Poznaj Ouarzazate – filmowe miasto na pustyni

Ouarzazate jest uważane za jedno z najlepszych miejsc dla turystów w Maroku. Jego rozległe, surowe otoczenie wyznacza geograficzny początek pustyni Sahara. Ta zmiana krajobrazu sama w sobie jest majestatycznym widowiskiem – po przejechaniu Atlasu Wielkiego naszym oczom ukazują się żyzne doliny ukrywające gaje palmowe, formacje sklane rzeźbione przez wiatr i wodę, wiekowe kazby, obronne ksoury i zapierające dech w piersiach widoki. Przekonaj się, że wbrew obiegowej opinii, Ouarzazate to o wiele więcej niż tylko Ait Benhaddou.

Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 1

OuarzazateBrama Pustyni

Na progu wielkiego południa, na rozległym pustynnym płaskowyżu wznosi się majestatyczny Ouarzazate, mieszanka zielonych oaz, ochrowych kazb, kwitnących dolin, górskich i pustynnych pejzaży.

Ouarzazate jest ważnym ośrodkiem turystycznym w południowym Maroku.

Miasto Ouarzazate i jego region oferują piękne naturalne krajobrazy, które od lat przyciągają nie tylko turystów z całego świata, ale i największych producentów i filmowców z Hollywood i innych krajów.

Nasz film promocyjny o Ouarzazate

Gdzie jest Ouarzazate?

Ouarzazate to największe miasto w południowo-wschodnim Maroku. Jest położone 540 kilometrów od Rabatu i 205 kilometrów od Marrakeszu.

Znajduje się w regionie Drâa-Tafilalet, w prowincji Ouarzazate, której jest stolicą.

Populacja wynosi około 56 000 mieszkańców (wg spisu ludności z 2004 roku).

Prowincja Ouarzazate jest miejscem gdzie łączą się drogi w czterech kierunkach, do doliny Dades, doliny Draa, w kierunku regionu Souss-Massa (Agadir) i w stronę Marrakeszu.

Geograficznie, Ouarzazate znajduje się pomiędzy pasmem Atlasu Wysokiego a Saharą. Zlokalizowane pośrodku jałowego i skalistego płaskowyżu na wysokości 1160 metrów otrzymało przydomek “bramy pustyni”.

Historia Ouarzazate

Region Ouarzazate od zawsze przyciągał uwagę historyków, choć nadal pozostaje dla nich zagadką. Badania archeologiczne, znalezione ryty skalne i kurhany, dowiodły istnienia różnych cywilizacji, które żyłyby w tym regionie już w czasach prehistorycznych.

Berberowie są pierwszymi znanymi dotąd mieszkańcami tego regionu.

Położenie Ouarzazate, w centrum dróg jadących na północ, południe, wschód i zachód, uwarunkowało jego historię. W przeszłości był to przystanek dla afrykańskich handlowców zmierzających w kierunku północnych miast Maroka i Europy.

Samo miasto powstało jednak niedawno.

Podczas okupacji francuskiej, Francuzi wybrali to miejsce na bazę wojskową kontrolującą cały południowo-wschodni region Maroka. W 1920 roku baza wojskowa została rozwinięta i rozbudowana jako miasto garnizonowe, centrum administracyjne i miejsce kolekcjonowania podatków.

Dzisiejsze Ouarzazate w niczym nie przypomina tego zaplecza bazy wojskowej, którym było jeszcze niedawno. Obecnie jest to żywe miasto z dużymi aspiracjami.

Międzynarodowa sława przyszła do Ouarzazate w 1962,gdy David Lean wybrał tutejsze plenery na nakręcone swojego dzieła “Lawrence z Arabii”. Od kiedy uwaga świata kina została zwrócona na Ouarzazate, zdążyły tu powstać 3 studia filmowe (w tym jedno największe powierzchniowo studio filmowe na świecie), szkoła filmowa, Muzeum Kina i dziesiątki filmów, seriali i dokumentów.

W połowie lat osiemdziesiątych zaczął pełnić funkcję ośrodka wypoczynkowego i od tamtej pory liczbą nowych hoteli najwyższej klasy rośnie.

Co oznacza nazwa “OUARZAZATE“?

Tymczasem etymologicznie nazwa Ouarzazate pochodzi od słów z języka Amazigh „ouar” (bez) i „zazt” (hałas), co oznacza “bez hałasu”, “cichy”, “bezgłośny” i odnosi się do odosobnionej i spokojnej lokalizacji miasta.

