Set jetting w Warzazat


Podróżowanie śladami miejsc ze znanych z filmów stało się od jakiegoś czasu tak popularnym zjawiskiem, że zyskało nawet swoją nazwę i zaczęto je określać jako set jetting (od angielskich słów „set”, czyli plan filmowy i „jetting” czyli w dowolnym tłumaczeniu oblatywanie, obskakiwanie).

Set jetting to dziś oryginalny rodziaj turystyki, który polega na wyszukiwaniu i odwiedzaniu miejsc znanych z planów filmowych i seriali telewizyjnych.

Warzazat zajmuje specjalne miejsce na mapie turystyki set jetting, gdyż to właśnie tutaj znajduje się powierzchniowo największe studio filmowe na świecie, gdzie powstało wiele znanych hollywodzkich pordukcji.

FILMY KRĘCONE W OUARZAZATE

Ouarzazate, znane jako „drzwi pustyni”, leży na skraju Sahary, na południe od Gór Atlasu Wysokiego. Różnorodność krajobrazów i egzotyczna lokalizacja przyciągnęła, i nadal przyciąga, wiele hollywoodzkich i międzynarodowych produkcji filmowych czyniąc Ouarzazate jednym z najbardziej znanych i ważnych ośrodków filmowych na świecie. Ouarzazate zyskał nawet swój przydomek “Ouarzawood”.

Oto lista filmów nakręconych w Maroku w Ouarzazate.

Spectre (2015). Najnowsza część Jamesa Bonda. Zaginiony przybrany brat Bonda, Franz Oberhauser, okazuje się szefem S.P.E.C.T.R.E mającym osłabić sieć inwigilacji kilku światowych mocarstw.

Enemy of My Enemy (2012). Agent CIA musi ścigać terrorystów odpowiedzialnych za zabijanie amerykańskich żołnierzy za granicą, zanim USA pójdą na wojnę z niewłaściwym wrogiem.

Książę Persji: Piaski czasu (Prince of Persia: The Sands of Time), 2010. Reż. Mike Newell. Młody książę i księżniczka muszą powstrzymać złoczyńcę, który nieświadomie grozi zniszczeniem świata za pomocą specjalnego sztyletu, który umożliwia magicznemu piaskowi odwrócenie czasu.

The Terrorist Hunter (2011). Jordański żołnierz beduiński ratuje rodzinę króla, staje się jednym z osobistych oficerów bezpieczeństwa króla.

Maryja Matka Chrystusa (Mary Mother of Christ), 2011. Reż. James Foley.

Gra o tron ​​(Game of Thrones), serial telewizyjny 2010. Reż. Thomas McCarthy. Królowie, królowe, rycerze i renegaci używają schematów i mieczy do walki o tron.

Ben Hur, 2010. Reż. William Wyler. O podboju Judei przez Cesarstwo Rzymskie i o dwóch najlepszych przyjaciołach złapanych w strasznym momencie historii.

Niepokonani (The Way Back), 2010. Reż. Peter Weir. Oparta na faktach historia o żołnierzach, którzy uciekli z syberyjskiego gułagu w 1940 roku.

Die Frau des Schläfers (2010 TV Movie). Reż. Edzard Onneken.

Więźniowie Słońca (Prisoners of the Sun), 2010. Reż: Roger Christian. Wielonarodowa ekspedycja odkrywa zaginione miasto pod piramidą, gdzie muszą powstrzymać przebudzonych bogów starożytnego Egiptu od rozpoczęcia apokalipsy.

Baśń z tysiąc drugiej nocy (Lippels Traum), 2009. Reż. Lars Büchel.

Papieżyca Joanna (Pope Joan), 2009. Reż. Sönke Wortmann. IX wiek, kobieta angielskiego pochodzenia, urodzona w niemieckim mieście Ingelheim, przebiera się za mężczyznę i staje w szeregach Watykanu.

Mirages (2009). Reż. Talal Selhami. Pięć osób o kontrastujących profilach rywalizuje o pozycję w międzynarodowej korporacji utworzonej niedawno w Maroku.

Italians, 2009. Reż. Giovanni Veronesi.

W sieci kłamstw (Body of Lies), 2008. Reż. Ridley Scott. Roger Ferris odkrywa przewagę głównego przywódcy terrorystów podejrzewanego o działalność poza Jordanią.

Send in the Clowns, 2007 film krótkometrażowy. Reż. Henry Naylor. Zespół międzynarodowych lekarzy klaunów odwiedza rozdarty wojną Afganistan w nadziei na uzdrowienie kraju. Ale kiedy miejscowi nie widzą żartu – lekarze sami ponoszą straty.

