Poznaj Chefchaouen – Niebieskie Miasto


Chefchaouen jest pełen uroku i autentyczności. Mimo dużego zainteresowania pozostał jednym z najbardziej spokojnych miast Maroka. Najbardziej charakterystyczną cechą Chefchaouen są budynki pomalowane na jaskrawo błękitny kolor, dzięki którym miasto zyskało przydomek „niebieskiej perły”. Górzysta okolica nadaje temu miasteczku dodatkowego uroku i wrażenia odcięcia od świata zewnętrznego. Jest to idealne miejsce na wakacje.

Panorama Niebieskiego Miasta Chefchaouen, góry Rif, Maroko
Panorama Niebieskiego Miasta Chefchaouen, góry Rif, Maroko

Chefchaouen – Niebieska Perła

Pięknie położony pod szczytami gór Rif, Chefchaouen jest jednym z najpiękniejszych miast w Maroku.

Chefchaouen (Szafszawan) jest pocztówkową wizytówką Maroka, obrazy jego niebieskich ulic są przynętą na turystycznym szlaku kraju. Niebieski kolor domów w medinie wywodzi się z tradycji mieszkających tam niegdyś Żydów, która trwa do dziś.

Mimo dużego ruchu turystycznego ta artystyczna górska wioska zachowuje równowagę pomiędzy swoją autentycznością, i byciem atrakcją turystyczną.

Gdzie jest Chefchaouen

Chefchaouen to małe górskie miasteczko z wymarzoną lokalizacją. Znajduje się w północno-wschodniej części Maroka, w rejonie Gór Rif, niedaleko Tetouan i w pobliżu Parku Narodowego Talassemtane. To około dwie godziny jazdy na południe od Tangeru.

Jest położone na wysokości około 660 m, u stóp gór Kelaa i Meggou, które tworzą Jebel Chaouen, w łańcuchu gór Rif.

Chefchaouen liczy około 40 tysięcy mieszkańców.

Historia Chefchaouen

Chefchaouen zostało założony w 1471 roku przez Mulaja Ali Bena Moussa Bena Rached El Alami, dalekiego potomka proroka Mahometa. Służyło wtedy jako mauretańska forteca dla wygnańców z Hiszpanii, z czasów rekonkwisty.

Chefchaouen uważane jest za święte miasto Islamu i otwarto je dla gości i niemuzułmańskich mieszkańców dopiero w XX wieku, kiedy stało się ono schronieniem dla hiszpańskich i żydowskich wygnańców.

Przez wieki miasto rosło i przyjmowało różne religie, takie jak Żydzi i chrześcijanie. W czasie II wojny światowej społeczność żydowska rozrosła się jeszcze bardziej, gdy dołączyli do nich kolejny uchodźcy uciekający przed nazistami. Po zakończeniu wojny większość z tych Żydów wyjechała z Maroka, by osiedlić się w nowo utworzonym państwie Izrael.

Dziś jest to wspaniała mieszanka kulturowa między chrześcijanami, Żydami, plemionami berberyjskimi i muzułmanami. Wszyscy żyją razem w pokoju i tolerancji.

Obecnie, gdy większość ludności mellah (dzielnicy żydowskiej) dawno zniknęła, teren zamieszkują głównie plemiona berberyjskie.

Co oznacza nazwa „CHEFCHAOUEN

Nazwa Chefchaouen pochodzi od słowa „chaoua”, co oznacza „kozie rogi” w jednym z języków berberyjskich, i jest odniesieniem do wyglądu dwóch szczytów gór Rifu położonych nad miastem. Drugi człon nazwy to “chef” i oznacza „patrz”. Czyli Chefchaouen w dowolnym tłumaczeniu oznacza: “Patrz na miasto między rogami”.

Marokańczycy nazywają je po prostu Chaouen.

Spolszczona wersja nazwy miasta to Szafszawan.

Dlaczego chefchaouen jest niebieski?

Popularne przezwisko Chefchaouen, czyli Niebieskie Miasto (lub Błękitne Miasto) mówi samo przez siebie: większość budynków w medynie jest pomalowana na błękitno niebieski, podobnie jak ich drzwi, okna i chodnik. Widziane z daleka historyczne centrum Chefchaouen niemal zlewa się z błękitem nieba.

Według historii to właśnie Żydzi sefardyjscy przywieźli zwyczaj malowania domów na niebiesko. Dla nich ten kolor reprezentuje niebo i raj, znak przypominający o potrzebie prowadzenia duchowego życia. Ten sam trend rozprzestrzenił się na inne części świata, jak w Safed w Izraelu, ale to w Chefchaouen stał się najbardziej popularny. Niektórzy mówią, że tradycja dekorowania ścian na niebieski sięga XV wieku, kiedy miasto zostało założone.

Według starszyzny pamiętającej te czasy, niebieski kolor był używany tylko w tej części miasta, w której żyła społeczność żydowska, czyli w mellah, i pamiętają całkowicie białą medinę.

