Co warto zobaczyć w okolicy Ouarzazate


Oprócz wielu atrakcji w mieście Ouarzazate w regionie jest wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Okolica Ouarzazate może się poszczycić pięknymi krajobrazami, oazami, gajami palmowymi i górskimi widokami.

Atrakcje w okolicy Ouarzazate

Miasto jest punktem wyjścia dla wycieczek na pustynię i dla Szlaku Tysiąca Kazb.

Oaza w Skoura

Gaj palmowy w Skoura jest jednym z niewielu gajów palmowych, które są nadal zamieszkiwane i uprawiane w Maroku. Ten ogromny, zielony gaj palmowy o powierzchni 50 km² usiany jest autentycznymi kazbami, odrestaurowanymi lub w ruinie. Palmeraie w Skoura to prawdziwy labirynt ścieżek biegnących w cieniu palm od wioski do wioski. Można go zwiedzać pieszo, na ośle lub na rowerze górskim. Pomiędzy palmami rosną przede wszystkim drzewa takie jak oliwka, jabłko, figa, drzewa migdałowe, granaty, które swoim cieniem chronią uprawy gruntowe (warzywa, kukurydza, pszenica, pasza dla zwierząt). Wszystko jest nawadniane siecią małych kanałów, które są zamykane i otwierane kilka razy dziennie.

 • Gdzie jest gaj palmowy w Skoura? – Skoura leży na trasie z Ouarzazate na pustynię, 41 km od Ouarzazate.

Kazba Amridil

Kazba została zbudowana w XVII wieku i niewiele się zmieniła od czasu swojego powstania ponad 300 lat temu. Kazba Amridil to żywe muzeum – rodzina Nassiri, która ją zbudowała nadal jest jej właścicielem i jest odpowiedzialna za jej utrzymanie i remonty. Rodzina Nassiri mieszka na miejscu i wykonuje swoje codzienne obowiązki wśród starożytnych studni, tłoczni oliwy z oliwek, pieców chlebowych i szczęśliwych kóz wijących się na dziedzińcu. Wejdź po schodach na szczyt fortyfikacji, aby zobaczyć wspaniały widok na gaj palmowy Skoura. Ciekawostka jest, że wizerunek kazby Amridil znajduje się na starych banknotach 50 dirhamów.

 • Gdzie jest Kasbah Amridil? – jest częścią gaju palmowego Skoura. Adres: Kasbah Amridil, Ouled Yaacoub, 45 km od Ouarzazate.

Dolina Draa

Zaczynając się w Ouarzazate, Dolina Draa biegnie na południe, przez tysiąc i jedną oazę, niezliczone kazby (ufortyfikowane domy) i ogromne gaje palmowe. Przez 200 km ta wspaniała marokańska dolina przecina miejscowości między miastami Agdz, Zagora i Mhamid, w pobliżu granicy z Algierią. Ogromne gaje palmowe doliny Draa wiją się nad brzegami największej marokańskiej rzeki – rzeki Draa.

Kazba Telouet

Wspaniały przykładów tradycyjnej architektury w Maroku. Ta powoli rozpadająca się kazba była niegdyś pałacową rezydencją Thami El Glaoui, paszy Marrakeszu i władcy Atlasu. Niestety, duże części kazby Telouet są zrujnowane, a powody, dla których tak się stało są częścią złożonej i fascynującej historii tego miejsca. Niektóre duże pokoje zostały odrestaurowane, ukazując fascynujące misternie zdobione wnętrza mozaikowe. Warto wynająć przewodnika, który oprowadzi cię i pomoże zrozumieć bogatą historię tej kazby. Ta Kazba jest miejscem rozpoczęcia współpracy między Paszą Glaoui a Francuzami, dopóki nie został on usunięty w 1953 roku przez marokański ruch niepodległościowy.

 • Gdzie jest Kazba Telouet? – znajduje się w małej wiosce o nazwie Telouet w górach Atlasu Wysokiego na wysokości 1800 m n.p.m. Leży na alternatywnej trasie łączącej Marrakesz z Ourzazate (trzeba zjechać z głównej drogi N9 za przełęczą Tizi n´Tischka), 75 km od Ouarzazate.

Dolina Ounila

Dolina Ounila była kiedyś jednym z głównych szlaków handlowych karawan z Afryki subsaharyjskiej przez Atlas Wysoki do Marrakeszu. Ounila to żyzna dolina, pełna gajów oliwnych, tarasowych sadów, rozpadająca się kazb i domostw wykutych w skałach. Droga w dolinie została niedawno wybrukowana i teraz jest to wspaniała sceniczna alternatywa w drodze do zwiedzania Ait Ben Haddou, Kazby Telouet i Kazby Tamdaght. Droga wije się przez zjawiskowy skalisty krajobraz doliny Ounila, mijając kolejne malownicze berberyjskie wioski i wąwozy.

