Najlepsze atrakcje Merzougi i okolic


Wioska Gnawa - Khamlia, Maroko
Wioska Khamlia, Maroko

Atrakcje w Merzouga i okolicy

Wydmy Erg Chebbi

Erg Chebbi, zwykle znany jako Wydmy Merzouga, są najwyższymi wydamami w Maroku i jednym z dwóch największych „ergów” marokańskiej Sahary – drugi to Erg Chegaga koło M’Hamid. Spektakularne pomarańczowe wydmy Erg Chebbi znajdują się w odległym regionie Maroka i rozciągają się wzdłuż granicy Algierii.

Krajobraz Erg Chebbi jest czymś wyjątkowym na świecie. Wydmy górują nad całą okolicą swoimi imponującymi wymiarami. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku.

Już od Erfoud można obserwować jak dynamicznie zmienia się krajobraz. Z pustynnego płaskowyżu wulkanicznego, przez gaje palmowe Rissani, aż do pomarańczowego piasku wydm w Merzoudze.

Wydma Erg Chebbi ma około 20 km długości i 5 km szerokości, a jej wysokość w niektórch miejscach sięga ponad 150 m. Wydmy Erg Chebbi znajdują się na wysokości 780 m n.p.m. Wydmy składają się prawie wyłącznie z ziarenek kwarcu o podobnej wielkości, czemu zawdzięczają swój nieprawdopodobny pomarańczowy kolor.

Wokół wydm jest kilka osad, w których rodziny nomadów osiedliły się w ostatnich dziesięcioleciach.

Pobyt na wydmach oferuje całą gamę pustynnych aktywności, o których przeczytasz poniżej. Możesz spędzić wymarzoną noc na pustyni w obozie berberyjskim, tuż u podnoża wydm, możesz odbyć przejażdżkę na dromaderze, forografować wschody i zachody słońca i wiele więcej.

Spolszczona nazwa Erg Chebbi to Irk asz-Szabbi .

  • Jak dojechać na Wydmy Erg Chebbi? – wydmy Erg Chebi są oddalone o 10 km od centrum Merzougi. Do hoteli i biwaków prowadzą trasy szutrowe, mniej lub bardziej oznakowane. Aby dojechać na wydmy Merzouga nie potrzeba samochodou 4×4 – trasy są płaskie, wyjeżdżone i mało piaszczyste.

Jezioro Merzouga

To naprawde piękne i zaskakujące miejsce.

Jezioro Dayet Srij, czyli jezioro Merzouga, znajduje się 2 km na zachód od wioski Merzouga. Jest to doskonałe stanowisko ornitologiczne, gdzie można obserwować dużą różnorodność gatunków ptaków, takich jak myszołowy, sokoły, bociany, rybitwy, pliszki, skowronki, kaczki, gołębie, wróble pustynne i wiele wiele innych.

To pustynne jezioro pośród morza piasku jest magnesem dla rzadkich ptaków wodnych. Jezioro jest często suche latem, a najpełniejsze jest po zimie.

Jezioro Merzouga nazywane jest czasem jeziorem flamingów, ze względu na liczne kolonie flamingów, które zlatują się tam wczesną wiosną.

Wybierz się nad jezioro popołudniu, gdy ptaki są bardziej aktywne, a w wodach jeziora możesz zobaczyć odbicie wydm i zachodzące słońce.

Jezioro często otoczone jest stadem wielbłądów, które przychodzą tutaj by się napić i ochłodzić w wodzie.

Spacer z Merzougi nad jezioro zajmuje około 45 minut.

Wioska Khamilia

Wioska Khamilia, w pobliżu Merzougi, jest zamieszkała przez potomków czarnych niewolników plemienia Gnawa, którzy przybywali na te tereny wraz z karawanami z towarami z Afryki subsaharyjskiej.