To, co sprawiło, że przemalowano całą medinę Chefchaouen na niebiesko, nadal pozostaje tajemnicą. Do dziś mieszkańcy Chefchaouen malują swoje domy, utrzymując świeży niebieski kolor i dawną tradycję przy życiu.

Niektórzy ludzie zaprzeczają takiemu wytłumaczeniu niebieskiego koloru miasta Chefchaouen, twierdząc, że ma to na celu bardziej praktyczne zastosowanie, takie jak utrzymywanie komarów z daleka lub sprawienie, że domy będą chłodniejsze w upalne letnie miesiące. Inni uważają go za symbol wody i mówią, że każdy odcień niebieskiego, który znajdziesz w mieście, pasuje do wszystkich odmian Morza Śródziemnego. Lub, że niebieski w Chefchaouen jest hołdem dla pobliskiego wodospadu Ras el-Maa, gdzie miejscowi zbierają wodę pitną.

Z drugiej strony, jeśli zapytacie miejscowych, wielu powie, że niebieski jest pięknym kolorem, i dlatego malują tak swoje domy.

Na koniec, należy pamiętać, że Marokańczycy to mądrzy ludzie: wiedzą, że ich miasto stało się sławne właśnie dzięki niebieskiej medynie, a turystyka jest cenionym przemysłem dla lokalnej gospodarki. Nawet gdyby nie było innych powodów, malowaliby miasto na niebiesko dla turystów. Tym bardziej, że lokalny samorząd zapewnia miejscowym farbę, by mogli utrzymywać miasto takim, jakie jest.

Dzisiejsze Chefchaouen

Dzięki swojemu oryginalnemu czarowi, Chefchaouen jest popularnym ośrodkiem turystycznym, gdzie znajduje się prawie 200 hoteli. Mimo to miasto ma atmosferę relaksu, komfortu i spokoju.

Poza fantastycznymi niebieskimi widokami jest tu więcej rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Jest to świetne miejsce na zakupy, ze spokojniejszymi i mniej natrętnymi dostawcami, niż zwykle spotyka się w Maroku. Poza tym jedzenie jest wspaniałe, a ulice są bezpieczne.

Zainteresowani kulturą doświadczą hiszpańskich wpływów w Maroku, które odnajdą w jedzeniu, kulturze i stylu życia.

Miłośnikom przyrody spodobają się łatwo dostępne jedno lub kilkudniowe wędrówki po górach Rif.

Fani zakupów będą mogli bezproblemowo przeglądać sklepy, souki i wybierać spośród wielu pamiątek z Chefchaouen, od ręcznie malowanej ceramiki po tradycyjne mydła wytwarzane w mieście.

Oprócz wspaniałej atmosfery starego miasta, jest jeszcze jeden mniej chlubny powód, dla którego Chefchaouen stało się tak popularnym celem podróży, szczególnie dla Europejczyków – plantacje marihuany. Chociaż używanie i posiadanie marihuany w Maroku jest nielegalne, nie da się odwiedzić miasta bez bycia namawianym do kupna haszyszu. Niestety dla wielu odwiedzających może to być postrzegane jako zaleta tego miasta. Pamiętaj by nigdy nie kupować od nikogo haszyszu.

Jak dojechać do Chefchaouen

Chefchaouen jest położony pomiędzy trzema dużymi miastami: Tanger, Tetoun i Fez. To z tych miejsc jest najłatwiej dojechać do Chefchaouen autobusem lub taksówką. Sprawdź w jaki sposób dostać się do Chefchaouen.

Gdzie spać w CHEFCHAOUEN

Choć miasto samo w sobie nie jest duże, przyciąga wielu turystów, a wybór zakwaterowania i hoteli w Chefchaouen jest spory.

Warto poświęcić trochę czasu by wybrać hotel spełniający twoje wymagania. Sprawdź listę najpopularnijeszych hoteli w Chefchaouen.

TOP 3 – najciekawsze atrakcje w Chefchaouen

Kliknij i zobacz wszystkie atrakcje Chefchaouen.

Chefchaouen medina MarokoPanorama Niebieskiego Miasta Chefchaouen, góry Rif, Marokowodospady Akchour, Park Narodowy Talassemtane, Maroko
1 Medina Chefchaouen2. Panorama miasta i gór3. Wodospady Akchour

Chefchaouen pogoda – najlepszy czas by odwiedzić Chefchaouen

Podobnie jak w wielu innych miejscach w Maroku, najlepszy czas na zaplanowanie wycieczki do Chefchaouen jest tuż przed i zaraz po lecie, idealnie od połowy marca do początku czerwca oraz od września do połowy listopada. 

Wiosną (od marca do maja) będziesz miał szansę zobaczyć kwitnące kwiaty na wzgórzach miasta i poza nim.

Lipiec i sierpień mogą być zbyt gorące na komfortowy pobyt, zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalizację miasta i spacery pod górę.

Zimy z kolei może być chłodna i wilgotna.

Sprawdź pogodę w Maroku na poszczególne miesiące.

Biuro podróży w Maroku