riad będzie twoją bazą na czas pobytu w Marrakeszu, warto więc wybrać go z głową, tak by wykorzystać w pełni najlepsze co Marrakesz ma do zaoferowania.

Przejrzyj szczegółowe listy najpopularniejszych hoteli i riadów w Marrakeszu, posegregowane według cen, tak aby w łatwy sposób znaleźć nocleg, który spełni twoje oczekiwania.

TOP 5 najciekawsze atrakcje w Marrakeszu

Zobacz wszystkie atrakcje Marrakeszu tutaj.

1. MECZET I MINARET KOUTOUBIA
Meczet Koutoubia z XI wieku, to arcydzieło sztuki hiszpańsko-mauretańskiej. Jego minaret wznosi się na 70 metrów.
2. PLAC JEMAA EL-FNA
Marokańskie widoki, zapachy, smaki i dźwięki – przygotuj się na to, że wszystkie twoje zmysły będą bombardowane. To magiczne i surrealistyczne miejsce.
Ogród Majorelle Marrakesz3. OGRÓD MAJORELLE
Orzeźwiająca oaza zieleni pośród zgiełku miasta i najczęściej odwiedzana atrakcja w Maroku. Ogród tworzony z pasją przez prawie 40 lat.
4. PAŁAC BAHIA
Ekstrawagancki i najwspanialszy z pałaców wybudowanych w Marrakeszu, doskonały przykład XIX-wiecznej architektury.
5. SOUKI MARRAKESZU
Miasto w mieście. Jedno z najbardziej egzotycznych miejsc na zakupy na świecie. Souki Marrakeszu są największe w Maroku.

Marrakesz pogoda

Mieszkańcy Marrakeszu mogą cieszyć się słoneczną pogodą przez cały rok.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.


Biuro podróży w Maroku