Przynieśli oni ze sobą swoje zwyczaje i tradycje, ale to ze względu na tradycyjną muzykę Gnawa, wioska ta zajmuje wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie kraju. Hołd tej muzyce oddaje coroczny Festiwal Gnawa i Muzyka Świata w Essaouirze, który ściaga prawdziwe tłumy słuchaczy.

Hipnotyzujące rytmy muzyki Gnawa grane na przypominających kastaniety krakebach są znane ze swoich leczniczych właściowości dla ciała i ducha.

Mieszkańcy Khamlia to bardzi przyjaźni i spokojni ludzi, a ich muzykę i taniec możesz zobaczyć na żywo w wiosce.

  • Gdzie jest wioska Khamlia? – znajduje się 5 km od Merzougi.

Erfoud

Erfoud to największa oaza w regionie. Jest to byłe miasto wojskowe, które dziś słynie z wydobycia skamielin i tworzonego z nich rzemiosła. W Erfoud warto zobaczyć wspaniale oświetlone słońcem drzwi pałacu królewskiego (jednego pałacu na Saharze) i panoramę we wzgórza Borj Este. W odleglości 25 km od miasta można podziwiać współczesne rzeźby stworzone z pustynnych materiałów, najciekawsze z nich to Niebiańskie Schody, Miasto Orion i Złota Spirala.

Skamielin i minerałów

Okolice Erfoud i Merzougi są bogate w różne skamieliny. Można tu znaleźć wiele ich odmian, a także wysokiej jakości minerały.

W okolicy znajduje się wiele warsztatów kamieniarskich, które z dużych czarnych płyt skamielin wycinają wszelkiego rodzaju przedmioty użytkowe i dekoracyjne jak umywalki, naczynia, blaty, ramy lustrzane, płytki podłogowe itd. Wobraź sobie swoją kuchnię z blatem ze skamielinami amonitów, które mają 100 milionów lat!

Skamieliny należą do okresu górnej kredy, około 95 milionów lat temu. W regionie znaleziono szczątki dinozaurów, prehistorycznych krokodyli, żółwi i ryb, które dowodzą, że Sahara nie zawsze była pustynią…. Dla fanów paleontologii i archeologii szczególnie interesujące jest fakt, że odkryto tutaj jednego z największych mięsożernych dinozaurów na świecie, Carcharodontosaurus saharicus.

Kopalnie

Region jest bogaty w złoża surowców naturalnych jak ołów, żelazo, malachit, piryt miedziowy, galeny.

Taouz

Około 20 km na południe od Merzougi znajduje się Taouz, gdzie możesz zobaczyć ryciny skalne.

Morocco National 4×4 Auto Museum

Muzeum dla entuzjastów motoryzacji. Ciekawe i zadbane muzeum prezentujące kolekcję samochodów wyścigowych i samochodów 4×4. Niektóre egzemplarze to prawdziwe perełki, jak te używane podczas podróży przez wydmy przez rodzinę królewską. Wstęp jest bezpłatny.

Jezioro Yasmina

Małe i urocze jeziorko Yasmina znajduje się na północ od Merzougi, niedaleko hotelu Yasmina.

Rissani

Małe miasteczko i gaj palmowy Rissani znajduje się 40 km od Merzougi i 17 km od Erfoud. Rissani to starożytne miasto Sijilmassa, którego ruiny możemy zobaczyć na obrzeżach miasta. Miasto Sijilmassa było jednym z ważnych przystanków na trasie karawan z Timbuktu. Ponadto jest to miejsce narodzin dynastii Alawitów, która do dziś rządzi Marokiem. Wykopaliska archeologiczne trwają.

Obecnie Rissani słynie ze swojego prawdziwie autentycznego targu, jednego z najlepszych w Maroku i jednego z najważniejszych w regionie. Panuje tutaj ożywiony ruch, a na tradycyjnych stoiskach sprzedawców znajdziesz owoce, warzywa, odzież, jedzenie uliczną, artykuły codziennego użytku, przyprawy, a nawet ryby. Świetne miejsce do zaobserwowania mieszkańców i ich zwyczajów.

