Kiedy jechać do Maroka, by dobrze spędzić urlop?


To kiedy jechać do Maroka, zależy od tego gdzie chcesz jechać w Maroku.

Maroko jest całorocznym kierunkiem podróży, ale najlepszy czas na podróż do Maroka zależy od rodzaju doświadczenia, które chcesz przeżyć.

Czy planujesz odwiedzić pustynię? Czy chcesz surfować? Czy chcesz zwiedzić cesarskie miasta? A może jedziesz do Maroka na narty?

Kiedy przypada szczyt sezonu turystycznego w Maroku?

Szczyt sezonu turystycznego w Maroku, z największą liczba turystów, przypada na lipiec i sierpień.

Choć temperatury w Marrakeszu i Fezie mogą osiągnąć w tym czasie 38°C, a na Saharze nawet do 48°C, turyści przyjeżdżają tłumnie z powodu trwających w Europie i Ameryce letnich wakacji.

Najchętniej wybieranym kierunkiem jest wtedy wybrzeże lub rejony górskie. To również czas gdy do Maroka zjeżdża się 2-3 milionów Marokańczyków mieszkających za granicą – spodziewaj się kolejek przy przeprawie promowej z Hiszpanii.

Kolejny szczyt sezonu w Maroku to okres Wielkanocy i Bożego Narodzenia i Sylwestra. Obserwuje się wtedy wyższe ceny, a najpopularniejsze hotele i wycieczki lepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

Polacy najchętniej wybierają wakacje w Maroku w okresie jesień i zima, od października do lutego, gdy w Polsce dominują pochmurne dni, a w Maroku świeci piękne słońce.

Czy szczyt sezonu to najlepszy czas by jechać do Maroka?

Ogólne wskazanie jest takie, że jeśli chcesz uniknąć najgorętszych i najzimniejszych miesięcy, wiosna i jesień to najlepsze pory roku, aby cieszyć się Marokiem.

Najlepszy pogodowo czas na wizytę w Maroku – czyli wiosna i jesień – notują spory ruch turystyczny, ze względu właśnie na idealne warunki pogodowe jakie stwarzają w całym kraju. Z tego powodu wiosna i jesień to najlepszy czas na wycieczki objazdowe po Maroku, gdzie można zwiedzić miasta, wybrzeże, góry i pustynie.

Poza szczytem sezonu, a ciągle dobrym czasem na odwiedzenie Maroka jest także czerwiec i listopad. W tych miesiącach pogoda nie jest ani za gorąca, ani za zimna, a turystów jest mniej, niż w szczytowych okresach letnich i zimowych.

Czy warto jechać do Maroko podczas świąt i festiwali?

Odwiedzanie Maroka podczas jednego z corocznych świąt może być bardzo interesujące. Wszystkie tego typu festiwale i święta są doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o kulturze i społeczeństwie marokańskim. Najważniejszym wydarzeniem religijnym w Maroku jest Ramadan i właśnie dlatego wielu podróżnych chce jechać do Maroka w czasie Ramadanu.

Oprócz religijnych świąt w Maroku, istnieje również kilka świąt narodowych o dużym znaczeniu. To upamiętniające niezwykłe momenty w historii Maroka dni, z których najważniejsze to Święto Tronu (30 lipca), Święto Niepodległości (18 listopada), Zielony Marsz (6 listopada) i urodziny króla Mohammeda VI.

Jak poradzić sobie z upałami w Maroku?

Pogoda w Maroku potrafi zaskakiwać, dlatego kraj zyskał przydomek „Zimny kraj o gorącym słońcu„.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących pogody w Maroku, jak i pakowania na wyjazd do Maroka.

Maroko opisywane jest jako “Zimny kraj o gorącym słońcu” – i jest to najtrafniejszy opis zimowych miesięcy w Maroku. Choć w słońcu jest ciepło i przyjemnie, w cieniu od razu dopada nas chłód i trzeba się cieplej ubrać.

1. Zawsze spakuj jakiś długi rękaw lub polar

Dzienne amplitudy temperatury, czyli różnica temperatur między dniem, a nocą w Maroku jest znaczna. Przykładowo, w Marrakeszu temperatura w zimowy dzień wynosi aż 20°C, ale w nocy spada do 7°C. Na pustyni amplitudy są jeszcze większe i wynoszą w dzień 2°C, a w nocy 0°C.

2. Ubieraj się warstwowo

Noszenie warstw zapewni ci komfort w ciągu chłodniejszej pory dnia i będziesz mieć co zdjąć gdy zrobi się cieplej. Ubieranie się warstwowo to także najlepszy sposób ubierania podczas zimy.

3. Pij wodę

Gorące i suche powietrze odwadnia, co może być niebezpieczne dla zdrowia jeśli nie uzupełnisz płynów regularnie.

4. Luźne ubranie

Noś luźne, oddychające ubranie, które nie tylko zapewni ci chłód, ale także ochronią twoją skórę przed promieniami słonecznymi w upalne dni.

5. Wysokość n.p.m

Im wyższa wysokość tym chłodniejsze wieczory i noce, weź to pod uwagę jeśli planujesz trekking po górach w Maroku.

6. Morska bryza

Nad oceanem morskie bryzy mogą potęgować uczucie chłodu, szczególnie w miesiącach zimowych.

7. Wiatry

W rejonach górskich mogą występować mroźne wiatry, potęgujące uczucie zimna.

Latem wieją pustynne wiatry sirocco i chergui. Czasami bardzo silne i niosące ze sobą piasek z Sahary.

Najbardziej wietrzny miesiąc to maj.

Biuro podróży w Maroku