Mumie: Sekrety faraonów (Mummies: Secrets of the Pharaohs), 2007 film dokumentalny. Reż. Keith Melton. Graal to nie złoto, ani księgi starożytnej mądrości, ale 3000-letnie DNA mumii, które może prowadzić do wyleczenia malarii.

Ali Baba i 40 złodziei (Ali Baba et les 40 voleurs), serial tv 2007. Reż. Pierre Aknine. Około Rok 800, dwóch ludzi dzieli świat: cesarz Charlemagne na Zachodzie i rządzący z Bagdadu…

Wzgórza mają oczy (The Hills Have Eyes), 2006. Reż. Alexandre Aja. Podmiejska amerykańska rodzina jest prześladowana przez grupę psychotycznych ludzi, którzy żyją na pustyni, z dala od cywilizacji.

Wzgórza mają oczy II (The Hills Have Eyes), 2007. Reż. Martin Weisz. Grupa praktykantów Gwardii Narodowej walczy z okrutną grupą mutantów w ostatnim dniu treningu na pustyni.

Babel (2006). Reż. Alejandro González Iñárritu. Tragedia małżeństwa na wakacjach na marokańskiej pustyni, splątana historia łączy ze sobą losy czterech różnych rodzin.

Narodzenie (The Nativity Story), 2006. Reż. Catherine Hardwicke. Dramat, który koncentruje się na okresie życia Maryi i Józefa, w którym udali się do Betlejem na narodziny Jezusa.

Niesamowity wyścig, odcinek: Po prostu nie umrzemy, jak karaluchy (The Amazing Race, Episode: We Just Won’t Die, Like Roaches), 2006) Reż. Bertram van Munster. Cztery pozostałe zespoły podróżują z Kijowa na Ukrainie na obrzeża Marrakeszu w Maroku. Pretensje rosną między zespołami, a jeden zespół zdaje sobie sprawę, jak wysokie stały się stawki.

6 tygodni strachu (6 Weeks of Fear), serial tv 2006. Reż. Hansjörg Thurn.

Kanzaman, dokument 2005. Reż. Barbara Galanti.

Królestwo Niebieskie (Kingdom of Heaven), 2005. Reż. Ridley Scott. Balian z Ibelin podróżuje do Jerozolimy podczas krucjat w XII wieku, a tam zostaje obrońcą miasta i jego mieszkańców.

El khoubz el hafi (2005). Reż. Rachid Benhadj.

Judasz (Judas), film telewizyjny 2004. Reż. Charles Robert Carner. Judasz spotyka Jezusa i na początku nie wie, co o nim myśleć i czy mu ufać. Cyniczny chłopak z miasta…

Aleksander (Alexander), 2004. Reż. Oliver Stone. Aleksander, król Macedonii i jeden z największych przywódców wojskowych w historii działań wojennych, podbija większość znanego świata.

Czego pragnie dziewczyna (What a Girl Wants), 2003. Reż. Dennie Gordon. Amerykańska nastolatka dowiaduje się, że jej ojciec jest bogatym brytyjskim politykiem ubiegającym się o urząd. Chociaż pragnie go znaleźć, zdaje sobie sprawę, że może to wywołać skandal i kosztować go wybory.

Liveschaltung, film krótkometrażowy, 2002. Reż. Michael Dreher.

Napoleon (Napoléon), mini serial 2002. Reż. Yves Simoneau. Jest rok 1816, a Napoleon, więziony przez Brytyjczyków na wyspie St. Helena, opowiada młodej angielskiej dziewczynie Betsy o jego historii życia…

Polowanie na ukryty relikt (The Hunt for the Hidden Relic), film telewizyjny 2002. Reż. Sebastian Niemann. Steffen, około 25 lat, pomaga w niemieckich wykopaliskach archeologicznych w Izraelu, kiedy…

Asterix i Obelix: Misja Kleopatr (2002). Reż. Alain Chabat. Astérix i Obélix udają się do Egiptu, aby pomóc architektowi Numérobisowi, który buduje pałac dla Kleopatry.

Sweat (2002). Reż: Louis-Pascal Couvelaire. Czterech partnerów kradnie fortunę w złocie z lotniska w Afryce Północnej i ucieka przez pustynię ciężarówką.

Drole de journée dans le desert, film krótkometrażowy 2001. Reż. Mohamed Nesrate.

Le miroir du fou (2001). Reż. Narjiss Nejjar.

Zawód: Szpieg (Spy Game), 2001. Reż. Tony Scott. Emerytowany agent CIA Nathan Muir wspomina swój trening Toma Bishopa podczas pracy przeciwko polityce agencyjnej, aby uwolnić go od chińskich porywaczy.

Hamilton (The Hamilton), serial tv 2001. Reż. Harald Zwart.

Krzyżowcy (Crociati), mini serial 2001. Reż. Dominique Othenin-Girard. Pod koniec XI wieku papież Urban II ogłasza krucjatę przeciwko Saracenom, którzy zajęli święte miasto Jerozolima…

Budowanie niemożliwego: Siedem cudów starożytnego świata (Building the Impossible: The Seven Wonders of the Ancient World), film dokumentalny 2000. Reż. Clive Maltby.

Kasbah (2000). Reż. Mariano Barroso. Mario pracuje w Maroku od wielu lat. Teraz ma możliwość powrotu do Hiszpanii dzięki ofercie pracy …

Gladiator (2000). Reż. Ridley Scott. Kiedy rzymski generał zostaje zdradzony, a jego rodzina zostaje zamordowana przez skorumpowanego księcia, przyjeżdża do Rzymu jako gladiator, aby szukać zemsty.

Maria Magdalena (Mary Magdalene), serial tv 2000. Reż. Raffaele Mertes. Kiedy małżeństwo Amos i Maria Magdalena okazuje się bezdzietne, Amos wyrzuca ją i dostaje rozwód…

Jezus (Jesus), serial tv 1999. Reż. Roger Young. Film o życiu, pracy i śmierci Jezusa, jakie znamy z Biblii.

Esther, serial tv 1999. Reż. Raffaele Mertes. Aswerusa (Kserkses I), król Persów, którego imperium rozciąga się od Indii po Egipt po klęsce Babilończyków…

Kleopatra (Cleopatra), 1999. Reż. Franc Roddam. Kleopatra, słynna egipska królowa urodzona w 69 roku p.n.e., została przywieziona przez rzymskiego władcę Juliusza Cezara w wieku 18 lat…

Regulamin zabijania (Rules of Engagement), 2000. Reż. William Friedkin. Adwokat broni oficera na procesie za nakazanie swoim żołnierzom strzelania do cywilów, którzy napadli na ambasadę USA w kraju trzeciego świata.

Św. Paweł (St. Paul), serial tv, 2000. Reż. Roger Young. Epopeja biblijna z Księgi Dziejów Apostolskich i listów Pawła obejmująca nawrócenie Szawła z Tarsu, znanego obecnie jako Paweł.

Siódmy zwój (The Seventh Scroll), mini serial, 1999. Reż. Kevin Connor W roku 3000 p.n.e. królowej Lostris i dzielnemu wojownikowi Tanusowi urodził się nieślubny syn. Wtedy jej oddany eunuch Taita …

Things I Forgot to Remember, 1999. Reż. Enrique Oliver. Słodko-gorzka komedia w języku hiszpańskim i angielskim o kubańskiej rodzinie, która emigruje do Stanów Zjednoczonych…

Il tempo dell’amore, 1999. Reż. Giacomo Campiotti.

Mumia (The Mummy), 1999. Reż. Stephen Sommers. Amerykanin w służbie francuskiej Legii Cudzoziemskiej podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnym mieście Hamunaptra przypadkowo budzi mumie…

Ogrody Edenu (The Garden of Eden), 1998. Reż. Alessandro D’Alatri. Spojrzenie na życie Jezusa Chrystusa, od jego dzieciństwa do spotkania z Apostołami, koncentrujące się na jego współczującej naturze.

Jeremiah, film telewizyjny 1998. Reż: Harry Winer. Młody Jeremiasz dorasta w rodzinie kapłana we wsi Anathoth, niedaleko Jerozolimy. Bóg pojawia się…

Legionista (Legionnaire), 1998. Reż. Peter MacDonald. Alain Lefevre to bokser opłacony przez gangstera Marsylii. Kiedy wygrywa walkę, próbuje…

Komandor Hamilton (Commander Hamilton), 1998. Reż. Harald Zwart. Szwedzki agent Carl Hamilton i fiński St.lhandske mają za zadanie powstrzymać rosyjskich przemytników. Przemycane towary to rakieta nuklearna…

David, serial tv, 1997. Reż. Robert Markowitz. Plemiona Izraela muszą pokonać potęgę Filistynów…

Solomon, serial tv, 1997. Reż. Roger Young. Stary Dawid wciąż jest królem Izraela. Wśród jego synów jest ambitny Adoniasz i sprytny Salomon …

Kundun, 1997. Reż. Martin Scorsese. Od dzieciństwa do dorosłości, czternasty Dalajlama Tybetu zajmuje się chińskim uciskiem i innymi problemami.