Ksar Maadid

Ufortyfikowana wioska znajdująca się w Erfoud.

Gara Medouar

Ciekawa formacja geologiczna, góra przypominająca otwarty krater. Można tutaj dojechać nieoznaczoną szutrową drogą. Nakręcono tutaj sceny do filmu o przygodach Jamesa Bonda „Spectre”.

Aktywności w Merzouga

Oto lista ciekawych zajęć, które możesz zrobić podczas pobytu w Merzoudze.

Niezależnie czy masz ograniczony budżet, czy też lubisz zapewnić sobie trochę luksusu podczas podróży, Merzouga jest idealnym miejscem, gdzie na pewno nie będziesz się nudził.

Wiele z tych aktywności jest bezpłatnych.

Wspinaczka na najwyższą wydmę w Merzoudze

Ulubioną aktywnością wszystkich turystów przybywających na wydmy Erg Chebbi jest wspinaczka na szczyt wydmy, by oglądać zachód słońca.

Jeśli chcesz wspiąć się na wydmę najlepiej zrobić to popołudniu, gdy temperatura jest bardziej znośna, a słońce się zniża. Będziesz mógł obejrzeć fascynujący spektakl kolorów zachodzącego słońca nad pustynią Sahara.

Ze szczytu wydmy widać panoramę całego regionu, okoliczne wioski i jezioro w oddali. Po drugiej stronie wydm zobaczysz skalistą pustynię, która prowadzi do granicy z Algierią.

By wspiąc się na najwyższą wydmę w Merzoudze licz minimum 30 mint drogi w jedną stronę.

Pamiętaj, że wspinanie się po piasku nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Koniecznie zabierz ze sobą minimum jedną dużą butelkę wody. Jeśli wybierasz się sam, zawsze poinformuj kogoś, że wychodzisz.

Noc na pustyni, czyli berberyjski biwak na Saharze

Najbardziej imponująca jest cisza. Pustynia narzuca ją swoją wielkością i powagą. Idealne i nieskrępowane formy wydm przepychane przez wiatr, gra świateł o zachodzie słońca i wschodzie słońca na wydmach to magiczny moment.

zaopatrz się w potrzebne produkty, na miejscu nie ma zbyt wielu opcji na zakupy.

W programie przejażdżka na wielbłądach, a następnie noc na pustyni.

Wschód / zachód słońca nad wydmami

Dzięki niesamowitemu kolorowi piasku wschody i zachody słońca na Erg Chebbi są niezapomniane. W miarę jak słońce się obniża obserwuj grę światła i cienia na piasku, który nabiera w tych momentach czerwonawego odcienia.

Jest to idealny moment dla zapalonych fotografów i dla fotografów amatorów – w takim świetle zdjęcia robią się same.

Na wschód słońca musisz wstać bardzo wcześnie, by zdążyć wdrapać się na wydmę zanim słońce zacznie swój spektakl. Dokładne czasy zachodów i wschodów słońca są zależne od pory roku.

Podziwianie gwiazd

To bardzo kojące uczucie, leżeć na piasku, w absolutnej ciszy i obserwować drogę mleczną, która dzięki czystemu powietrzu nad Erg Chebbi jest tutaj szczególnie pięknie widoczna.

Gdy chcesz się dowiedzieć i widzieć więcej, możesz zorganizować profesjonalny wieczór z teleskopami, by podziwiać gwiazdy nad Saharą.

Przejażdżka na wielbłądach

To jedna z głównch atrakcji turystycznych Maroka, a dla wielu spełnienie romantycznego wyobrażenia o okrętach pustyni przemierzających tysiące kilometrów w karawanach.

Po wydmach wielbłąd może przewieźć cię na swoim grzbiecie, by obserwować zachód słońca. Jeśli chcesz ogłądać zachód słońca z samego szczytu, to na najwyższe wydmy musisz jednak wejść pieszo.

Utarło sie wyrażenie „przejażdżka na wielbłądach”, choc w rzeczywistości w Maroku występują tylko dromadery, czyli wielbłądy jednogarbne.

Obserwacja pustynnej fauny

Rano na pewno uda ci się zaobserwować intrygujące ślady na piasku, przeplatające się dróżki i małe dziurki. Nocą pustynia jest pełna życia, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać inaczej.

Na teranach pustynnych występują licznie różne gatunki zwierząt. Możesz zobaczyć gady (jaszczurki i węże), ssaki (myszoskoczki, jeże pustynne, myszy polne i lisy pustynne) i liczne owady (chrząszcz skarabeusz). Występują tutaj także skoropiny, które najczęściej są aktywne nocą i zwykle unikają ludzi (by uniknąć ukąszeń najlepiej nosić pełne obuwie na pustyni).

Jeśli jesteś wielbicielem ptaków koniecznie udaj sie na spacer nad jezioro Merzouga.

Sandborading i zjazd na nartach ze szczytu wydm

Jeśli zejście z wydmy wydaje się zbyt trywialne, możesz rozważyć inną opcję. Czy wiedziałeś, że w Merzouga można jeździć na nartach i snowboardzie!

Dla wielbicieli sportu i adrenaliny polecamy zjazd na snowboardzie, nartach lub saneczkach z najwyższej wydmy w Maroku! Wyprawę, sprzęt i przewodnika możesz zorganizować w swoim hotelu lub wynająć deskę z jednego z punktów w Merzoudze (cena od 50 dh za deskę na dzień).

Pamietaj, że najpierw sam musisz wnieść swój sprzęt na górę, a dopiero potem rozkoszować się ześlizgiwaniem po wydmie z pełną prędkością.

Jazda na nartach i desce po piasku to niezapomniane i rzadkie przeżycie. Dodatkowo sandborading jest bezpiecznym sportem, a upadki bardzo miękkie.

Gorące kąpiele piaskowe (arenoterapia)

Podczas wakacji Marokańczycy tłumnie zjeżdżają sie do Merzougi by zażywać gorących kąpieli piaskowych. Jest to bardzo popularna w Maroku i Algieri alternatywna metoda leczenia. W Europie znana jest tylko we Włoszech.

Piasek z wydm Erg Chebbi słynie z właściwości terapeutycznych przeciwko niektórym chorobom reumatycznym, zapaleniom stawów, bólom pleców, niektórym chorobom skóry, a także przy nadwadze.

Arenoterapię (zwaną też psammatoterapią) stosuje się od czerwca do września, gdy piasek jest najgorętszy, ma wtedy naturalną temperaturę 45°C.

Do sesji trzeba się odpowiednio przygotować i jeśli jest to twój pierwszy raz poszukaj fachowej organizacji na miejscu w Merzoudze. Sama sesja jest krótka, trzeba zostać zakopanym po szyję na kilka minut (maksymalnie 10) w bardzo gorącym piasku. Podczas sesji należy być pod stałą obserwacją lekarza. Musisz mieć zakrytą głowę i stale się nawadniać.

Przed wypróbowaniem tego rodzaju terapii, zasięgnij porady swojego lekarza. Są choroby, jak cukrzyca, czy astma, które uniemozliwiają kąpiele piaskowe.

Przejażdżka quadem lub jeepem 4×4

Dla fanów sportów motorowych jest to powód sam w sobie, by przyjechać na pustynię do Merzougi. Jednak mając tyle wspaniałych offroadowych terenów dookoła, trzeba dodać, że jazda po samych wydmach nie jest przykładem zrównoważonej turystyki i należy jej unikać, aby nie niszczyć piękna wydm i nie zakłócać spokoju innych turystów.

Paralotnia i kitesurfing na wydmach

Lot balonem nad wydmami

Joga na Saharze

Biuro podróży w Maroku