Maroko pogoda miesiąc po miesiącu • Porównanie temperatur


Dla wielu odwiedzających pogoda w Maroko jest najważniejszym czynnikiem określającym najlepszy czas podróży. W zależności od regionu, każdy miesiąc ma swoje uwarunkowania klimatyczne. Aby móc w pełni wykorzystać swoją podróż, dobrze jest wybrać odpowiedni miesiąc na wyjazd.

Plaża w Agadirze - Maroko Pogoda
Plaża w Agadirze nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego

Kiedy jest najlepsza pogoda w Maroku?

Maroko jest uniwersalnym kierunkiem wakacyjnym, który dzięki swojemu różnorodnemy ukształtowaniu terenu dopasuje się do Twoich planów podróży.

Lato (lipiec, sierpień) jest dla większości zbyt gorące na pustynnych obszarach, wiec góry i plaże na wybrzeżu są lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą znieść upałów.

Najlepszy czas to wiosna i jesień. Są to optymalne pory roku, podczas ktorych temperatura pozwala na odwiedzenie kazdego zakatka Maroka.

Podróżowanie do Maroko zimą także ma swoje zalety. Jest to tańsza pora roku, a ruch turystyczny jest niewielki – będziemy mieli wiele miejsce tylko dla siebie. To także czas na niesamowite doświadczenie – narty w Maroku.

Poniżej znajdzisz przegląd pogody i temperatur w Maroku na każdy miesiąc.

Styczeń

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Maroku, jednak w porównaniu do reszty półkuli północnej pogoda w styczniu w Maroku jest wręcz wspaniała.

Większość dni jest słoneczna. Opady występują głównie na północy kraju i na wybrzeżu, ale może popadać też w głębi kraju. Dzienne temperatury są łagodne, a noce chłodne. Najzimniejsze noce na są na pustyni i na terenach górskich.

Zależnie od miejsca, w ciągu dnia temperatury wahają się od 10-20°C (na pustyni mogą być nawet wyższe).

Średnia dzienna temperatura w Marrakeszu wynosi 20°C, a w nocy 8°C. Dzienne temperatury w górach mogą spaść poniżej 8°C. Opady śniegu są powszechne w górach w styczniu i lutym, tak więc styczeń to idealny czas na narty w Maroku.

Chłodniejsze temperatury sprawiają, że styczeń to komfortowy czas dla tych, którzy chcą odkrywać cieplejsze obszary kraju. Jeśli źle znosisz wysokie temperatury, a zawsze chciałeś zobaczyć pustynię Sahara, styczeń to dobry moment, by to zrobić.

Warto pamiętać, że niezależnie od miejsca, temperatury drastycznie spadają po zachodzie słońca, a największa amplituda dziennej temperatury jest na pustyni (temperatura spada do lub poniżej 0°C).

Od połowy do końca stycznia to także czas, kiedy ruch turystyczny jest niższy. Oznacza to, że jest to najtańszy czas na podróż do Maroka, łatwiej ci będzie zarezerwować pokój w wybranym hotelu lub riadzie, wycieczki objazdowe po Maroku nie będą przepełnione,

Linie lotnicze często mają promocje i bardzo łatwo znaleźć tanie loty do Maroko w tym okresie.

Pamiętaj, aby rezerwować hotel z ogrzewaniem (albo zabrać ze sobą śpiwór).

Luty

W lutym zima mija, a wiosna jest tuż na horyzoncie. Dni są słoneczne, temperatury zaczynają się nieco nagrzewać w lutym, co sprawia, że Maroko jest doskonałym miejscem na zimowe wakacje.

Jest to dość mokry miesiąc szczególnie na północy kraju i na wybrzeżu, ale może popadać też wewnątrz kraju.

Luty jest również jednym z najtańszych czasów podróży do Maroka. Luty jest ciągle poza sezonem, jest więc mało ludzi, a hotele i riady w Marrakeszu obniżają ceny. Dobry czas by zdobyć tani bilet do Maroka.

Temperatury rosną nieznacznie, średnio od 10°C do 22°C lub więcej, w zależności od obszaru kraju, w którym się znajdujesz. Tak jak w styczniu, noce są nadal zimne, więc zabierz ciepłe okrycie.

To dobry czas na wizytę na pustyni, temperatury w dzień wynoszą około 20°C, z dość chłodnymi nocami.

Luty to świetny czas, aby odwiedzić Maroko. Dwie niewątpliwe zalety odwiedzenia Maroka w lutym to fakt, że pogoda w Maroku w lutym jest bardzo umiarkowana, a liczba turystów jest niewielka.

Marzec

Początek wiosny w marcu w Maroku to doskonały czas na zaplanowanie podróży do Maroka. Temperatury rosną w ciągu dnia i są bardzo komfortowe w większości miejsc. Wieczory szybko wychładzają się po zachodzie słońca, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na cieplejsze ubrania, jeśli planujesz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu po zmroku.

W zależności od obszaru kraju, który odwiedzasz średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą od 20-24°C. Noce są jednak nadal chłodne, temperatury w nocy spadają do 11-14°C.

Pogoda może się znacznie różnić w zależności od regionu. dobrze jest być przygotowanym na deszcz, szczególnie na północy kraju. W górach Atlas lub Rif w marcu, nadal może zalegać śnieg.

Ruch turystyczny w marcu wciąż jest dość lekki, co sprawia, że ​​jest to świetny czas na podziwianie niesamowitych widoków bez tłumów. Jeśli Wielkanoc wypada w marcu, może nastąpić zwiększony ruch turystyczny.

Jeśli pragniesz cieszyć się pięknem wspaniałej przyrody, marzec to idealny czas w roku. Drzewa i kwiaty pączkują i zielenieją, a miłośnicy przyrody znajdą w Marcu przyjemny czas na zwiedzanie okolicy. Wiosna to piękna pora roku, a wielu twierdzi, że to najlepszy czas by odwiedzić Maroko.

W Maroko pogoda w marcu jest świetna na wędrówki po górach, wizyty nad wodospadami i w parkach narodowych.

Kwiecień

Kwiecień to niewątpliwie jeden z najlepszych miesięcy na podróż do Maroka. Niezależnie od tego, czy masz w planach zwiedzanie cesarskich miast Maroka, wyprawę na pustynię, czy górski trekking w Atlasie, kwiecień to świetny czas, aby to zrobić.

Noce są coraz cieplejsze, a dni słoneczne i bardzo przyjemne. Spodziewaj się chłodnych wieczorów w większości miejsc w kraju, temperatury spadają po zachodzie słońca, osiągając w niektórych miejscach do 12°C. W kwietniu jest mało deszczu, chociaż możliwe są krótkie opady.

Sahara może już być dla niektórych zbyt gorąca w ciągu dnia, ale dla większość innych miejsc w Maroku jest to czas idealny.

Wiosna ożywa w kwietniu w Maroku. W marcu i kwietniu krajobraz rozkwita i zieleni się, a rzeki się wypełniają. Jest to najlepsza pora roku na wędrówki po górskich szlakami, na wizyty w parkach narodowych i nad wodospadami.

Ruch turystyczny wzrasta, szczególnie w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, gdy bardzo licznie zjeżdżają się Hiszpanie. Ceny lotów, hoteli, wycieczek i wynajmu aut w tym czasie wzrastają.

W kwietniu odbywają się dwa ważne wydarzenia na pustyni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny i wyczerpujący Maraton Piasków, więc jeśli szukasz emocji, kwiecień w Maroku ma wiele do zaoferowania.

Maj

Miesiąc maj jest w zasadzie bramą do lata i jest to wspaniały czas, aby odwiedzić Maroko, zwłaszcza dla podróżnych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzień na plaży, piesza wędrówka po górach, zwiedzanie starych ruin lub spacer krętymi uliczkami marokańskiej medyny – niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić, maj to wspaniały czas na pobyt w Maroku.

Temperatury w maju są komfortowe w większości miejsc, a przyroda jest w pełnym rozkwicie. W Maroko pogoda w maju jest wspaniała zarówno na wybrzeżu jak i wewnątrz kraju. Noce są dostatecznie ciepłe, a wieczory przyjemne.

Temperatury w miastach wewnątrz kraju oscylują między 15-29°C. Temperatura w Marakeszu w maju wynosi do 29°C, a w nocy spada do 14°C.

Agadir jest nieco chłodniejszy niż wnętrze kraju, ale temperatury w ciągu dnia wynoszą już około 22-23°C i 9-13°C w nocy.

Im dalej na południe Maroka w kierunku pustyni, tym wyższe będą temperatury w ciągu dnia. Temperatury na pustyni mogą być zbyt wysokie dla osób wrażliwych na ciepło.

Dla tych osób wizyta w górach Atlas w maju będzie lepszym rozwiązaniem, z temperaturami średnio 22°C w ciągu dnia i chłodniejszymi wieczorami.

Turystyka jest ożywiona. Najlepsze hotele i wycieczki warto rezerwować z wyprzedzeniem.

Wraz z rosnącym natężeniem ruchu turystycznego w maju, pamiętaj, że dobre oferty wyprzedają się szybko. Bądź przygotowany na cierpliwość podczas zwiedzania najpopularniejszych miejsc wśród turystów.

Maj to także świetny czas, aby cieszyć się wspaniałym jedzeniem Maroka. Świeże owoce i warzywa są dostępne wszędzie, a pola i oazy są pełne upraw, stwarzając okazję do zrobienia pięknego zdjęcia.

W maju odbywa się wiele festiwali w Maroku. Najsłynniejsze z nich to Festiwal Róż w Kelat Mgouna i Mawazine – Koncert Rytmu Świata w Rabacie. Dla tych, którzy zastanawiają się, kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Maroku, maj może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie!

Czerwiec

Czerwiec w Maroku jest tuż przed falą turystów i falami upałów. Pierwszy letni miesiąc jest bardzo ciepły i słoneczny. Czerwiec to wspaniały czas na relaks w pięknym riadzie, kąpiele w hotelowym basenie, zwiedzanie gór lub przejażdżke konna o zachodzie słońca na plaży. Pogoda w czerwcu na pewno cię zachwyci.

W głębi lądu temperatury znacznie się podnoszą, z reguły im dalej w głąb lądu, tym cieplejsze będą temperatury. W najcieplejszych miastach kraju mogą osiągnąć do 35°C. Średnia dzienna temperatura w Marrakeszu i w Fezie waha się od 25°C do 35°C, z przyjemnie chłodniejszymi wieczorami.

Temperatury na wybrzeżu wynoszą średnio od 20°C do 25°C.

W górach dni i noce są trochę chłodniejsze. W rzeczywistości nawet w czerwcu zdarza się widzieć śnieg w regionie Atlasu Wysokiego.

Czerwiec to początek pory suchej w Maroku. Jest całkiem normalne, że w większości obszarów w ogóle nie ma deszczu, aż do września lub października.

Czerwiec jest popularnym miesiącem dla ruchu turystycznego, dlatego warto pamiętać o tym podczas rezerwacji zakwaterowania. Popularne riady i hotele są często pełne o tej porze roku. Dokonanie rezerwacji z wyprzedzeniem jest z pewnością świetnym pomysłem, zwłaszcza jeśli planujesz wziąć udział w jednym z obleganych festiwali lub innych imprez odbywających się w całym kraju.

To idealny czas dla wielbicieli muzyki, którzy są przyciągani przez kilka wartych uwagi festiwali – Festiwal Muzyki Gnaoua w Essaouirze i festiwal World Sacred Music w Fezie.

Dla podróżnych wrażliwych na ciepło jedną z opcji jest pobyt w pobliżu wybrzeża. Innym sposobem jest wypełnianie dni czynnościami, które utrzymują cię w cieniu i poranne zwiedzanie, gdy nie jest jeszcze tak ciepło. Odwiedzanie pięknych górskich regionów Maroka to także świetny sposób na znalezienie chłodniejszych temperatur i zapierających dech w piersiach krajobrazów, które zapamiętasz na resztę swoich dni.

Lipiec

Lipiec jest drugim najgorętszym miesiącem w roku, ale także jednym z najsuchszych.

W Maroko pogoda w lipcu jest bardzo gorąca, z mocnym i jasnym słońcem. Dla ludzi, którzy lubią wysokie temperatury, lipiec to świetny czas na zwiedzanie Maroka.

Miejsca śródlądowe i pustynia mogą być dla wielu zbyt gorące i zbyt suche, ale miasta nadbrzeżne są chłodniejsze dzięki orzeźwiającej bryzie oceanu, co czyni je popularnym miejscem dla turystów.

Średnie dzienne temperatury w Maroko w czerwcu to 29-36°C przez większość dni. Po zachodzie słońca jest chłodniej, ale ciągle ciepło, średnio od 18-22°C.

Najprzyjemniejsze temperatury w ciągu dnia występują wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Atlantyku, a także w górach Atlasu Wysokiego.

Ruch turystyczny jest wysoki w lipcu, a popularne nadmorskie miasta mogą być dość zatłoczone. Miej to na uwadze przy planowaniu podróży, abyś mógł zarezerwować wybrany hotel z wyprzedzeniem. Wiele tańszych hoteli nie ma klimatyzacji – zwróć na to uwagę przy wyborze zakwaterowania.

Życie w Maroku spowalnia, miasta mogą być bardzo spokojne w ciągu dnia, a ożywają w nocy, gdy jest chłodniej.

W lipcu w Maroku odbywają się wspaniałe festiwale muzyczne i artystyczne, zlokalizowane w niektórych chłodniejszych częściach kraju, a większość aktywności ma miejsce po zachodzie słońca.

Na wakacje w Maroku w lipcu zapakuj nakrcie głowy, lekki szal do okrywania i okulary przeciwsłoneczne.

Sierpień

Sierpień jest najcieplejszym i najsuchszym miesiącem w Maroku. Temperatury są najwyższe, niebo bezchmurne, a noce gorące.

Temperatury wahają się od 29°C do nawet 45°C, w zależności od regionu kraju, a najgorętsze obszary są w głębi lądu. Temperatury są bardziej znośne wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Morza Śródziemnego oraz gór Atlasu Wysokiego.

Na pustyni jest upalnie, ponad 40°C, w głębi pustyni notuje się temperatury nawet ponad 50°C.

Dla osób wrażliwych na ciepło sierpień może być niezwykle trudnym miesiącem do odwiedzenia Maroko. Jeśli chcesz uciec przed upałem, udaj się do nadmorskich miast Maroka lub wybierz się w chłodniejsze góry Atlas lub Rif.

Sposobem na radzenie sobie z upałami jest podążanie za przykładem miejscowych i pozostanie w cieniu w najgorętszej części dnia. Zwiedzanie na otwartych przestrzeniach zarezerwuj na rano, a podczas najgorętszych godzin dnia można spędzić czas w muzeach lub klimatycznej restauracji. Temperatury stają się chłodniejsze po zachodzie słońca, i wtedy miasta ożywają.

W lipcu i sierpniu przypada szczyt sezonu turystycznego na wybrzeżu – koniecznie zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem, najpopularniejsze miejsca i wycieczki wyprzedają się szybko. Sami Marokańczycy też uciekają przed miejskim upałem spędzając wakacje na plaży. Podczas rezerwacji zakwaterowania wybierz hotel z klimatyzacją.

Pustynia mimo upalnych temperatur także notuje spory ruch, gdyż letnie miesiące zbiegają się w czasie z wakacjami szkolnymi w Europie, a każdy marzy o zobaczeniu Sahary i spędzeniu nocy pod gwiazdami.

Pakując się na marokańskie wakacje w sierpniu, koniecznie spakuj kapelusz z szerokim rondem, lekkie chusty do zakrywania włosów lub ramion, a także okulary przeciwsłoneczne. Możesz nawet rozważyć zabranie parasola, dzięki czemu możesz nosić ze sobą swój cień, gdziekolwiek jesteś.

Wrzesień

To jeden z najlepszych miesięcy na wizytę w Maroku. Pogoda we wrześniu pozwala na odkrywanie wszystkiego najlepszego co Maroko ma do zaoferowania – to czas na plaże, na góry i na pustynię.

Chociaż temperatury w ciągu dnia pozostają gorące w większości miast w środku lądu i na pustyni, w wielu miejscach w całym kraju, we wrześniu dni zaczynają się ochładzać, a jednocześnie są wystarczająco ciepłe, by były przyjemne. Średnie dzienne temperatury to 26°C, a w nocy 19°C.

Temperatury na wybrzeżu wynoszą średnio 25°C w dzień, do około 17°C w nocy.

W górach Maroka temperatury są komfortowe, osiągając do 18°C w dzień i 10°C lub poniżej w nocy.

Wrzesień na pustyni notuje temperatury od 30-33°C w ciągu dnia i około 20°C w nocy.

Chociaż nie jest to szczyt sezonu turystycznego w Maroku, wrzesień jest nadal popularnym czasem dla podróżnych i liczba turystów jest wciąż dość wysoka.

We wrześniu nadal jest niewiele opadów i można się cieszyć sucha i słoneczną pogodą, co stwarza idealne warunki na wycieczkę do Maroka.

Październik

Październik oferuje komfortowe warunki do zwiedzania miast południa Maroka i wewnątrz kraju, na trekking w górach, plażowanie i na noc na pustyni w namiocie nomadów.

W październiku temperatury w ciągu dnia spadają o kilka stopni w porównaniu do września, co czyni je bardzo komfortowymi dla większości turystów. Wieczory i noce są nadal ciepłe, by posiedzieć sobie na wydmach, na plaży lub na hotelowym tarasie.

Pogoda w Maroko w październiku może być zaskakująca – może być upalnie, może być chłodno, a może też sporadycznie popadać pierwszy po lecie deszcz.

Temperatury sięgają 20°C w ciągu dnia, i do okolo do 10°C w nocy w większości miejsc. W pustynnych miastach, takich jak Marrakesz czy Ouarzazate, temperatury w ciągu dnia wciąż osiągają 29°C, ale są też chłodniejsze dni.

W górach temperatury spadają jeszcze bardziej, a liście na drzewach zaczynają zmieniać kolory.

Jeśli zawsze chciałeś odwiedzić Maroko, ale bałeś się tego gorącego letniego słońca, październik może być idealną porą roku dla Ciebie.

Ruch turystyczny w Maroku we wrześniu może być nadal spory, ale jest znacznie mniej turystów z dziećmi. To może być atut dla tych, którzy podczas podróży i zwiedzania preferują towarzystwo dorosłych.

Listopad

Listopad w Maroku może być świetną przygodą. W Europie większość dni jest już szara i deszczowa, a w Maroku w słoneczne dni jest wciąż dość ciepło i cudownie w większości obszarów kraju.

Późna jesień w Maroku jest słoneczna i łagodna. To idealne warunki do zwiedzania tętniących życiem targów w Marrakeszu i Fezie. Średnie dzienne temperatury powietrza kształtują się na poziomie 18-23°C, natomiast nocne – na poziomie około 10-12°C.

Opady deszczu wyrastają w listopadzie, ze średnią 8 dni deszczu w ciągu miesiąca. Jest to miesiąc w którym mogą zdarzyć się gwałtowne powodzie na niektórych obszarach.

Na pustyni będzie przyjemnie ciepło, ale w nocy przyda ci się śpiwór i kurtka.

Na wybrzeże i w góry Atlasu Wysokiego, spakuj ciepłe ubrania. Temperatury spadają wieczorami, a opady śniegu są częste na wyższych wysokościach.

W listopadzie ruch turystyczny zwalnia, dzięki czemu można cieszyć się przygodami bez tłumów, które można spotkać latem.

Grudzień

W grudniu pogoda w Maroku jest całkiem przyjazna. Zimą jest bardziej deszczowo niż w innych porach roku, ale temperatury są łagodne. Zima w Maroku jest słoneczna, choć noce mogą być bardzo chłodne.

To nie jest miesiąc dla ciepłolubnych podróżnych – w Maroku pogoda w grudniu zdecydowanie się ochładza w porównaniu do pięknej jesieni. Średnia temperatura w dzień wynosi około 16-20°C. Istnieje również spora szansa na deszcz, szczególnie w północnej części kraju i na wybrzeżu.

W górach Atlasu i na wyższych wysokościach przygotuj się na prawdziwą zimową aurę, a być może na blokady na drogach spowodowane dużymi opadami śniegu (częsta sytuacja na przełęczy Tischka).

Grudzień to dobry czas na wybranie się na narty do Maroka, Oukaimeden jest położony tylko 80 km od Marrakeszu.

Małe natężenie ruchu turystycznego w pierwszej połowie grudnia powoduje, że grudzień to świetny czas, aby odwiedzić niektóre z najbardziej popularnych miejsc, takich jak Marrakesz, unikając największych tłumów. Początek grudnia to także jeden z najtańszych momentów na podróż i znalezienie taniego lotu do Maroka.

Tydzień świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to jeden z najbardziej ruchliwych okresów w Maroku.

Podczas rezerwacji zakwaterowania upewnij się, że hotel lub riad ma ogrzewanie. Jeśli śpisz w tańszych hotelach dobrze jest mieć śpiwór ze sobą.

Maroko opady

Marokański klimat jest głównie suchy, jednak charakteryzuje się bardzo wyraźnymi opadami głównie w północno-zachodniej części Maroka.

Miejsca gdzie jest duża szansa na deszcz to skrajna północ, gdzie klimat jest półwilgotny, oraz region Ifrane, gdzie klimat jest wilgotny. Im dalej na południe i południowy wschód Maroka, tym bardziej suchy klimat.

Największe opady w ciągu roku notuje się w miesiącach zimowych, od grudnia do marca. Zdarzają się też ulewne deszcze latem, po których mogą nastąpić powodzie.

Tabela temperatur w Maroku miesiąc po miesiącu

Tabela temperatury kilku miast Maroka ze średnimi temperaturami każdego miesiąca.

Temperatura w Maroku
Temperatura w Maroku
Biuro podróży w Maroku