Obcokrajowcom najłatwiej skojarzyć nazwę miasta Ouarzazate z frazą “Where is that?“. I coś w tym jest – nie dość, że daleko to jeszcze ciężko wymówić.

Spolszczona nazwa miasta to Warzazat.

Dzisiejszy Ouarzazate

Głównym punktem miasta jest ulica Avenue Muhammed, która zaczyna się jeszcze na dlugo przed samym miastem i przecina je, mijając po drodze Kazbę Taourirt, kończąc sie na trasie w kierunku Skoury i potem pustyni.

Ekonomia Ouarzazate jest zależna od rolnictwa, turystyki i produkcji filmowych.

Powoli Ouarzazate staje się też ośrodkiem gospodarczym w Maroku. Miasto znajduje się w końcowej fazie budowy elektrowni słonecznej, która obok elektrowni wodnych i wiatrowych ma dostarczyć prawie połowę energii Maroka do 2020 roku.

Ouarzazate jest organizatorem lub współorganizatorem wielu wydarzeń i wyścigów odbywających się na południu Maroka, w tym, uważany za najtrudniejszy wyścig na świecie, Maraton Piasków.

W odniesieniu do kultury i tradycji Ouarzazate jest punktem, w którym spotykają się różne kultury, ale znane jest ze swoich zwyczajów i tradycji Amazigh. Ahwach jest przykładem tradycyjnej muzyki, która jest tam bardzo ceniona. Do dziś Ahwach jest ważnym elementem uroczystości ludowych, zwłaszcza ślubów.

Obszar Ouarzazate znany jest również z dywanów Ouazguita w geometryczne czerwono-pomarańczowe wzory na czarnym tle.

Ouarzazate to miejsce, skąd wielu podróżnych decyduje się na rozpoczęcie wycieczki na pustynię Sahara.

Jak dojechać do Ouarzazate

Ouarzazate jest bardzo dobrze połączone z innymi miastami w Maroku.

Do Ouarzazate można dojechać autobusem lub grand taxi. Do Ouarzazate nie można dojechać pociągiem.

Swoje terminale mają tutaj CTM i Supratours. Podróż autobusem z Marrakeszu do Ouarzazate trwa 4 godziny i kosztuje 90 dirhamów.

W mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko, obsługujące bezpośrednie loty z Madrytu, Paryża, Bordeaux i Marsylii, oraz lokalne loty z Marrakeszu i Casablanki.

Lotnisko Ouarzazate znajduje się 2 km od centrum miasta, można wziąć taksówkę, poprosić o transfer z hotelu lub odebrać wypożyczony samochód.

Cena lotu Marrakesz-Ouarzazate jest stała i wynosi 60 euro w obie strony. Cena biletu Casablanca-Ouarzazate w obie strony wynosi 75 euro.

TOP 5 najciekawsze atrakcje W Ouarzazate

Poznaj pozostałe atrakcje Ouarzazat.

Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 21. KAZBA TAOURIRT
Odwiedź Kazbe Muzeum Taourirt z oficjalnym przewodnikiem, który wyjaśni ci zawiłą historię kazby i pokaże najlepsze miejsca.
Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 32. OAZA FINT
Nie możesz ominąć Oazy Fint, jednej z najpiękniejszych oaz w Maroku.
Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 43. KSAR AIT BENHADDOU
Nie przegap Ksar Ait Benhaddou, jedynego zabytku w południowym Maroku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 24. STUDIA FILMOWE
Odwiedź jedno ze studiów filmowych, w którym kręcono wiele słynnych hollywoodzkich produkcji albo nawet zwiedź najprawdziwszy plan filmowy.
Poznaj Ouarzazate - filmowe miasto na pustyni 65. NIEDZIELNY SOUK
Nie przegap niedzielnego targu (Souk), jest to jeden z najlepszych w Maroku, szczególnie w pierwszą niedzielę miesiąca

Ouarzazate pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Ouarzazate

Ouarzazate ma suchy i pustynny klimat. Latem jest gorąco, ale zimą może być bardzo chłodno, z wiatrami spływającymi z gór Atlasu Wysokiego. Zimą temperatury w nocy mogą spaść do zera.

Opady deszczu są niskie i nieregularne, a w podczas lata zerowe. Roczna suma opadów wynosi tylko 112 mm.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku