Najlepsze atrakcje Warzazat i Ait Benhaddou


Ouarzazate oferuje bujne krajobrazy z kazbami w kolorze ochry, zakamuflowane w suchym krajobrazie gór i z prawdziwymi oazami palmowymi u podnóża.

Niepowtarzalność jego krajobrazu służyła jako sceneria dla licznych filmów, niektóre z nich to Lawrence z Arabii, Mumia, Black Hawk Down, Babel i Gladiator. Mieści się tu siedziba studia Atlas Corporation, największego studia filmowego na świecie, a także muzeum filmowe, które można zwiedzać.

Gdy zwiedzisz już miasto, pobliskie Dolina Draa i Dolina Dades z dużymi wąwozami to kolejne z wielu atrakcji okolicy Ouarzazate.

Co warto zobaczyć w Ouarzazate

Kazba Taourirt

To jedna z najbardziej spektakularnych historycznych spuścizn bogactwa i władzy w Maroka. Ta Kazba była oficjalną rezydencją rodziny srogiego Paszy Glaoui w tym regionie, zwanych „Władcami Atlasu”, którzy kontrolowali dostęp do południowych szlaków handlowych na przełomie XIX i XX wieku.

Kazba ma 300 pokoi, w tym kuchnię, harem i salę bankietową wykończoną francuskimi kafelkami, labirynty przejść i schodów. Królewskie apartamenty zdobione są oszałamiającymi sufitami z cedru oraz rzeźbionym i malowanym tynkiem. Jednym z najciekawszych szczegółów jest to, że klatka schodowa ma nieregularne schody, które działały jako obrona przed najeźdźcami, którzy straciliby prędkość próbując uruchomić nierówne kroki. Na piętrze znajduje się galeria jednego z lokalnych artystów. Bogato rzeźbione i malowane drzwi to styl mauretański, a nie berberyjski. Kręcono tu wiele filmów, bardzo dobrze widać tą kazbę w ekranizacji gry Książę Persji: Piaski czasu, Star Wars czy Klejnocie Nilu.

Jest to jeden z pięknych przykładów tradycyjnej architektury południowego Maroka, a jego budowa sięga początków XVIII wieku. Przy kupnie biletu możesz wybrać opcję z przewodnikiem, który wyjaśni wszystko na temat tego zabytku i pozwoli poznać najlepsze miejsca tego glinianego pałacu potężnego władcy, znanego kiedyś jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

 • Gdzie jest Kazba Taourirt? – znajduje się w centrum miasta Ouarzazate, na ulicy Mohamed V.

Muzeum Kina

Muzeum Kina Ouarzazate dokumentuje pracę studiów filmowych znajdujących się w okolicy i prezentuje odwiedzającym wspaniałe filmy wykonane w sercu miasta, a które zyskały międzynarodową sławę. Muzeum imponuje zwiedzającym wielkimi posągami i dekoracjami, zwłaszcza faraonami, wykonanymi z gipsu i drewna. W muzeum znajdują się także ogromne sale, najważniejsze z nich użyte w scenie króla Salomona. Otwarte codziennie 8:00-18:00.

 • Gdzie jest Muzeum Kina w Ouarzazate? – znajduje się naprzeciwko kazby Taourirt, na Avenue Mohammed V, po dużych schodach w górę.

Stara dzielnica Taourirt

Dzielnica Taourirt jest jedną z dwóch starych dzielnic miasta Warzazat. To znaczy, przed przybyciem Francuzów na początku XX wieku, miasto miało dwa ksary (wsie) – Taourirt  i Tassoumaat. Taourirt ma wiele hoteli, możesz zwiedzić małe uliczki i starą synagogę.

 • Gdzie jest Dzielnica Taourirt? – znajduje się tuż obok Kazby Taourirt.

Stara dzielnica Tassoumaat

Dzielnica Tassoumaat to druga stara dzielnica miasta. W przeciwieństwie do Taourirt, ma tylko jeden hotel, Dar Rita (to właśnie nasz hotel). Znajduje się tu najstarszy meczet w mieście, a sama dzielnica to autentyczna stara marokańska dzielnica mieszkaniowa nietknięta przez turystykę.

 • Gdzie jest Dzielnica Tassoumaat? – ta dzielnica znajduje się po prawej stronie przy wjeździe do Ouarzazate od strony Marrakeszu.

Place Al-Mouahidine

Plac Al-Mouahidine w centrum Ouarzazate jest jednym z głównych placów miasta. Znajduje się w dzielnicy turystycznej niedaleko różnych hoteli i mieści centralny rynek na jego esplanadzie. To towarzyskie serce miasta, które rozkwita po zmroku, świetne miejsce na obserwowanie miejscowych zwczajow. W okolicach placu znajduje się wiele małych tanich restauracji i najsłynniejsza w mieście restauracjo-cukiernia Habbous, gdzie często przesiadują turyści.

 • Gdzie jest pac Al-Mouahidine? – znajduje się w centrum miasta, wzdłuż ulicy Rue Al-Mouahidine.

Souk centralny

Centralny souk w Ouarzazate w labiryncie uliczek oferuje artykuły spożywcze, przedmioty dekoracyjne, odzież, souveniry, kosmetyki, targ mięsny i liczne usługi.

 • Gdzie jest souk w Ouarzazate? – znajduje się obok placu Al-Mouahidine, wzdłuż ulicy Rue de Marche.

Niedzielny souk w Ouarzazate

Bez wątpienia jedno z moich ulubionych miejsc w mieście. Osobiście lubię chodzić na lokalne targi, być w środku tego fantastycznego zamieszania, kupować warzywa, wchodzić w interakcje z Marokańczykami itp. Zazwyczaj mówię, że jest to bardzo „prawdziwy” souk, czuć jego autentyczność. Jest strefa owoców i warzyw, zwierząt, ubrań, mechaniki, roślin, nasion i właściwie wszystkiego pomiędzy. Przy wejściu można napić się naturalnego soku pomarańczowego.

 • Gdzie jest niedzielny souk w Ouarzazate? – znajduje się na wschodnim skraju miasta, 5 km od kazby Taourirt.

Oaza Fint

Oaza Fint to najbardziej urokliwa oaza na południu Maroka. Przyciąga szczególnie tych, którzy chcą odkryć piękną prostotę życia rdzennych mieszkańców. W języku berberysjkim „fint” oznacza „ukryty”, co doskonale opisuje tę otoczoną przez góry oazę. Oaza Finta ma specjalny mikroklimat, utrzymywany przez system nawadniania otwartymi kanałami, zwanymi séguias. Pozwoliło to na stworzenie wspaniałego gaju palmowego, w którym wyrosło pomyślnie wiele innych drzew owocowych. Cała ta roślinność nadaje regionowi intensywny kontrast między żywą zielenią a czarnym kolorem skał wulkanicznych otaczających dolinę Fint. Fint było miejscem kręcenia wielu słynnych scen filmowych, takich jak „Prince of Persia” z Jake Gyllenhaal, „Kingdom of Heaven” z Orlando Bloomem, „Babel” z Bradem Pittem i Cate Blanchett.

 • Gdzie jest Oaza Fint? – znajduje się 15 km od miasta Ouarzazate. Możesz dojść tam pieszo lub dojechać autem.

Ksar Ait Benhaddou

Jest to jeden z najlepszych przykładów, które pokazują piękno tradycyjnej architektury południowego Maroka. Ait Ben Haddou to potężna fortyfikacja złożona z sześciu kazb (ufortyfikowanych domów). Został zbudowany w XVII wieku, a jego założycielem jest Ben Haddou, którego grób można znaleźć za wioską. Możesz spędzić kilka godzin w labiryncie krętych uliczek, aż dotrzesz do ufortyfikowanego spichlerza na szczycie, który zapewnia niesamowity widok na dolinę. Ksar (ufortyfikowana wioska) Ait Ben Haddou znajduje się blisko Ouarzazate, na trasie starych karawan, które wytyczyły szlak między Saharą i Marrakeszem. Strategicznie położony na szczycie wzgórza, nad rzeką doliny Ounila, otoczony przez pustynię oferuje spektakularne widoki i wspaniałe zachody słońca. W ksarze wciąż mieszka kilka rodzin, zachowując starożytne tradycje regionu. Jest to najsłynniejsza kazba w Maroku i prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku. Nic dziwnego, że została uznana i chroniona jako zabytek światowego dziedzictwa UNESCO. Ait Ben Haddou służyło jako tło dla wielu popularnych filmów jak Lawrence z Arabii, Jezus z Nazaretu, Książę Persji, Gra o tron, Gladiator i inne.

 • Gdzie jest Ksar Ait Benhaddou? – znajduje się 30 km na północny zachód od miasta Ouarzazate, na szczycie wzgórza na lewym brzegu rzeki Ounila.

Kazba Tamdakht

Gigantyczna niegdyś forteca, która kiedyś należała do rodziny Glaoui. Dziś zrujnowana, ale ciągle widać jej piękna strukturę. Wygląd zewnętrzny jest fantastyczny. Kazba Tamdakht posłużyła jako więzienie dla inicjatora nieudanego zamachu stanu przeciwko królowi Hassanowi II – generała Oufkir i jego rodziny. Kazba została wtedy zmodyfikowana tak, aby uniemożliwić kontakt ze światem zewnętrznym, wiele wejść i okien jest do dziś otoczonych murami. Kazbe użyto jako tło przy kręceniu filmu Człowiek, który chciał być królem z 1975, gdzie zagrał Sean Connery. Jest idealną bazą wypadową do odkrywania regionu, zielonej doliny Ounila i przyjemnych spacerów.

 • Gdzie jest Kazba Tamadakht? – Można do niej dojechać z Ait Benhaddou trzeba jechać dalej na północ w kierunku Telouet przez 5 km, Tamdakht to druga wieś po Ait Benhaddou.

Kazba Tifoultoute

Położona przy północnym wjeździe do Ouarzazate, Kazba Tifoultoute jest doskonałym przykładem tradycyjnej architektury regionu. Jest to twierdza, która została zbudowana w XIX wieku. Należała ona do rodziny Thami El Glaoui, Paszy Marrakeszu w latach 1912-1956. Dziś można ją zwiedzać, napić się herbaty i wspiąć się na taras, aby podziwiać piękne widoki na rzekę i miasto Warzazat. Tifoultoute zagrało w niektórych scenach słynnego filmu Lawrence’a z Arabii. Na szczycie wież znajduje się kilka bocianich gniazd.

 • Gdzie jest Kazba Tifoultoute? – położona jest 8 km od miasta Ouarzazate, możesz odbyć mały trekking wzdłuż rzeki zaczynając w Ouarzazate.

Kazba des Cigognes

Zwana też Kazba Talmesla albo Kazba Bocianów, z powodu ich gniazd na wieżach. Należała do rodziny El Glaoui, ale dziś Kasba Talmasla to tylko ruiny. Widoczne są wieże otaczającej ściany i trzy poziomy kondygnacji, z których najwyższy jest bogaty dekorowany. Jej sylwetka, z tamą Al Mansour w tle, jest jednak bardzo malownicza.

 • Gdzie jest Kazba Bocianów? – znajduje sie w Tarmigte, po drugiej stronie rzeki, 6 km od centrum Ouarzazate.

Tama El Mansour Eddahbi

Wspaniała tama położona jest na rzece Draa, która dowodzi nowoczesnego rozwoju kraju w dziedzinie hydrologii. Tama została zbudowana w 1971 roku i posiada 560 milionów m3 wody. Ma ona na celu kontrolowanie przepływu rzeki, regulacje dystrybucji wody, a przez to poprawienie nawadniania upraw, zwalczanie pustynnienia i poprawę standardu życia mieszkańców. Zbudowana w podziemiach, El Mansour Eddahbi robi wrażenie dzięki swoim fundamentom o wysokości 70 metrów i szerokości 210 metrów.

 • Gdzie jest Tama El Mansour Eddahbi? – 25 km na południe od Ouarzazate.

Jezioro El Mansour Eddahbi

Po wybudowaniu tamy powstało jezioro o powierzchni 4500 ha. Zapewnia ono niesamowite widoki w regionie i jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i wędkarstwa oraz miejsce na obserwacje różnych gatunków ptaków zamieszkujących pustynię jak stepówka czarnobrzucha i raróg górski. Najlepsze pory roku do odwiedzenia to marzec-maj i koniec sierpnia-listopada. Nad jeziorem swoją rezydencję ma król Maroka. Przed wybudowaniem tamy znajdowały się tutaj wioski i domy. Niewiele z tego zostało, ale do dziś można dziś zobaczyć Kazbę Tigremt położona na wyspie pośrodku jeziora.

 • Gdzie jest jezioro El Mansour Eddahbi? – 17 km na południe od Ouarzazate.

Studia filmowe

W wyniku rozwoju kina w regionie w Ouarzazate powstały trzy studia filmowe: studio CLA, studio Atlas i najnowsze studio filmowe Oasis.

 • Studio Filmowe Atlas – studia są otwarte do zwiedzania codziennie, październik – luty: 8:15-17:15; marzec – wrzesień: 8:15 – 18:45. Koszt biletu: 80 dh.
 • Studio Filmowe CLA – adres to Road of Marrakesh, Isfoutalile. Studia są otwarte do zwiedzania codziennie od 8:00-18:30. Koszt biletu: 40/35 dh.
 • Studio Filmowe Oasis – nie można go zwiedzać w środku, ale przed główną bramą studia znajduje się przejście graniczne użyte w filmie Prison Break.

Studio filmowe Atlas jest położone 5 kilometrów na zachód od miasta Ouarzazate, jest największym, najbardziej wyposażonym i najważniejszym z nich. To ogromne studio zajmuje około 30 tysięcy m² pustyni i szczyci się mianem największego studia filmowego na świecie. Zostało założone w 1983 roku przez przedsiębiorcę Mohameda Belghmi, który wykorzystał piękno i różnorodność krajobrazów Ouarzazate. To dzięki temu studiu Ouarzazate jest dziś nazywane afrykańskim Hollywood, czyli „Ouallywood” (lub „Ouarzawood”). Studio wyprodukowało takie słynne filmy jak: Klejnot Nilu, W obliczu śmierci (James Bond), Mumia, Gladiator, Królestwo Niebieskie, Asterix i Obelix: Misja Kleopatra i Babel.

Statystyki pokazują, że coraz więcej turystów wybiera miejsce wypoczynku na podstawie ulubionego filmu lub serialu telewizyjnego. Zjawisko polowania na plany filmowe zyskało nawet nazwę set-jetting, a Maroko jest jedną z ulubionych lokalizacji do uprawiania tej charakterystycznej turystyki.

Biuro podróży w Maroku