 • Gdzie jest Dolina Ounila? –  znajduje się trasie łączącej Marrakesz z Ourzazate, Dolina Ounila łączy przełęcz Tizi n Tichka z Ait Ben Haddou (trzeba zjechać z głównej drogi N9)

Plan filmowy „Hills Have Eyes”

Plan filmowy The Hills Have Eyes (Wzgórza mają oczy) nakręcony w 2006 roku. Ouarzazate swoją ostatnią sławę, zarówno w marokańskim jak i międzynarodowym przemyśle filmowym, zyskało jako doskonałe miejsce do kręcenia filmów. Turystyka filmowa, zwana set jetting, to świetnie rozwijająca się gałąź turystyki.

 • Gdzie jest Plan filmowy „Hills Have Eyes”? – znajduje się na drodze N10 w kierunku Agadiru, 40 km od Ouarzazate.

Petroglify Jbel Adad

Ryty naskalne Jbel Adad w regionie Ouarzazate. Krajobraz otaczający ogromną skalistą górę zwaną Jbel Adad (dosłownie Mountain Finger), składa się ze skał wulkanicznych, przypominających niektóre pola lawy na Islandii.

Taznakht – Wioska dywanów

Tazenakht jest znany z pięknych dywanów berberyjskich. Dywany są jasnych kolorach i w różnych rozmiarach. Umiejętność tkania dywanów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Matka i inne kobiety należące do rodziny uczą swoje córki od maleńkości wyplatania dywanów, by zachować dziedzictwo.W przeszłości Tazenakht, dzięki strategicznemu położeniu służył karawanom jako postój i punkt wymiany. Blisko Taznakht znajduje się klejnot natury – góra Siroua.

 • Gdzie jest Tazenakht? – znajduje się godzinę jazdy na południe od Ouarzazate.

Wąwóz Todra

Wąwóz Todra (Todgha) lub Gorges du Todra to niesamowity kanion znajduje się w południowo-wschodniej części Gór Atlasu Wysokiego. Na przestrzeni wieków rwące wody rzeki Todra wyrzeźbiły ten kanion, a dziś z tej rzeki pozostał tylko mały meandrujący strumień, który płynie wzdłuż utwardzonej drogi. Po minięciu Tinghir, krajobraz gajów palmowych i wiosek berberyjskich powoli zmienia się w ściany kanionu wzdłuż doliny rzeki Todra. Podczas spaceru w kanionie, zatrzymaj się co kilka kroków, by spojrzeć w górę i zobaczyć oszałamiający widok. W czasie ulewy rzeka zalewa drogę i ​​kanion jest nieprzejezdny, więc przy obfitych opadach deszczu upewnij się, że droga jest bezpieczna.

 • Gdzie jest Wąwóz Todra? – około 5 km na północ od miasta Tinghir, 165 km od Ouarzazate.

Dolina Dades

Dolina Dades położona jest między Górami Atlasu Wysokiego a Górami Małego Atlasu na południu Maroka. Trasa Doliny Dades oferuje oszałamiające krajobrazy i jest trafnie określana jako Szlak Tysiąca Kazb. Droga wiedzie przez spokojne pustynne krajobrazy i urocze berberyjskie wioski mijając dziesiątki kazb. Przez dolinę wije się rzeka Dades, która nawadnia zielone plantacje wokół swoich brzegów, pola pszenicy, drzewa owocowe, drzewa orzechowe i migdałowe oraz oczywiście palmy daktylowe. A wszystko to na tle niezwykłych scenerii czerwonawych formacji skalnych.

Wąwóz Dades

Wąwóz Dades w Maroku
Wąwóz Dades

Droga R704 od Boulmane do Msemrir biegnie wzdłuż rzeki Dades. Zaczynając od Ait-Oudinar rzeka wyrzeźbiła piękne głębokie wąwozy, płynące u podnóża zawrotnych ścian i otoczone pasami zieleni. Skalne formacje tej pięknej doliny są oszałamiające.

Wyjątkowe miejsce, które bardziej kojarzy się z podróżą po innej planecie. Rzeka zasila roślinność niezliczonych oaz i żywi małe osady znajdujące się u jej brzegów, gdzie znajdziemy niezwykłej urody glinianą architekturę i kazby.

Droga Tisserdine

W przygotowaniu…

Oaza Tinghir

Jedna z najbardziej okazałych oaz na południu Maroka, cały region w okolicach Tinghir ma wiele uroku. Ze swoimi kazbami i odizolowanymi ksarami, oaza Tinghir zaskakuje niesamowitą scenerią.

Inne atrakcje w regionie Ouarzazate

 • Zagora
 • Wąwóz Mgoun
 • Dolina Róż
 • Rezerwat Przyrody Iguernan
 • Rezerwat przyrody Gazeli w Bouljir
 • Wioska Toundoute z kazbami
 • Wodospad Tizgui
Biuro podróży w Maroku