Slave of Dreams, film tv, 1995. Reż. Robert M. Young. Żona egipskiego kata stara się uwieść hebrajskiego niewolnika Józefa, aby spełnić marzenie, którego doświadczają jednocześnie.

Solomon i Sheba, serial tv, 1995. Reż. Robert M.Young.

Mojżesz (Moses), film tv, 1995. Reż. Roger Young. Historia biblijna. Faraon Ramzes dekretuje śmierć wszystkich hebrajskich dzieci. Mały Mojżesz zostaje umieszczony przez matkę w koszu na Nilu.

Jakub (Jacob), film telewizyjny, 1994. Reż. Peter Hall. W ziemi Kanaan mieszka Izaak, syn Abrahama, ze swoją mądrą, silną żoną Rebeka i jego bliźniaczymi synami Ezawem i Jakubem.

Abraham, film telewizyjny 1994 roku. Reż. Joseph Sargent. Starotestamentowa historia Abrahama i próby, które on przeżywa. Dowodzony przez Boga, aby poprowadzić swoją rodzinę do…

Pod osłoną nieba (The Sheltering Sky), 1990. Reż. Bernardo Bertolucci. Amerykańska para artystów Port and Kit Moresby podróżuje bez celu po Afryce, szukając nowych doświadczeń, które mogłyby nadać sens ich relacjom. Ale ucieczka do odległych regionów prowadzi tylko do głębszej rozpaczy.

Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ), 1988. Reż. Martin Scorsese. Życie Jezusa Chrystusa, jego podróż przez życie, gdy staje przed pokusami, z jakimi zmagają się wszyscy ludzie podczas ich życia, i ukrzyżowanie.

W obliczu śmierci (The Living Daylights), 1987. Reż. John Glen. James Bond ma powstrzymać handlarza bronią przed rozpoczęciem kolejnej wojny światowej. Bond przekracza wszystkie siedem kontynentów, aby powstrzymać złego Whitakera i generała Koskova.

Klejnot Nilu (The Jewel of the Nile), 1985. Reż. Lewis Teague. To kontynuacja „Romancing the Stone”, w której Jack i Joan mają swój jacht i łatwe życie, ale …

Banzai, 1983. Reż. Claude Zidi.

Zmysłowa obsesja (Bad Timing: A Sensual Obsession), 1980. Reż. Nicolas Roeg. Wiedeń. Młoda Amerykanka zostaje przewieziona do szpitala po przedawkowaniu tabletek, najwyraźniej podczas próby samobójczej.

Jezus z Nazaretu (Jesus of Nazareth), mini serial, 1977. Reż. Franco Zeffirelli. Pełne czci przedstawienie życia Chrystusa za pomocą relacji z Ewangelii.

Cuibul salamandrelor (1976). Reż: Mircea Dragan.

Człowiek, który chciał być królem (The Man Who Would Be King), 1975. Reż. John Huston. Dwóch brytyjskich żołnierzy w Indiach postanawia zrezygnować z armii i ustawić się jako bóstwa w Kafiristanie – krainie, w której nikt nie postawił stopy od czasów Aleksandra.

100 tysięcy dolarów w słońcu (Greed in the Sun), 1964. Reż. Henri Verneuil.

Ostatnie dni Sodomy i Gomory (The Last Days of Sodom and Gomorrah), 1962. Reż. Robert Aldrich. Seks, tortury i zdrada w Biblijnej Sodomie i Gomorze. Lot, przywódca Hebrajczyków, wierzy, że jego lud może współistnieć z Sodomitami…

Lawrence z Arabii (Lawrence of Arabia), 1962. Reż. David Lean. Epicka opowieść o ekstrawaganckim i kontrowersyjnym brytyjskim żołnierzu i jego sprzecznych lojalnościach podczas służby wojennej.

Człowiek, który wiedział za dużo (The Man Who Knew Too Much), 1965. Reż. Alfred Hitchcock. Rodzina podczas wakacji w Maroku przypadkowo natrafia na spisek zabójstwa, a spiskowcy są zdeterminowani, aby ich powstrzymać.

Opisy filmów zostały zaczerpnięte ze strony The Internet Movie Database – http://www.imdb.com/

Biuro podróży w Maroku